میشل باشله: شلیک به مردم خوزستان فقط خشم و نومیدی را تشدید می‌کند

میشل باشله، کمیسرعالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر و رئیس جمهوری پیشین شیلی

جمهوری اسلامی برای توقف فوری سرکوب مردم خوزستان و رسیدگی به مطالبات آنان، زیر فشار سنگینی قرار گرفته است. روز جمعه اول مرداد (۲۳ ژوئیه) میشل باشله، کمیسرعالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر خواهان آن شد نظام جمهوری اسلامی به جای سرکوب خشن اعتراضات مردم، به بحران بی‌آبی، بحران بهداشت و مشکلات مردم خوزستان بپردازد. اخیراً کانون مدافعان حقوق بشر ایران از میشل باشله خواسته بود که از تمامی امکانات خود برای جلوگیری از تداوم سرکوب‌ها استفاده کند.

به گزارش ار اف آی، خانم میشل باشله روز جمعه با صدور بیانیه‌ای از حاکمان ایران خواست که بعد از سالها بی‌توجهی، به اعتراضات مردم خوزستان واکنش مثبت نشان دهد.

در این بیانیه آمده است: “شلیک به سوی مردم و بازداشت کردن آنان فقط خشم و ناامیدی را بیشتر خواهد کرد”.

پنج روز قبل، به دنبال شدت گرفتن تظاهرات خوزستان و کشته شدن سه نفر، کانون مدافعان حقوق بشر ایران از میشل باشله خواست که مانع سرکوب شود.

میشل باشله که تاکنون در موارد مختلف نسبت به نقض حقوق بشر در ایران اعتراض کرده، از مسئولان جمهوری اسلامی می‌خواهد که مشکلات خوزستان را جدی بگیرند و برای جبران آنها دست به اقدامات عاجل بزنند.

او می‌نویسد: “به جای اعتراضات مردم به ستوه‌آمده، حکومت ایران باید به پیامدهای بحران هولناک بی‌آبی بر زندگی، سلامت و رفاه مردم خوزستان بپردازد”.

میشل باشله با اشاره به کشته شدن چند نفر در خوزستان و هراس مردم از بازداشت و سرکوب، بر وخامت أوضاع خوزستان تأکید می‌کند و می‌افزاید: فضای بسته و فقدان رسانه‌های آزاد باعث شده که مردم نتوانند شکایات خود را با شیوه‌ای غیر از تظاهرات و اعتراض خیابانی ابراز کنند.

Share: