نامه اعتراضی تشکل های کارگری قزوین به قالیباف در اعتراض به پیشنهاد کمیسیون تلفیق مجلس

تشکل های کارگری قزوین در یک نامه اعتراضی رئیس مجلس را مخاطب قرار داده و از سطح پایین دستمزد نسبت به گران شدن دلار که پیشنهادی از طرف کمیسیون تلفیق مجلس می‌باشد، انتقاد کردند.

در بخشی از نامه اعتراضی تشکل های کارگری قزوین آمده است:‌

«پیشنهاد کمیسیون تلفیق مجلس درباره کاهش وحشتناک ارزش پول ملی در بودجه ۱۴۰۰ و نیاز کارگران به افزایش حداقل ۶۰۰ درصدی دستمزد، آن هم با ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی، چیزی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت.‌ (گویا مجلس می‌خواهد با حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی را جایگزین نماید)

چنین پیشنهاداتی از مجلسی که ظلم‌ستیزی و فقرستیزی را شعار خود می‌داند، بعید است که تبعات گسترده اقتصادی و معیشتی طبقات پایین جامعه به خصوص کارگران و بازنشستگان را نادیده می‌گیرد.

هم اکنون با وضعیت کنونی گرانی و تورم در برابر دریافت حداقل حقوق بین ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، کمر کارگران و جامعه زیر خط فقر شکسته که می‌تواند زیان‌های جبران‌ناپذیری به خانواده‌ها وارد نماید.

اما سوال این است که با چه نگرشی به این تصمیم رسیده‌اید؟ گرچه مجلس برابر قانون اختیار دارد، اما این تصمیم‌گیری‌ها را بایستی بانک مرکزی و مقام‌های پولی اتخاذ نمایند.»

در بخش دیگری از نامه اعتراضی تشکل های کارگری قزوین آمده است:

دستمزد کارگران

«به نظر می‌رسد مجلس جای متهمان را گم کرده است؛ با پیشنهاد مصوبه کمیسیون تلفیق در یک حساب ساده، با توجه به تورم افسارگسیخته فعلی، رسما کارگران و حقوق‌بگیران به ۵۵۰ تا ۶۰۰ درصد افزایش دستمزد نیاز دارند، حال مجلسی که ادعای فقرزدایی دارد باید پاسخ بدهد که چرا به یک باره چنین تصمیمی گرفته است؟

در یک دهه اخیر ممکن بود تغییرات و شوک‌های ارزی را بپذیریم، اما امروز یک بقال فروشنده نخود و لوبیا، بدون اطلاع از نرخ ارز جنس نمی‌فروشد.

تصمیم گیرندگان با این حرکت افزایش نرخ ارز با زندگی مردم چه کرده‌اند و چه بلایی بر سر پول ملی آورده‌اند که آن را به کاغذ پاره‌ای تبدیل کرده‌اند؛ این تصمیم از تحریم و حتی حمله به کشور خطرناک‌تر است.

چرا که هجوم به پول ملی، هجوم به مرزهای اقتصادی و در نهایت زندگی حداقلی مردم محسوب می‌شود؛ مجلس باید به جای این تصمیم‌گیری‌ها، با کسری بودجه مقابله کند و مصارف بودجه را مدیریت کند.

چرا مردم ذلت بکشند و در تهیه نان شب دچار مشکل شوند؟ درباره کسانی که به عنوان نماینده مجلس نرخ ارز بودجه سال ۱۴۰۰ را مشخص می‌کنند، ما فکر می‌کردیم که اعتراض آنها به لایحه ارسال بودجه به دلیل عدم حمایت از فقر است؛ اما فهمیدیم که اعتراض‌شان به نفع ثروتمندان تمام شده و خواهد شد.

اگر کسی می‌خواهد دست در جیب فقرا کند، اول باید جیب خودش را خالی کرده و هزینه تصمیماتش را بپردازد؛ این‌گونه تحمیل به مردم، در تاریخ بر علیه شما ثبت خواهد شد چراکه باید بدانید بحران موجود با هیچ یک از بحران‌های گذشته قابل قیاس نیست.

تاریخ در مورد شما به بدی قضاوت خواهد کرد و بدانید که در آینده اعمال اقتصادی شما، معیار تاریخ‌نویسان خواهد بود؛ این‌گونه نیست که رئیس دولت می‌گوید کم‌کم گران کردیم و کسی نفهمید، او در بین مردم نیست که بداند، اما مردم خوب می‌فهمند و حداقل گرانی کمرشکن را خوب درک می‌کنند.

Share: