نابودی محصول پیاز کشاورزان در چابهار

نابودی محصول پیاز کشاورزان، به دلیل سیاست‌های دولت باعث نارضایتی شدید کشاورزان شده‌است.

یکی از کشاورزان پیاز‌کار که در منطقه راسک چابهار زندگی می‌کند، در آستانه سال ‌نو، با ارسال کلیپی در فضای مجازی، مسئولان مربوطه را مورد خطاب قرار داد. این کشاورز دلسوخته تمام زحماتش به باد رفته و دست‌رنجش نابود شده است. وی سیاست دولت در مورد کشاورزان را مورد انتقاد قرار داد که موجب شده است کشاورزان به خاک و گل کشانده شوند.

این هموطن بلوچ می‌گوید: به بهانه کرونا بازارها را بسته‌اند. به همین دلیل محصولات کشاورزی پیاز دارد از بین می‌رود. ما یک‌سال است که زحمت کشیده‌ایم تا این پیازها را تولید کنیم، اما این رژیم دیکتاتور، کشاورزان را به خاک و گل نشانده است و همه زحمات یکساله ما را نابود کرده است».

این کشاورز رنج‌دیده در بخشی دیگر از صحبت‌های خود مسئولین مربوطه را مورد خطاب قرار داد و گفت: ای مسئولین اگر به یاری مردم نمی‌آیید چرا آتش بر دل آنها می‌کنید. مرگ بر شما که عامل بدبختی ما شده‌اید.

قابل توجه اینکه منطقه راسک در جنوب استان سیستان و بلوچستان، یکی از قطب‌های اصلی پیاز در کشور است. پیازهای تولیدی این منطقه، هم نقشی جدی در تنظیم بازار پیاز در کشور را دارد و هم صادراتی می‌باشد.

سعید نارویی، مدیر جهاد کشاورزی سرباز، در این زمینه گفت که به میزان ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع این شهرستان به کشت پیاز اختصاص یافته است. نارویی در مورد نوع پیازی که در این منطقه کشت می‌شود نیز افزود: پیازهایی که در این منطقه کشت می‌شوند از نوع پیازهای قرمز می‌باشد که ماندگای بالایی دارند.

نارویی، به تعداد کشاورزانی که در این منطقه به کشت پیاز مشغول هستند نیز اشاره کرد و افزود: تعداد هفت هزار نفر از کشاورزان این منطقه به کار کشت پیاز مشغول هستند.

حال، با توجه به محدودیت‌هایی که از جانب مسئولین مربوطه ایجاد شده، محصول پیاز کشت شده روی دست کشاورزان مانده است، نابودی محصول پیاز کشاورزان، زیان جبران ناپذیری به این قشر زحمت‌کش در این منطقه وارد آمده است.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *