معوقات مزدی کارگران کنتورسازی قزوین و شهرداری لوداب

نماینده کارگران در شورای کار شرکت کنتورسازی قزوین از معوقات مزدی ۲۸ ماهه ۲۳۰ کارگر این شرکت خبر داد. در خبری دیگر کارکنان و کارگران شهرداری لوداب در کهگیلویه و بویراحمد از معوقات مزدی ۷ ماهه خود خبر دادند.

هرانا به نقل از تسنیم، نماینده کارگران در شورای کار شرکت کنتورسازی قزوین با بیان اینکه ۲۸ ماه است که حقوق کارگران شرکت کنتورسازی پرداخت نشده است، اظهار داشت: “۲۳۰ کارگر کارخانه کنتورسازی ۱۵ میلیارد تومان حقوق معوقه دارند که پرداخت نکردن این حقوق زندگی خانواده‌های آنها تهدید می‌کند”.

وحید اکبری‌پور پرداخت نشدن بیمه بیکاری به بسیاری از کارگران این شرکت را از جمله مشکلات آنها بیان کرد و گفت: “متاسفانه برای ۳ ماه مرداد، شهریور و مهرماه سال قبل که کارگاه‌ها و خط تولید کارخانه را تعطیل کرده بودند و کارگران در محوطه کارخانه سرگردان بودند، لیست بیمه بیکاری برای کارگران کنتورسازی رد نشده و مدیرعامل زیر بار پرداخت ۷ درصد سهم کارفرمایی خود نمی‌رود”.

اکبری‌پور افزود: “البته مشکل اصلی ارائه نشدن لیست یادشده مختل شدن پرداخت حق سختی کار کارگران این شرکت است؛ چرا که اگر این فهرست از سوی کارفرما ارائه نشود، سختی کار کارگران از بین ‌می‌رود و حقوق بازنشستگی کارگران بسیار کاهش پیدا می‌کند. البته برای فروردین‌ماه امسال هم چنین مشکلی داشتیم که رای دادگاه و اجرائیه دادگستری را برای پرداخت سهم کارفرما گرفتیم، اما اگر این حکم را به اجرا بگذاریم، حق سختی کارمان از دست می‌رود”.

نماینده کارگران کنتورسازی قزوین دریافت معوقات ۱۵ میلیارد تومانی را اولین و مهمترین خواسته کارگران این شرکت عنوان کرد و گفت:‌ “بسیاری از کارگران بازنشسته، اخراجی و کسانی بودند که شب عید در کارخانه مشغول کارکردن بودند”.

اکبری‌پور با انتقاد از اهمال دولت برای پرداخت حقوق معوقه کارگران اضافه کرد: “در حالی که دولت مصوب کرده بود، هر گونه فروش اموال کنتورسازی باید ابتدا صرف پرداخت حق و حقوق کارگران شود، اما سازمان امور مالیاتی ۱۵.۵ میلیارد تومان از سهام شرکت نیروکلر و سرمایه‌گذاری نیرو را که متعلق به شرکت کنتورسازی بوده را فروخته و پول این سهام را به حساب خزانه دولت ریخته است”.

وی ادامه داد: “بنابراین مشکل اصلی ما این است که این پول از خزانه برگردد و به حساب دادگستری ریخته شود تا دستمزدهای معوق کارگران کنتورسازی پرداخت شود”.

معوقات مزدی کارگران شهرداری لوداب

به گزارش فارس، کارکنان و کارگران شهرداری لوداب (گراب سفلی) در کهگیلویه و بویراحمد در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای چندین ماهه خود خواستار رسیدگی جدی به وضعیت بحرانی پرداخت حقوق این شهرداری شده‌اند.

عمده ترین درخواست آنها پرداخت حقوق و مزایای هفت ماه اخیر، شامل عیدی، ماموریت و حقوق ماهیانه می‌باشد.

تعداد کارکنان و کارگران شهرداری لوداب ۱۸ نفر شامل یک نفر رسمی، پنج نفر پیمانی و دوازده نفر شرکتی است.

Share: