نامه رئیس اتحادیه کارگری اتریش به روحانی در حمایت از اعتصابات کارگران ایران

رئیس اتحادیه کارگری اتریش نامه‌ای خطاب به روحانی، در حمایت از اعتصابات کارگران ایران منتشر کرده است.

قسمتی از متن نامه رئیس اتحادیه کارگری اتریش در حمایت از اعتصابات کارگران ایران که به تاریخ یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۹۹ منتشر شده است، به شرح زیر می‌باشد:

«ما به نمایندگی از طرف فدراسیون اتحادیه‌های کارگری اتریش، از موج اعتصابات اخیر در شرکت‌های ایرانی توسط کارگران و اتحادیه‌های صنفی به رسمیت شناخته نشده‌شان که به دلیل فقر فزاینده در کشور خواستار «نان، کار و آزادی»، هستند حمایت می کنیم.

کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه در استان خوزستان، در جنوب غربی ایران، به دلیل عقب‌افتادگی دستمزد و همچنین در اعتراض به دستگیری مکرر رهبران اعتصاب، مانند فعال سندیکایی اسماعیل بخشی، از چند ماه پیش تاکنون در اعتصاب بوده اند؛ کارگران اعتصابی همچنین مورد حمایت روزافزون جامعه مدنی کشور قرار گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به سپیده قلیان، روزنامه‌نگار زندانی شده به دلیل همبستگی با اعتصاب کنندگان، اشاره کرد.

همان طور که به خوبی می‌دانید، این دستگیری‌ها بر خلاف قوانین مصوبه سازمان بین‌المللی کار از جمله کنوانسیون ٨۷ (آزادی تشکل‌ها و حمایت از حق تشکل‌ها) است.

تقریباً ۳۰ شرکت بزرگ در بخش کلیدی انرژی و بزرگترین کارخانه شکرسازی کشور در حال اعتصاب هستند؛ در این حال دولت سعی کرده است به هر طریق موجود از اعتراضات جلوگیری کند. خصوصی‌سازی این شرکت‌های بزرگ که قبلاً دولتی بودند، منجر به سوءمدیریت و ثروتمند شدن عده قلیلی به هزینه مردم و بخصوص کارگران شده است.

در طول دهه گذشته فعالین سندیکایی و کارگران ایران شاهد فساد، سرکوب، ارعاب، تهدید و در مواردی شکنجه همکاران و خانواده‌هایشان توسط کارفرمایان و دولت بوده‌اند؛ کارگران اعتصابی خواستار ملی شدن مجدد شرکت‌های دولتی، بازگرداندن کارگران اخراجی، توقف سرکوب سازمان‌های کارگری توسط پلیس، پرداخت حقوق و مزایای معوقه و همچنین حق تشکیل اتحادیه‌های مستقل خود هستند.

ما به نمایندگی از طرف فدراسیون اتحادیه‌های کارگری اتریش، از مقامات ایران می‌خواهیم که فعال صنفی، اسماعیل بخشی، و روزنامه‌نگار بازداشتی، سپیده قلیان هر چه زودتر آزاد شوند؛ ما همچنین خواستار شروع دیالوگ اجتماعی واقعی با مخالفان، برای برقراری آرامش اقتصادی و اجتماعی در کشور هستیم.»

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *