مهاجرت کارگران صنایع نفت و گاز بدلیل کم بودن حقوق

حقوق کارگران صنایع نفت در کشورهای نفت‌ خیز همسایه ۴ تا ۵ برابر است

اعتصاب کارگران صنایع نفت وگاز در حال گسترش است. کارگران در شهرهای آبادان، عسلویه، اصفهان، بیدبلند، کنگان، نفت‌ تهران، پتروشیمی آبادان و دنا به این اعتصاب پیوسته‌اند.

همچنین کارگران شرکت‌‌های اندیکا صنعت آسیا، عمران صنعت و لیدوما در عسلویه نیز به این اعتصاب پیوسته‌اند. اخبار حاکی از پیوستن کارگران پیمانی شرکت ساتراپ و شرکت پایندان در فاز ۱۴ عسلویه نیز به این اعتصاب می‌باشد.

اعتصاب کارگران صنایع نفت و گاز در اعتراض به شرایط معیشتی، دستمزدهای کم و نبود امنیت شغلی است.

دستمزد کم وشرایط سخت کار باعث شده که بسیاری از افراد متخصص به کشورهای همسایه از جمله عراق و قطر مهاجرت کنند.

شرایط سخت کارگران صنایع نفت و گاز

 آنها دو سوم سال خانواده خود را نمی بینند و در دمای۵۰ تا ۶۰ درجه روزی ۱۲ ساعت کار می‌کنند. بدلیل فرسوده بودن صنایع ایران روزی نیست که در محیط کار حادثه‌ای پیش نیاید. تحمل هرم آتش در دمای ۶۰ درجه طاقت فراسوی بشر می‌خواهد. لازمه کار در این شرایط داشتن حقوق بالا است. در حالیکه حقوق این کارگران ۳ تا ۵ میلیون تومان است. این درحالی است که در کشورهای همسایه با شرایط زیستی و کاری بهتر ۴ تا ۵ برابر این حقوق به متخصصان ایرانی داده می‌شود.

مهاجرت کارگـران متخصص صنایـع نفت به کشورهای همسایه

تجارت نیوز(۴تیر۱۴۰۰) در مصاحبه با یک کارشناس ارشد عملیات حفاری به مهاجرت متخصصان بدلیل دستمزد پایین اشاره می‌کند. وی می‌گوید: «کارکنان حفاری صنعت نفت کلکسیونی از مشکلات‌ هستند. شرایط سخت مالی باعث شده برخی از آنان مجبور به مهاجرت به کشورهایی مانند عراق و فعالیت در صنعت نفت این کشور شوند.»

وی در ادامه با تاکید بر شرایط سخت کارگران می‌گوید: « کارکنان حفاری در شرایط بسیار دشواری کار می‌کنند. ۱۲ ساعت شیفت در هوای گرم، دوری از خانواده، آفتاب تند جنوب درمای ۵۰ درجه و ۶۰ درجه، محیط کار را برای پرسنل صنعت حفاری بسیار خشن کرده است.»

تفاوت فاحش حقوق کارگران رسمی و پیمانکاری در شرکت نفت

بار اصلی صنعت نفت بر دوش کارگران پیمانکاری است. با اینکه شرکت نفت طرف قرارداد شرکتهای پیمانکاری است، اما در قبال کارگران این شرکتها هیچ مسئولیتی نمی‌پذیرد. حقوق شاغلان رسمی وزارت نفت حداقل ۱۵ میلیون تومان است. اما کارگران هم رده آنها در شرکتهای پیمانکاری حداکثر ۴ میلیون تومان دریافت می‌کنند.

این کارگران با وجود حوادث زیادی که در کمین آنها است تحت پوشش بیمه درمانی هم نیستند. بسیاری از آنها بدلیل استنشاق گازهای سمی بعد از مدتی به بیماری‌های تنفسی مبتلا می‌شوند.

 این افراد بدلیل پیچیدگی ساختار کاری‌شان افراد متخصص محسوب می‌شوند. اما حقوق دریافتی آنها با شرایط سخت کاری که در آن هستند مطابقت ندارد. بهمین دلیل بسیاری از آنها تصمیم به مهاجرت به کشورهای همسایه گرفته‌اند. حقوق این سطح از تخصص درکشورهای نفتی منطقه خلیج فارس چندین برابر است . حقوق و مزایای بالا و داشتن شرایط کاری و زندگی بهتر بیشتر متخصصان ایرانی را به مهاجرت ترغیب می‌کند.

موج گسترده مهاجرت متخصصان ایرانی در سالهای اخیر

دیکتاتوری حاکم بر ایران با ایجاد شرکت‌های پیمانکاری در صدد سرقت نیروی کار متخصصان ایرانی است. آنها با حقوقهای کم و قراردادهای موقت هیچ انگیزه‌ای برای کار در کشور ندارند. بدلیل سیاستهای ضدمردمی سران حکومت، جامعه دراین سالها با مهاجرت گسترده پزشکان، اساتید دانشگاه، مهندسان و پرستاران مواجه بود. اینکه نوبت به مهاجرت کارگران متخصص صنایع نفت رسیده است. برای نجات کشور از نابودی بایستی بر این وضع موجود شورش کرد. هر تغییری در این شرایط از یک تحول سیاسی اجتماعی می‌گذرد. نه بزرگ مردم ایران در انتخابات ۱۴۰۰ سرآغاز مرحله جدیدی بین مردم و سارقان حاکم بر ایران است.

Share: