صبح روز پنجشنبه اول اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، اعتراضات سراسری معلمان و فرهنگیان در استان‌های مختلف کشور براساس فراخوان قبلی برگزار شد. این تجمعات تا زمان تنظیم خبر در شهرهای زیر برگزار شده است: تهران، شیراز، همدان، سنندج، کرمانشاه، نیشابور، مشهد، کامیاران، بهمئی، بوکان، زنجان، اهواز، یزد، رشت، سقز، پلدختر، قم، هرسین کرمانشاه، تبریز، کرج، تاکستان، سقز، کوهدشت،اندیمشک، اردبیل، اصفهان، و…

در تهران، نیروهای امنیتی به تعداد زیاد و با فاصله‌های کم، در مسیر محل اعتراضات سراسری معلمان و فرهنگیان معترض چیده شده بودند. در محدوده میدان فردوسی تا انتهای خیابان قرنی علاوه بر نیروهای انتظامی و گارد ویژه، نیروهای لباس شخصی زیادی را هم به صحنه آورده‌ بودند. بر اساس آخرین خبرهای دریافتی تا زمان تنظیم این گزارش، چند تن از معلمان حاضر در اعتراضات سراسری معلمان در شهرهای مختلف از جمله تهران، اسلامشهر و تبریز را دستگیر کرده‌اند.

اخبار منتشر شده تا این لحظه خانم شهرزاد قديري عضو کانون صنفی معلمان و اقای گودرزی معلم تاریخ از اسلامشهر بازداشت شده‌اند.

در شیراز، معلمان با در دست داشتن پلاکارد و بنرهای مختلفی در این تجمع شرکت کردند. معلمان شیرازی عکس‌هایی از معلمان زندانی را در دست داشتند و شعار می‌دادند:

«معلم زندانی آزاد باید گردد»

خواسته‌ها و مطالبات در اعتراضات سراسری معلمان و فرهنگیان

مطالبات معلمان و فرهنگیانی که روز اول اردیبهشت به صحنه تظاهرات‌ و تجمع‌های اعتراضی در استان‌های مختلف کشور آمدند عبارتند از:

اجرای فوری طرح رتبه‌بندی

اجرای همسان‌سازی برای بازنشستگان

  آزادی معلمان زندانی

  پایان یافتن پرونده‌سازی‌ها برای فعالین معلم

 ‌ آموزش رایگان برای همه

لغو آموزش ایدئولوژیک در مدارس

اخبار حرکت اعتراضی معلمان و فرهنگیان در شهرهای مختلف رو به افزایش است.