موج همبستگی، جلسه فوق العاده در مجلس؛ واحدهای تازه ای به اعتصاب سراسری کارگران نفت پیوستند

روز پنجشنبه سوم تیر ماه، واحدهای تازه ای از صنایع نفت کشور به اعتصاب سراسری کارگران پروژه ای و پیمانی صنعت نفت پیوستند.

بنابر گزارش ها کارکنان رسمی روز پنجشنبه کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان، کارگران پیمانکاری پتروشیمی فجر، کارگران بخش برق و ابزار دقیق بهین پالایش قشم، کارگران پیمانکاری نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه، کارگران پیمانکاری شرکت سازه فرافن قشم، کارگران پیمانکاری شرکت فولاد بوتیا در کرمان و کارگران شرکت دی پلیمر در عسلویه نیز اعتراضات خود را آغاز کرده و به اعتصاب سراسری پیوسته اند. هم اکنون ده ها واحد مرتبط با صنایع نفت و پتروشیمی ها در اعتصاب به سر می برند.

این اعتصاب به دنبال فراخون شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت آغاز شده و یک «اعتصاب اخطاری» است که قرار است یک هفته به طول بیانجامد. شورای سازماندهی این اعتراضات اعلام کرده است که از کارگران پیمانی و پروژه ای از روز نهم تیر ماه به اعتصاب کارگران رسمی نفت خواهند پیوست. اعتصاب کارگران رسمی نفت قرار است از روز ۹ تیر ماه آغاز شود.

حداقل دستمزد ۱۲ میلیون تومانی از جمله خواست های کارگران است.

موج همبستگی با اعتصاب کارگران صنایع نفت در حال گسترش است. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه،‌ شورای بازنشستگان ایران، گروه اتحاد بازنشستگان و دانشجویان پیشرو دانشگاه اصفهان تا به حال از این اعتصاب حمایت کرده‌اند.

در میان احزاب و گروه های سیاسی تاکنون اعلامیه هایی از شورای همکاری نیروهای چپ و کمونیست، حزب چپ ایران (فدائیان خلق) و حزب حکمتیست (خط رسمی) در حمای از این اعتراضات به تحریریه ی اخبار روز ارسال شده است.

نشست فوق العاده مجلس

در همین حال، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، از تشکیل نشست فوق‌العاده این کمیسیون با حضور مسئولان وزارت نفت و نهادهای نظارتی در ارتباط به اعتصاب سراسری کارگران پروژه ای و پیمانی نفت خبر داد.

فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به «انتقادات و نگرانی‌های برخی کارکنان و بازنشستگان صنعت نفت در حوزه حقوق و مزایا و حق بدی آب و هوا طی روزهای اخیر» مدعی شد روسای قوای سه گانه، کمیسیون انرژی مجلس و دستگاه‌های دیگر در حال پیگیری موضوع هستند تا مسأله حل شود.

وی افزود: پیشنهاد کمیسیون انرژی این بوده است که مسأله در شورای هماهنگی اقتصادی سه قوه مطرح شده و ضمن تصمیم‌گیری، مجوزهای لازم صادر شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس، در همین رابطه از تشکیل جلسه این کمیسیون در روز یکشنبه هفته آینده (۶ تیرماه ) در محل کمیسیون تلفیق در مجلس خبر داد و گفت: در این جلسه با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت و مسئولان دستگاه‌های نظارتی از قبیل دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور، این مسأله را بررسی خواهیم کرد.

در زیر فیلم ها و تصاویر مربوط به واحدهایی که اعتصاب خود را در روز پنجشنبه آغاز کرده اند می بیند. این فیلم ها و تصاویر توسط اتحادیه ی آزاد کارگران ایران منتشر شده است.

اعتصاب کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان

روز پنجشنبه سوم تیرماه کارگران پیمانکاری فاز ۲ پالایشگاه آبادان به اعتصاب سراسری کارگران نفت پیوستند.

اعتصاب کارگران پیمانکاری پتروشیمی فجر

روز پنجشنبه سوم تیرماه کارگران پیمانکاری پتروشیمی فجر به اعتصاب سراسری کارگران نفت پیوستند.

اعتصاب کارگران بخش برق و ابزار دقیق بهین پالایش قشم

روز پنجشنبه سوم تیرماه کارگران بهش برق و ابزار دقیق بهین پالایش قشم به اعتصاب سراسری کارگران پروژه‌ای و پیمانکاری پیوستند.

اعتصاب کارگران پیمانکاری نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه

روز پنجشنبه سوم تیرماه کارگران پیمانکاری نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه به اعتصاب سراسری کارگران نفت پیوستند.

اعتصاب کارگران پیمانکاری شرکت سازه فرافن قشم

روز پنجشنبه سوم تیرماه کارگران پیمانکاری شرکت سازه فرافن قشم به اعتصاب سراسری کارگران نفت پیوستند.

اعتصاب کارگران پیمانکاری شرکت فولاد بوتیا در کرمان

روز پنجشنبه سوم تیرماه کارگران پیمانکاری فولاد بوتیا در کرمان به اعتصاب سراسری کارگران نفت پیوستند.

اعتصاب کارگران شرکت دی پلیمر در عسلویه

روز پنجشنبه سوم تیرماه کارگران پروژه‌ای شرکت دی پلیمر شاغل در صنایع پتروشیمی‌های عسلویه به اعتصاب سراسری کارگران نفت پیوستند.

Share: