مناسبات تازه میان لندن و کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس

بریتانیا که بعد از خروج از اتحادیۀ اروپا (برکسیت)، تلاش می‌کند تا روابط اقتصادی و بازرگانی تازه‌ای با طرف‌های خود برقرار کند، مذاکراتی را با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس آغاز کرده، با این هدف که به یک پیمان تجارت آزاد دست یابد. امضای این قرارداد می‌تواند با حذف مالیات‌ها و تعرفه‌های گمرکی، ابعاد بی‌سابقه‌ای به معاملات طرفین بدهد.

روز شنبه ٩ اکتبر/۱۷ مهر، زاید الزیانی وزیر صنایع و بازرگانی بحرین گفت: “با خوشحالی اعلام می‌کنم که مذاکرات رسمی پیرامون قرارداد تجارت آزاد، بین کشورهای شورای همکاری و بریتانیا آغاز شده است”.

بریتانیا همیشه روابط گسترده و محکمی با کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس داشته است. اما عضویت در اتحادیۀ اروپا به لندن اجازه نمی‌داد که مستقلاً و فقط به میل خود رفتار کند و ناچار بود که در روابط بازرگانی معیارها و مقررات اتحادیه را رعایت نماید.

اما با خروج از اتحادیۀ اروپا – که یکی از انگیزه‌های اصلی‌اش، رهایی از قید و بندهای تجاری بود – اینک لندن می‌کوشد همۀ مبادلات و روابط خود را از نو تعریف کند. مهم‌ترین رابطه برای لندن البته داد و ستد با واشنگتن است. انگلیسی‌ها انتظار دارند که به روابطی علیحده و بسیار مثبت‌تر از روابط آمریکا – اتحادیۀ اروپا دست یابند.

در مورد کشورهای عرب نیز لندن از همین اصل پیروی می‌کند: برقراری روابط نزدیک و پرسود و فارغ از “مداخلات اروپایی”. تجارت آزاد و حذف محدودیت‌های صادرات و واردت، برای بریتانیا درهای بازار بسیار پرسودی را خواهد گشود.

شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس – عربستان، امارات، قطر، بحرین، کویت و عمان – که تا ده سال قبل برای ایجاد یک پول مشترک تلاش می‌کردند، مجموعاً در سال گذشته حدود ۳۵ میلیارد یورو با بریتانیا داد و ستد داشته‌اند.

وزیر صنایع بحرین در مورد توسعۀ روابط با بریتانیا گفته است: “تردید نیست که ما مشترکاً (شورای همکاری) فصل تازه‌ای را در زمینۀ بازرگانی و سرمایه‌گذاری آغاز می‌کنیم”.

وزیر بازرگانی بریتانیا، خانم آن-ماری تروِلیان نیز از یک “فرصت بزرگ برای آزاد کردن تجارت” با منطقه‌ای سخن گفته که برای منافع استراتژیک بریتانیا “حیاتی” محسوب می‌شود و “ظرفیت‌های زیادی برای رشد” دارد. به گفتۀ وی: “ما خواهان قرارداد مدرن و فراگیری هستیم که همۀ موانع بازرگانی را از سر راه بردارد”. او بر اهمیت بازار “مواد غذایی و نوشیدنی، انرژی قابل بازیافت و صنایع دیجیتال” در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تأکید کرد.

صرف نظر از بازار مصرف بسیار پرمنفعت شش کشور ثروتمند حوزۀ خلیج فارس، مذاکرات جدید احتمالاً به بریتانیا فرصت خواهد داد تا در مورد خرید نفت و گاز از این کشورها نیز امتیازات ویژه‌ای دریافت کند. در این مورد اما مقامات انگلیسی هنوز حرفی نزده‌اند.

Share: