معوقات مزدی کارگران کارخانه نساجی پاکان

کارگران کارخانه نساجی پاکان از چندین ماه معوقات مزدی و مشکلات بیمه ای خود خبر دادند. این کارگران که تعداد آن ها ۲۴ نفر است، عدم پرداخت حقوق به صورت کامل، تعدیل نیرو، عدم تامین مواد اولیه، پرداخت درصدی ناچیز از بیمه کارگران به سازمان تامین اجتماعی، طلب انبوه کارخانه از خودروسازی ها و کار با حداقل ظرفیت تولید و نیروی انسانی را از عمده مشکلات این واحد تولیدی دانستند.

ایلنا، کارگران کارخانه نساجی پاکان واقع در جنوب شرق تهران چندین ماه معوقات مزدی طلبکارند. این کارگران که در حال حاضر تعداد آنها به ۲۴ نفر می‌رسد، با بیان اینکه در سال جاری حقوق کامل دریافت نکرده‌اند گفتند: “ما حدود ۶ ماه است که فقط علی‌الحساب دریافت کرده‌ایم”.

این کارگران با اشاره به اینکه برای پرداخت حقوق بارها با مسئولان کارخانه صحبت کرده‌ایم، افزودند: “مسئولان این کارخانه همواره اذعان دارند که این واحد تولیدکننده قطعات نمدی خودرو بعد از گذشت ماه‌ها از تحویل محصولات سفارشی به خودروسازان، نتوانسته‌ است مطالبات خود را از این تولیدکنندگان دریافت کنند”.

یکی از این کارگران در این خصوص گفت: “اگر شرکت‌های خودروساز بویژه دو خودروساز بزرگ با مشکلاتی مواجه هستند که امکان پرداخت طلب‌های مالی خود را ندارند، چرا حقوق و مزایای کارگرانشان را سر موعد واریز می‌کنند؟”

وی با بیان اینکه زمانی این کارخانه حدود ۲۳۰ کارگر شاغل داشت که امروز شمار آنها به ۲۴ نفر رسیده است، افزود: “اگر مطالبات کارخانه به موقع پرداخت می‌شد با حداقل ظرفیت تولید و نیروی انسانی کار نمی‌کردیم”.

این منبع کارگری ضمن بیان اینکه این واحد در زمینه فروش و سفارش محصولات تولیدی مشکلی ندارد، تصریح کرد: “در حال حاضر آنچه باعث کندی کار کارگران شده است، تامین نشدن مواد اولیه تولید، به دلیل افزایش قیمت این مواد است”.

او افزود: “بخش عمده مشکلات این واحد تولیدی به مطالبات دارایی وتامین اجتماعی باز می‌گردد و در این بین پافشاری اداره دارایی و تامین اجتماعی برای وصول طلب معوقه باعث نگرانی کارگران باقیمانده از بابت آینده شغلی شده است”.

به گفته وی، در عین حال هنوز شماری از کارگران این کارخانه که از سالها قبل با استفاده از قانون سخت و زیان آور بازنشسته شده‌اند از شرکت طلبکارند.

وی با اشاره به اینکه کاهش و تعدیل کارگران توسط کارخانه باعث شد که عقب‌افتادگی و تاخیر در پرداخت حقوق کارگران جبران شود، ادامه داد: “مسئولان کارخانه هر ماه به کارگران حقوق می‌دهند اما حقوق پرداختی کامل نیست و به صورت علی‌الحساب است. در عین حال تنها درصدی از بیمه کارگران به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود”.

به گفته وی، باتوجه به اینکه مبلغ بدهی دو خودروساز بزرگ به کارخانه پاکان هر ماه بیشتر می‌شود، بنابراین به دلیل پرداخت نکردن و پرداخت ناکافی بدهی‌ها به کارخانه، مسئولان ترجیح می‌دهند به جای پرداخت حقوق کامل به کارگران، مواد اولیه خریداری کنند.

این کارگر با اشاره به اینکه کارگران کارخانه به سختی اموراتشان را می‌گذرانند، افزود: “کارگران کارخانه پاکان برای گذراندن امور خانواده، اقدام به خرید نسیه می‌کنند”.

Share: