محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی و نایب رئیس کانون صنفی معلمان از تداوم اعتراضات معلمان تا باز شدن راه گفتگو و حصول نتیجه خبر داد. این فعال صنفی معمان با انتقاد از عملکرد مجلس شورای اسلامی و دولت به برخورد خشن نیروهای امنیتی و موج جدید تهدیدها، احضارها و دستگیری‌های فعالین صنفی واکنش نشان داد.

هرانا به نقل از امتداد، محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی و نایب رئیس کانون صنفی معلمان از تداوم اعتراضات معلمان تا باز شدن راه گفتگو و حصول نتیجه خبر داد.

وی در ادامه اظهار داشت: جامعه فرهنگیان، طی بیش از دو دهه اخیر در تشکلها و کانون‌های صنفی و همچنین، شورای هماهنگی، تلاش داشته تا مطالبات خود را پیگیری کرده و به عنوان یک قشر مطالبه‌گر، خواسته‌های مشروع، قانونی و صنفی خود را محقق کند. متاسفانه در ادوار مختلف دولت‌ها که با آن‌ها سر و کار داشتیم، این مطالبات با بی‌تدبیری مسئولین وقت مورد بی‌اعتنایی قرار گرفته و بعضا، پاسخ به آن، خشونت‌آمیز و با استفاده از قوای قهریه بوده است. اوج استفاده از قوه قهریه را در روزهای اخیر در قبال معلمان در دولت رئیسی شاهد هستیم.

به گفته این فعال صنفی معلمان: بازداشت بی‌سابقه تعداد زیادی از فرهنگیان مطالبه‌گر، فعالین صنفی و کنش‌گران مدنی و همچنین، احضار بی‌سابقه تعداد بسیار زیادی از فعالان صنفی در سراسر کشور در حالی رخ داده که خواسته‌های آن‌ها و ابزار طرح این خواسته‌ها نیز، کاملا قانونی بوده است. اما متاسفانه این توقع حقه ما محقق نشده و با برخورد خشن نیروهای امنیتی و موج جدید تهدیدها، احضارها و دستگیری‌ها مواجه بودیم. دستگیری آقایان؛ بداغی، باغانی، ابراهیمی و حبیبی، جدیدترین این بازداشت‌ها بوده که اسباب نگرانی بیش‌ از پیش جامعه فرهنگیان را نیز فراهم کرده است.

آقای بهشتی با اشاره وعده های بدون نتیجه مجلس شورای اسلامی افزود: مجلسی که با وعدههای رنگارنگ شکل گرفته و عنوان انقلابی را نیز یدک می‌کشد، متاسفانه در پاسخ به خواسته‌های فرهنگیان، کاملا متفاوت با آن وعده‌ها عمل کرده است. طی این مدتی که از عمر همین مجلس می‌گذرد، بارها و بارها، دست کم همین نمایندگان کمیسیون آموزش در مواضع خود، بحث رتبه‌بندی معلمان و زمان اجرای آن و شاملین این طرح را مورد تاکید قرار دادند و اینگونه وانمود شد که گره مشکلات معیشتی معلمان از طریق اجرای این طرح حل خواهد شد. اما در نهایت، خروجی مجلس و آنچه توسط شورای نگهبان تائید شد از نظر عدد و رقم و امتیازات، هیچ سنخیتی با وعده‌هایی که در ابتدا داده شد، نداشته است. خروجی این طرح، هم از نظر بودجه با کاهش روبرو و هم از حیث شمار شاملین آن دچار محدودیت شده است.

محمود بهشتی لنگرودی با انتقاد از عملکرد دولت ابراهیم رئیسی در خصوص فرهنگیان اظهار داشت: ابراهیم رئیسی در ایام انتخابات، وعده‌های زیادی را در ارتباط با اقشار مختلف از جمله فرهنگیان مطرح کرده بود که متاسفانه، بسیاری از آن وعده‌ها؛ نه تنها محقق نشد که بار تورمی شدیدی که امروز بر گرده بسیاری از اقشار جامعه سنگینی می‌کند، محصول عملکرد یکساله دولت ایشان است. متاسفانه، یکی از ایراداتی که به دولت‌ جدید وارد بوده، این است که راه گفتگو را هم مسدود کرده و ما در دروه رئیسی، نه در سطح وزارتخانه، نه در سطح سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و نه شخص رئیس جمهور، شاهد باز شدن باب گفتگو نبوده‌ایم. تا الان هیچ مسئولی، خود را متعهد ندیده تا با دعوت از نمایندگان واقعی این قشر، مشکلات آن‌ها را شنیده و در باب تمهید راهکار مناسب برای حل آن، اقدام کند.

این فعال صنفی در پایان گفت: جامعه فرهنگی، هر بار با وجود همه دستگیری‌ها و روش‌های خشونت‌آمیز اعمال شده از سوی نیروهای امنیتی؛ پویا، زنده و در خیابان حقوق خود را پیگیری می‌کند. اعتراضات معلمان تا زمانی که فضا برای گفتگو، مذاکره و حصول به نتیجه باز نشود، ادامه خواهد داشت.

هرانا پیشتر طی گزارشی به افزایش فشارهای امنیتی و قضایی، احضار و بازداشت تعدادی از فعالین در آستانه هفته معلم و روز جهانی کارگر پرداخته بود. روز گذشته نیز همزمان با روز جهانی کارگر و در آستانه هفته معلم در ایران، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ادارات آموزش و پروش بسیاری از شهرها دست به تجمع زدند. در این میان تجمع معلمان دستکم در شهرهای بوشهر و مریوان با اعمال خشونت از سوی نیروی انتظامی و بازداشت تعدادی از معترضان همراه بود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.