نامه وزیر نفت و بیانیه نمایندگان خوزستان در خصوص خودکشی کارگر هویزه؛ هدف مهار خشم کارگران

با خودکشی کارگر پیمانکاری میدان نفتی هویزه، عمران روشنی‌مقدم، در محل کار خود در عسلویه و پخش خبر آن در رسانه‌ها و فضای مجازی، زنگنه وزیر نفت به تکاپو افتاده تا با خودی نشان دادن، دستور پیگیری این حادثه را به مشاور خود، شمسایی داده باشد.

باید از جناب وزیر پرسید، زمانی که او برای احقاقِ حقوقش اقدام کرد کجا بودید؟ چرا آن‌ موقع دستور پیگیری صادر نکردید؟! مگر بار اول است که کارگران برایِ احقاقِ حقوقِ خود شکایت کرده‌اند و مگر بارِ آخر خواهد بود؟!

وقتی کارگران از گرفتنِ حداقل‌هایِ حقوقِ خود هم محروم و ناامید هستند و صدایِ اعتراضِ‌شان هم جوابش چیزی جز زندان و حبس نیست، دیگر چه چاره‌ای دارند جز اینکه با خودکشی صدایِ نارضایتی‌ِشان را به گوشِ دیگران برسانند؟!

اینکه پس از انعکاس وسیع خودکشی آقای عمران روشنی‌مقدم به فکر پیگیری عمل انجام شده افتاده‌اید، به نوشدارو بعد از مرگ سهراب هم شبیه نیست؛ چرا که تنها در صدد پیگیری مرگی که صورت گرفته بر‌آمده‌اید و مرهم و التیام درد!

مازیار گیلانی‌نژاد، فعال کارگری نیز با اشاره به خودکشی عمران روشنی‌مقدم، به ایلنا گفت: «وزیر نفت دستور پیگیری این حادثه را به مشاور خود داده‌ است؛ اما سوال اینجاست که آیا آن‌ها نمی‌دانند که در پیمانکاری‌های زیر مجموعه‌شان بیش از ٤ ماه حقوق‌ها را عقب می‌اندازند؟! آیا نمی‌دانند که وضعیت رفاهی کارگران در شرکت‌های پیمانکاری موجب افسردگی کارگران شده است؟!»

وی با اشاره به وضعیت مطالبات کارگران پیمانکاری، ادامه می‌دهد: «در شرکت‌های پیمانکاری گاهاً به کارگران عیدی و سنوات نمی‌دهند؛ در برخی از این شرکت‌ها، نرخ حقوق بر پایه سال ۹۷ تعیین شده است. به عنوان مثال به کارگر سنگ‌زن با ۲۴ روز کار فقط ٣ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دستمزد می‌دهند و برای جوشکار هم ۴ میلیون حقوق تعیین کرده‌اند.»

وی می‌افزاید: «شرایط خوابگاه کارگران پیمانکاری خوب و مساعد نیست و در هر خوابگاه، ٤ الی ٥ نفر اسکان دارند؛ گاهاً حمام‌ها آب گرم ندارند؛ در هوای شرجی و گرم جنوب، در کانکس‌ها وسایل سرمایشی کافی نیست و ساعات کار در گرمای جنوب بسیار طولانی است.»

به گفته گیلانی‌نژاد، اولین اقدام در وزارت نفت، باید حذف و زدودن شرکت‌های پیمانکاری باشد؛ این شرکت‌ها یا همان شرکت‌های تامین نیروی انسانی، از حقوق شغلی و صنفی کارگران تا جایی که می‌توانند می‌زنند و به سود خود می‌افزایند.

مجمع نمایندگان خوزستان نیز برای این که از قافله عقب نماند، در بیانیه‌ای نسبت به خودکشی کارگر هویزه واکنش نشان داده و نوشت: «به فعالیت پیمان‌کاران نیروی انسانی خاتمه دهید.»

حسینی، نماینده اهواز، کارون، باوی و حمیدیه، در مجلس و رئیس مجمع نمایندگان خوزستان، در این بیانیه آورده است: «باید به فعالیت پیمانکاران نیروی انسانی که قراردادهای ظالمانه و سودجویانه منعقد می‌کنند پایان داد و این کار با راه‌کارهای واقع‌بینانه محقق می‌شود. تنوع قراردادهای کارگری، تاریخ محدود به‌کارگیری‌ کارگران، عدم پرداخت به هنگام حقوق و مزایا، یکجانبه‌نگری در انعقاد قرارداد و عدم نظارت صحیح سازمان‌ها و ادارات ذیربط، همه و همه باعث ناامنی روانی، عدم ثبات شغلی، اضطراب و استرس، بی‌عدالتی و اجحاف به کارگران شده است.»

Share: