موج جدید و گسترده ابتلا به ویروس کرونا در چین

روند ابتلا به ویروس کرونا در چین که طی دو روز متوالی اندکی کاهش یافته بود بار دیگر شتاب گرفته است. به گفته مسئولان در یک روز نزدیک به سه هزار و ۴۰۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده است.

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی کاهش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در چین در دو روز منتهی به جمعه ۱۸ بهمن را یک خبر خوب خوانده و در عین حال هشدار داده بود که نباید بیش از حد خوش‌بین بود زیرا احتمال افزایش دوباره شمار مبتلایان منتفی نیست.

اکنون همین اتفاق رخ داده است. خبرگزاری آلمان صبح شنبه گزارش داد روز گذشته نزدیک به سه هزار و ۴۰۰ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا شناسایی شده و تعداد مبتلایان به ۳۴ هزار و ۵۴۶ نفر رسیده است.

بنابر این گزارش افزایش تعداد قربانیان ویروس کرونا نیز روز جمعه به نسبت دو روز قبل شدیدتر بوده و به ۸۶ نفر رسیده است.

از این تعداد ۸۱ نفر در استان هوبئی، کانون شیوع ویروس جدید کرونا، جان خود را از دست داده‌اند. به این ترتیب تعداد قربانیان در چین تا پایان روز جمعه به ۷۲۲ نفر رسیده است.

موارد ابتلا به کرونا در ده‌ها کشور دیگر نیز شناسایی شده و تعداد کسانی که خارج از چین مبتلا شده‌اند تا کنون ۲۷۰ نفر بوده‌اند. اغلب این افراد کسانی بوده‌اند که در چین، به خصوص در استان هوبئی حضور داشته‌اند و به کشورهایشان بازگردانده شدند.

دولت آلمان شنبه گذشته با فرستادن یک هواپیمای نظامی مسافربری حدود ۱۲۰ شهروند آلمانی را از شهر ووهان، مرکز استان هوبئی بازگرداند که همه قرار است تا دو هفته قرنطینه باشند.

شناسایی ۱۴ شهروند آلمانی مبتلا به کرونا

هنوز تعداد معدودی آلمانی در استان هوبئی حضور دارند که قرار است طی امروز و فردا بازگردانده شوند. مطابق گزارش‌ها تا کنون ۱۴ مورد ابتلا به ویروس کرونا در میان شهروندان آلمانی شناسایی شده است.

وزارت خارجه آلمان شامگاه پنج‌شنبه اعلام کرد که هنوز حدود ۲۰ آلمانی در استان هوبئی هستند که احتمال دارد همراه با گروه بزرگتری از شهروندان بریتانیایی بازگردانده شوند.

pastedGraphic_1.png

ادای احترام به لی ون‌لیانگ، یکی از نخستین هشداردهندگان درباره شروع ویروس کرونا که بر اثر ابتلا به آن درگذشت

در همین حال مرگ لی ون‌لیناگ، یکی از نخستین کسانی که نسبت به گسترش ویروس کرونا هشدار داده بود خشم بسیاری از شهروندان چینی را برانگیخته و به اعتراض‌های شدیدی علیه ناکارآمدی دولت چین و تلاش برای پنهان‌کاری در مورد ابعاد شیوع کرونا دامن زده است.

این چشم‌پزشک ۳۴ ساله چینی سی‌ام دسامبر ۲۰۱۹ برای نخستین بار از طریق شبکه‌های اجتماعی نسبت به شیوع “ویروسی مشابه سارس” به همکاران خود هشدار داده بود. شیوع سارس حدود هفده سال پیش به مرگ ۷۷۴ نفر منجر شد.

بنا بر گزارش‌ها نیروهای امنیتی چین چند روز پس از انتشار هشدار لی ون‌لیانگ او و هفت همکار هم‌گروه‌اش در شبکه اجتماعی “وایبو” را احضار و آنها را به پخش “شایعات بی‌اساس” که امنیت عمومی را به خطر می‌اندازد متهم کردند. ظاهرا پلیس چین پس از علنی شدن شیوع ویروس کرونا از احضارشدگان عذرخواهی کرده است.

لی ون‌لیانگ در روزهای پایانی ژانویه از بروز علائم ابتلا به ویروس کرونا در بدن خود خبر داد و چند روز بعد نوشت که سی‌ام ژانویه، پس از انتقال به بیمارستان، بیماری او تائید شده است. او شامگاه پنج‌شنبه ۱۷ بهمن در بیمارستان مرکزی ووهان درگذشت.

Deutsche Welle

Share: