01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

مقام ارشد سازمان ملل در اعتراض به ناتوانی در وضعیت غزه استعفا داد

کریگ مخیبر، مدیر دفتر نیویورک کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از سمت خود استعفا کرد و در بیانیه‌ای نوشت: «باری دیگر می‌بینیم که یک نسل‌کشی جلوی چشمان ما اجرا می‌شود و سازمان [ملل] که ما برایش خدمت می‌کنیم به‌نظر ناتوان در جلوگیری [این نسل‌کشی] است.» 

او همچنین نوشت مساله فلسطین برایش شخصی است چون «از دهه ۱۹۸۰ در مورد حقوق بشر در فلسطین پژوهش کردم، به‌عنوان مشاور حقوق بشر سازمان ملل در دهه ۱۹۹۰ در غزه زندگی کردم و از آن زمان و پیش‌تر، ماموریت‌های گوناگون حقوق بشری در این کشور انجام داده‌ام و درنتیجه، این موضوع عمیقا برایم شخصی است». 

مخیبر به‌عنوان یک وکیل حقوق بشر «با یش از سه دهه تجربه در این زمینه،» وضعیت کنونی مردم فلسطین را برابر نسل‌کشی می‌شناسد و نوشت: «این یک نمونه قابل تدریس نسل‌کشی است. این پروژه استعماری اقامت‌گاه سازی اروپایی، آن هم بشدت قومی-ناسیونالیستی در فلسطین است که وارد مرحله نهایی خود شده است و در مسیر نابودی سریع آخرین بقایای زندگی بومی فلسطینی‌ها در این سرزمین است». 

او دولت‌های غربی را شریک جرم خواند و گفت «این دولت‌ها، نه تنها از اجرای تعهدات خود در معاهده ژنو خودداری می‌کنند… بلکه در واقع به طور فعالانه حمله را مسلح می‌کنند، حمایت اقتصادی و اطلاعاتی ارائه می‌دهند و پوشش سیاسی و دیپلماتیک برای اسرائیل فراهم می‌کنند». 

مخیبر، وکیل و متخصص حقوق بین‌الملل، از ۱۹۹۲ برای سازمان ملل کار می‌کند و پیش‌تر در جایگاه «مشاور ارشد حقوق بشر سازمان ملل» برای فلسطین و همچنین افغانستان کار کرده بود. او همچنین در دارفو برای سازمان ملل کار کرده بود. مخیبر در فعالیت‌هایش متمرکز معانی فقر برابر حقوق بشر بود.