یک روز بعد از سفر رهبران چهار کشور فرانسه، آلمان، ایتالیا و رومانی به کیف، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا شتاب زده در یک سفر از پیش اعلام نشده و غیرمنتظره خود را به کیف رساند و با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری این کشور دیدار کرد.

بوریس جانسون با انتشار تصویری از خود در کنار ولودیمیر زلنسکی در توییتر خود نوشت: «جناب رئیس‌جمهور، ولودیمیر، خوشحالم دوباره در کی‌یف هستم.» زلسنگی او را «دوست بزرگ» خود خواند.

در این سفر، جانسون پیشنهاد راه‌اندازی یک ماموریت آموزشی با هدف تربیت ده هزار سرباز اوکراینی در دوره‌های ۱۲۰ روزه را داد.

جانسون گفت: «حضور امروز من در عمق جنگ یک پیام روشن و ساده برای مردم اوکراین دارد که بریتانیا با شماست و تا زمان پیروزی  با شما خواهیم ماند. درست است که سربازان اوکراینی برای دفاع از حاکمیت کشور خود از موشک‌های بریتانیایی استفاده می‌کنند، درعین‌حال این کار برای دفاع از آزادی‌هایی که ما بدیهی می‌دانیم نیز انجام می‌شود. به همین دلیل است که من به رئیس‌جمهور زلنسکی یک برنامه آموزشی جدید نظامی پیشنهاد داده‌ام که می‌تواند معادله این جنگ را تغییر دهد.

اولاف شولتز صدراعظم آلمان بعد از دیدار خود از کیف از گفتگوهای مستقیم با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دفاع کرده است. او این موضوع را پیشتر هم اعلام کرده بود. به گزارش اشپیگل، شولتز در یک مصاحبه تلویزیونی که توسط خبرگزاری آلمان به زبان انگلیسی انجام شد، گفت: «کاملا ضروری است که با پوتین صحبت کنیم.» وی گفت لازم است که برخی کشورها و برخی از رهبران این کار را انجام دهند. شولتز گفت که با پوتین صحبت خواهد کرد.

او افزود: مهم است این بحث ها به صورت علنی انجام شود. وی خطاب به پوتین گفت: لطفاً درک کنید که صلح دیکته شده ای وجود نخواهد داشت. و اگر فکر می کنید می توانید زمین را بدزدید و سپس امیدوار باشید که زمان تغییر کند و اوضاع به حالت عادی بازگردد، در اشتباه هستید.

شولتز گفت که او همچنین از پوتین می‌خواهد که نیروهایش را از اوکراین خارج کند و با اوکراین به توافقی برسد که برای اوکراین قابل قبول و درست است. صدر اعظم آلمان قبلاً در جریان سفر هفته گذشته خود به لیتوانی از مذاکرات خود با پوتین دفاع کرده بود.

پیشتر وقتی امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در مورد گفتگو و تحقیرنکردن روسیه اظهاراتی را مطرح کرده بود به شدت از سوی زلسنکی مورد حمله قرار گرفت. زلنسکی گفته بود او با اظهارات خود فرانسه را تحقیر کرده است. در جریان سفر به کیف امانوئل ماکرون اما یک قدم دیگر به جلو برداشت. رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه در مصاحبه ای گفت که آماده است تحت شرایط خاصی با پوتین در مسکو دیدار کند. مکرون گفت: «من فکر می‌کنم سفر امروز به روسیه نیازمند پیش‌نیازهایی است، یعنی اشاره‌هایی از سوی رئیس‌جمهور پوتین، من همین‌طور به آنجا نخواهم رفت». محافل راست گرا و جنگ طلب مدعی شده اند که ماکرون در کیف زلسنگی را تحت فشار قرار داده که با واگذاری اراضی اوکراین با صلح موافقت کند.

به نظر می رسد سفر شتابزده ی جانسون به کیف که در آن جا فقط از جنگ، مقاومت، تجهیزات نظامی… سخن گفت به این منظور صورت گرفته است تا راه هر گونه مصالحه، گفتگو و سازش احتمالی را سد کند.

پوتین: تحریم های غرب «احمقانه» است، به جنگ ادامه می دهیم

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز جمعه ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) غرب را به استکبار استعماری و تلاش برای درهم کوبیدن کشورش از طریق وضع تحریم‌های «احمقانه» متهم کرد. تحریم‌هایی که به گفته وی حالا به یک «جنگ برق‌آسای» اقتصادی تبدیل شده است.

پوتین در همایش بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ که امسال تقریباً بدون مشارکت میهمانان غربی برگزار می‌شد، به نخبگان سیاسی و اقتصادی روسیه گفت: «ما قوی هستیم و می‌توانیم با هر چالشی کنار بیاییم. مانند اجدادمان، هر مشکلی را حل خواهیم کرد. تمام تاریخ هزار‌ساله کشور ما گویای این است.»

پوتین درحالی‌که از حمله روسیه به اوکراین به‌عنوان «عملیات ویژه نظامی» یاد کرد از عزم خود برای ادامه این درگیری گفت و هم‌زمان مورد تشویق حضار قرار گرفت.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت که هدف اصلی این حمله، دفاع از مردم «خودمان» در منطقه عمدتاً روسی زبان دونباس در شرق اوکراین بود. پوتین همچنین گفت که سربازان روسی در دونباس به دنبال دفاع از «حقوق روسیه برای تضمین توسعه» می‌جنگند.

ولادیمیر پوتین تصریح کرد که «غرب اساساً از انجام تعهدات قبلی خود امتناع ورزید و مشخص شد که دستیابی به توافقات جدید با غرب غیرممکن است. در چنین شرایطی که خطرات و تهدیدات علیه ما روزبه‌روز بیشتر می‌شود، تصمیم روسیه برای انجام یک عملیات ویژه نظامی اجتناب‌ناپذیر بود – تصمیم دشواری بود، ولی  اجتناب‌ناپذیر و ضروری.»

رئیس‌جمهوری روسیه گفت که ایالات متحده خود را «فرستاده خدا بر روی زمین» می‌داند و تحریم‌های غرب در حالی وضع شده که گویی روسیه هیچ‌گونه حاکمیت اقتصادی از خود ندارد.

کمیسیون اروپا با اعطای «وضعیت نامزدیِ اتحادیه اروپا» به اوکراین و مولداوی موافقت کرد

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا ظهر روز جمعه هفدهم ژوئن از موافقت بروکسل با نامزدی اوکراین و مولداوی برای پیوستن به اتحادیه اروپا خبر داد.

خانم فن در لاین که در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی سخن می‌گفت یادآور شد که کمیسیون اروپا اعطای «وضعیت نامزدی اتحادیه اروپا» به اوکراین را پذیرفته و برای تحقق آن توصیه‌ لازم را انجام داده است. 

شرکت کنندگان در نشست نهاد اجرایی اتحادیه اروپا همین وضعیت را برای مولداوی، همسایه اوکراین توصیه کرده و با نامزدی این کشور نیز برای پیوستن به اتحادیه موافقت کرده‌اند.

رئیس کمیسیون اروپا با اشاره به تلاش هفتاد درصدی دولت اوکراین برای نزدیک کردن این کشور به اصلاحات و نرم‌های مورد نیاز برای پیوستن به اتحادیه اروپا تاکید کرد که هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن در این مسیر باقی است.

این اعلام موضع در اجلاس سران اروپا طی روزهای ۲۳ و ۲۴ ژوئن مورد بحث قرار خواهد گرفت و رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا باید به اتفاق آرا به آن چراغ سبز نشان دهند.

رسانه‌های روسیه تصاویر آمریکایی‌های اسیر شده را منتشر کردند

خبرگزاری رویترز اعلام کرد، رسانه‌های روسیه روز جمعه تصاویری از دو شهروند آمریکایی اسیر شده در اوکراین را منتشر کردند که می‌تواند اولین تایید اسارت این دو فرد بدست نیروهای روسیه باشد.

به گزارش رویترز، روزنامه ایزوستیا کلیپ ویدئویی از مصاحبه کوتاه با اندی هوین ۲۷ ساله از شهر هارتسل در ایالت آلاباما منتشر کرد. کانال راشا تودی نیز تصویری از مردی به نام الکساندر دروک ۳۹ ساله، اهل توسکالوسا، آلاباما منتشر کرده است.

در یک ویدیوی ۶ ثانیه‌ای جداگانه که در پیام‌رسان تلگرام منتشر شده است، مردی با ریش بلند و لهجه آمریکایی در مقابل دوربین صحبت می‌کند و می‌گوید:  «اسم من الکساندر دروک است، من با جنگ مخالفم»  او به زبان روسی «من مخالف جنگ هستم» را تکرار می‌کند. 

در یک ویدیوی ۲ ثانیه‌ای دیگر که روزنامه ایزوستیا او را هوین معرفی کرد، به زبان روسی می‌گوید:  «من مخالف جنگ هستم.»

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در پی مفقود شدن سه آمریکایی در اوکراین، از آمریکایی‌ها خواست به آن کشور سفر نکنند. 

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: به من در مورد این موضوع اطلاع داده شده است. ما از موقعیت آن‌ها خبری نداریم، اما می‌خواهم تکرار کنم که آمریکایی‌ها اکنون نباید به اوکراین بروند. دوباره می‌گویم: آمریکایی‌ها نباید به اوکراین سفر کنند. 

ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز عصر پنجشنبه به وقت محلی در یک نشست خبری گفت: گزارش‌هایی از یک آمریکایی دیگر وجود دارد که مفقود شده است. نمی‌توانم در مورد جزئیات این مساله صحبت کنم. متاسفانه، ما جزئیات کامل این پرونده را نمی‌دانیم. 

این مقام آمریکایی افزود: ما همچنان از شهروندان آمریکایی می‌خواهیم به دلیل خطرات ناشی از تهاجم مداوم روسیه به اوکراین، از سفر به اوکراین خودداری کنند. 

وزیرخارجه روسیه: موشک‌های جاولین و استینگر وارد بازار سیاه شده است

وزیر خارجه روسیه جمعه شب در اظهاراتی گفت که موشک‌های جاولین و استینگر که غرب برای اوکراین ارسال کرده اکنون در بازار سیاه است.

«سرگئی لاوروف» در مصاحبه‌ای با شبکه الحدث سعودی گفت: ضرری ندارد که دقیق تر به آنچه که واقعاً در مورد سلاح‌ها در اوکراین اتفاق می‌افتد نگاه کرد. خود موشک‌های استینگر و جاولین در بازار سیاه موجود است.

وزیر خارجه روسیه افزود که این موشک‌ها در آلبانی و کوزوو دیده شده است و درباره آن علنا صحبت می‌شود.

وی درباره تهدید اوکراینی‌ها علیه پل کریمه، گفت: همانطور که می‌دانید ما ارتش مسئولی داریم و همه این تهدیدات را جدی می‌گیریم و من اطمینان دارم که همه این نقشه‌ها به شکست منجر خواهد شد.

لاوروف همچنین درباره عضویت اوکراین در اتحادیه  اروپا، افزود: اعطای عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا به این معنی است که این اتحادیه آماده است تا استانداردهای خود را کنار بگذارد.

کمیسیون اروپا  پیش تر از نامزدی اوکراین و مولداوی برای عضویت در اتحادیه اروپا حمایت، اما پذیرش نامزدی گرجستان را مشروط اعلام کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.