اتحاد جنگ‌افروزان: چارلز میشل، ینس استولتنبرگ و اورسولا فون در لاین (عکس: داتی بندو / اتحادیه اروپايی، ۲۰۲۳)

سخنگوی سفارت چین در اتحادیه اروپايی گفت: «”بیانیه مشترک” که در ۱۰ ژانویه در بروکسل از طرف مقامات اتحادیه اروپايی و ناتو صادر شد، “پيش‌داوری و نخوت اتحادیه اروپايی و ناتو را در مورد تصورات چین، که چین به شدت با آن مخالف است، آشکار کرد.”» ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: که این بیانیه تأکيدی مجدد بر «فرمانبرداری کامل اتحادیه اروپايی تحت بلوک (ناتو)» و تأييدی بر آن بود که ناتو یک ابزار نظامی است که برای «حفظ منافع ایالات متحده» از آن استفاده می‌شود. چه اتفاقی افتاده بود؟

بلندگوی ناتو، ینس استولتنبرگ، و هم‌چنین نمایندگان برجسته بوروکراسی اتحادیه اروپايی، چارلز میشل و اورسولا فون در لاین – البته همه بدون هرگونه اختيارنامۀ دمکراتیک – در برابر رسانه‌ها ظاهر شدند و بیانیه‌ای ۱۴ ماده‌ای ارايه کردند که در آن روسیه و چین به عنوان تهدیدی برای امنیت اروپا و جهان ناميده می‌شوند.

همان‌طور که از بروکسل ناتو و اتحادیه اروپايی انتظار می‌رود، «جنگ وحشیانه روسیه علیه اوکراین» در پیش‌زمینه بيانيه مطرح می شود، اما اندکی پس از آن مطرح می‌شود که «استراتژی چین و خودنمایی فزاینده» چالشی است که بايد به آن پاسخ داد. در پکن و مسکو می‌دانند که علامت ژئواستراتژیست‌های آمریکا و ناتو بر پیشانی آن‌ها نقش بسته است. و هم‌چنین می‌دانند که بوروکرات‌های فون در لاین، در اطاعت پیش‌دستانه، هر آن‌چه را که نومحافظه‌کاران واشنگتن برای دفاع از سلطه جهانی ایالات متحده در ذهن دارند، بازگو می‌کنند. در حال حاضر، بسته دهم تحریم‌های اتحادیه اروپايی فراهم می‌شود – حال هر هزینه‌ای هم می‌خواهد برای اتحادیه اروپايی تحت سلطه آلمان داشته باشد.

از آنجایی که در آینده پایبندی به سیاست انتحاری اتحادیه اروپايی فون در لاین در مورد روسیه و چین چندان آسان نخواهد بود، واشنگتن در تلاش است از «پیمان ناتو- اتحادیه اروپايی» برای معرفی ساختارهای امنیتی قوی‌تر استفاده کند. نباید بيش از اندازه به نقش استولتنبرگ و لفاظی‌های اتحاد بها داد. ناتو از زمان تأسیس در سال ۱۹۴۹ وظیفه حفاظت از منافع جهانی واشنگتن در رابطه با اروپا، جلوگیری از استقلال واقعی آن و تقویت جبهه نبرد اروپا علیه اتحاد جماهیر شوروی و يا روسیه را از هر نظری بر عهده داشته است. یا به قول «هاستینگز ايسمای» اولین دبیرکل ناتو: هدف ناتو این است که «روس‌ها را بیرون نگه دارد، آمریکایی‌ها را در داخل نگه دارد و آلمانی‌ها را پایین نگه دارد.» بر همين اساس نيز مناسبات بین ناتو و اتحادیه اروپايی شکل گرفته است. موضوع همیشه بر سر حفظ مواضع اروپا در مقابل شرق و جلوگیری از همکاری اروپا با اتحاد جماهیر شوروی یا روسیه بود که تسلط ایالات متحده را تهدید می‌کرد، و هم‌چنین جلوگیری از «حاکمیت استراتژیک»، همان‌طور که گاهی اوقات از سوی سیاست‌مداران ساده‌لوح برلین در طول دوران ترامپ مورد بحث قرار می‌گرفت. اکنون تعداد کافی محافل طرفدار ایالات متحده مانند گروه ویزه‌گراد (Visegrád) یا مجمع بالتیک در اتحادیه اروپايی برای این منظور ایجاد شده است. اروپا باید از نظر اقتصادی پیشرفت کند و خود را از نظر نظامی مسلح کند، اما به عنوان نوک پيکان و گوشت دم توپ واشنگتن علیه شرق – نقشی که اوکراین در حال حاضر مجاز به اجرا و گسترش آن است. به همین منظور، همان‌طور که الکسی رزنیکوف، وزیر جنگ اوکراین سرخود اعتراف کرد، این کشور مدت‌هاست که عملاً عضو ناتو شده است.

از آنجایی که کسانی  در اين ميان بالاخره متوجه شده اند که وفاداری کورکورانه به «برادر بزرگ» در واشنگتن در زمان افول غرب چه پی‌آمدهایی می‌تواند داشته باشد، جنبۀ سرکوبگر ناتو و اتحادیه اروپايی به طور فزاینده‌ای به منصه ظهور می‌رسد. وعده اولیه رونق و رفاه – یا به عبارت ديگر: گونۀ ادغام اجتماعی- اقتصادی – با بحران یورو از سال ۲۰۰۹ به بعد منسوخ شد. با بحران اوکراین، يا به عبارت دقیق‌تر اقدامات ضد روسیه، صنعتی‌زدایی و فقر گسترده اروپا به یک برنامه تبدیل شده است. ادامۀ اين راه برای بوروکرات‌های اتحادیه اروپايی آسان نخواهد بود. چیزی کم‌تر از خطر نابودی اتحادیه اروپايی در شکل فعلی آن، مطرح نیست. رؤیای قدیمی ژئواستراتژی آلمان از يک اروپای متحد تحت رهبری آلمان، مدت‌هاست که از بین رفته است.

تارنگاشت

عدالت

جمعه، ۳۰ دی ۱۴۰۱

نویسنده:

کلاوس واگِنِر

برگرفته از:

عصرما، ارگان حزب کمونيست آلمان

منتشر شده در تاریخ:

۲۰ ژانویه ۲۰۲۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *