ناو خارک، از بزرگترین شناورهای نیروی دریایی ایران، پس از حریق در آب های محدودۀ جاسک غرق شد

ناو پشتیبانی خارک نیروی دریایی ارتش جمهوری سلامی ایران، پس از بازگشت از ماموریت دریانوردی دچار حریق شد و به رغم همۀ تلاش ها برای اطفای حریق، در حوالی بندر جاسک غرق شد. سرنشینان ناو خارک که برخی از آنها دانشجویان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی بوده‌اند، پیش از غرق شدن این ناو، از آن خارج شده و این حادثه بدون تلفات جانی بوده است.

ناو خارک، یکی از بزرگترین شناورهای پشتیبانی آموزشی نیروی دریایی ایران که از چند روز قبل عازم مأموریت دریانوردی آموزشی در آب‌های آزاد شده بود، روز سه شنبه ۱۱ خرداد، در حوالی بندر جاسک در یکی از سامانه ها دچار حریق شد که با حضور تیم کنترل صدمات ناو، ضمن مبارزه با حریق، تمامی کارکنان تحت آموزش به‌سلامت از ناو پیاده و به ساحل منتقل شدند.

به‌دنبال گسترش حریق در شناور خارک و پس از انتقال کارکنان به ساحل، تلاش شناورها و دستگاه‌های کشوری و لشکری برای اطفای حریق و نجات این شناور بی‌نتیجه ماند.

براساس اعلام روابط عمومی منطقه دوم دریایی جاسک، با وجود ۲۰ ساعت تلاش همه‌جانبه و استفاده از امکانات امداد دریایی، به‌دلیل گسترش آتش در بخش‌های مختلف، عملیات نجات شناور پشتیبانی آموزشی خارک بی‌نتیجه ماند و این شناور بامداد چهارشنبه ۱۲ خرداد، در آب‌های محدوده جاسک غرق شد.

بهزاد جهانیان مسئول روابط عمومی منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، دربارۀ جزئیات این حادثه گفت: «روز گذشته ناو لجستیکی آموزشی خارک که در حال انجام یک مأموریت آموزشی با حدود ۴٠٠ نفر از خدمه و دانشجویان بود، در نزدیکی آب‌های بین‌المللی و در آب‌های داخلی دچار حریق شد».

وی افزود: «نیروهای امدادی به‌سرعت به محل حادثه اعزام شدند و با اقدام به موقع توانستند جان همه خدمه و دانشجویان را نجات دهند. این دانشجویان و خدمه ناو به جاسک منتقل شدند و حادثه تلفات جانی نداشت و تنها ٢٠ نفر با مصدومیت جزئی و سوختگی سطحی هستند».

وی تصریح کرد: «صبح روز چهارشنبه ١٢ خرداد، در حدود ساعت ۸ و ٣۰ دقیقه، تلاش‌ها برای مهار حریق کارساز نشد و این ناو متأسفانه غرق شد». وی ادامه داد: «علت حادثه هنوز مشخص نیست و به‌محض انتقال نیروها از جاسک به بندرعباس در این زمینه نیز اطلاع‌رسانی خواهیم کرد».

Share: