نابودی زیر ساخت‌ها، علت بالا بودن میزان مرگ و میر جاده ای

حوادث و مرگ و میر جاده ای ایران را به گذرگاه مرگ تبدیل کرده است. بدلیل غیراستاندارد بودن جاده‌ها چه زندگی‌ها برباد رفته و چه سرنوشت‌ها تغییر کرده است. جاده‌های ایران در ردیف مرگبارترین جاده‌های جهان قرار دارد. ایران در جایگاه هفتمین کشور با میزان مرگ و میر جاده ای در قاره آسیا قرار دارد. در مقایسه با کشورهایی که جاده امن دارند میزان حوادث جاده‌ای در ایران ۱۰ برابر است.

بر اساس آمار پزشکی قانونی تعداد کشته شدگان در سوانح رانندگی سالانه نزدیک به ۱۷ هزار نفر است.

آمار مصدومان سالانه این تصادفات، حوالی ۳۵۰ هزار نفر می‌باشد. با توجه به آمار کشته و مصدومان در این سال‌ها اقدام اساسی برای رفع این مشکل انجام نشده است

سران حکومت تلاش می‌کنند که این میزان مرگ و میر جاده ای را عادی جلوه دهند. در حالیکه بسیاری از این حوادث قابل پیشگیری است.

افزایش دو برابری وسایل نقلیه در کمتر از یک دهه

در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۹۸ تعداد وسیله نقلیه موتوری از ۱۵ میلیون دستگاه به ۳۸ میلیون دستگاه افزایش یافته است. لازمه افزایش ۲ برابری وسایل نقلیه ۲ برابر شدن مساحت جاده‌های کشور است. اما در واقعیت اینگونه نیست و افزایش مساحت جاده‌های جدید اصلا با این آمار قابل مقایسه نیست.

ناوگان حمل و نقل ایران بسیار فرسوده است. مجهز نبودن خودروها به کیسه‌ هوا، ترمزهای ضدقفل و کمربند ایمنی مناسب، تاثیر زیادی در بروز حوادث داشته است. از مهم‌ترین عوامل خطرآفرین در رانندگی مقاوم نبودن بدنه خودروها در هنگام تصادفات است. این عوامل در کنار پایین بودن استاندارد فنی و ظرفیت کم جاده‌ها باعث مرگ بیش از ۱۷ هزار نفر می‌شود.

نصب و ترمیم گاردریل و نیوجرسی‌های ، ایمن سازی حاشیه جاده‌ها در نقاط پر جمعیت نقش مهمی درکم شدن حوادث دارد. همچنین افزایش پایگاه‌ها اورژانس و استراحت‌گاه‌های بین راهی برای رانندگان تاثیر بالایی در کاهش مرگ و میر جاده ای دارد.

نابودی زیرساخت‌ها علت اصلی حوادث رانندگی

نابودی زیرساخت‌های کشور از جمله جاده‌ها تاثیر منفی در زندگی مردم دارد. آمار مـرگ و مـیر جاده ای یک ساله آلمان فقط با ۲۰ روز تعطیلات نوروزی ایران برابری می‌کند. برای کاهش این میزان مـرگ و مـیر جاده ای نیاز به یک کار بنیادین است. این کار بنیادین در پایه به یک تغییر در ساختار حکومتی کشور نیاز دارد. اعتراضات مردم به کل حاکمیت، نشان می‌دهد که آنها علت همه مشکلات را بدرستی تشخیص داده‌اند.

Share: