نخستین نیروگاه هسته‌ای جهان عرب بزودی در امارات آغاز به فعالیت می‌کند

امارات متحد عربی روز دوشنبه ۱۷ فوریه اعلام کرد که برای بهره برداری از نیروگاه هسته‌ای براکه اولین نیروگاه هسته‌ای در جهان عرب، چراغ سبز نشان داده است. با این وجود، مقامات امارات مشخص نکرده اند که تاریخ راه اندازی این نیروگاه هسته ای که بهره برداری از آن تاکنون بارها به تأخیر افتاده است، کی خواهد بود.

حمد الکعبی، نماینده امارات متحدعربی در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در یک کنفرانس خبری در ابوظبی ضمن اعلام راه اندازی نیروگاه هسته‌ای براکه در آینده‌ای نزدیک، گفت: “اداره ملی تنظیم مقررات هسته‌ای مجوز بهره برداری از رآکتور شماره یک نیروگاه هسته‌ای براکه را صادر کرده است و شرکت نواه مسئولیت راه اندازی این رآکتو را برعهده دارد.”

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که در بستر افزایش تنش های منطقه ای، مقامات اماراتی بر ماهیت “صلح آمیز” برنامه هسته ای خود تأکید می کنند و اطمینان می دهند که برنامه هسته ای این امارات، فاقد ابعاد نظامی است.

حمد الکعبی امروز گفت: “امارات همچنان به بالاترین استانداردهای امنیت هسته ای و منع گسترش سلاح های هسته ای و همچنین همکاری محکم و مستمر با آژانس بین المللی انرژی اتمی و شرکای ملی و بین المللی متعهد است.”

خبرگزاری فرانسه می نویسد قطر راه اندازی نیروگاه هسته ای براکه را با دیده تردید می نگرد و آنرا “تهدیدی برای صلح منطقه ای” می داند.

روابط میان ابوظبی و ریاض با قطر از هنگام قطع روابط  دیپلماتیک از ژوئن ۲۰۱۷همواره با تنش های فزاینده ای همراه بوده است. این دو همچنین روابط بسیار پرتنشی با جمهوری اسلامی ایران دارند.

رآکتور براکه یکی از چهار راکتور هسته ای امارات متحد عربی خواهد بود و با بهره‌برداری از آن، نام این کشور را به عنوان نخستین کشور عربی دارای انرژی هسته‌ای به ثبت خواهد رسید.

رآکتور براکه در نزدیکی ابوظبی قرار دارد و ظرفیت تولید یک هزار و۴۰۰ مگاوات برق را داراست.

عملیات ساخت نیروگاه هسته‌ای براکه از سال ۲۰۱۲ در کنسرسیومی به مدیریت شرکت “کپکو” کره جنوبی آغاز شده بود.

قرار بود سال ۲۰۱۷ میلادی نیروگاه براکه راه اندازی شود، ولی، بار‌ها آغاز به کار آن به تاخیر افتاده است.

چهار رآکتور هسته‌ای امارات در مجموع ۵ هزار و ۶۰۰ هزار مگاوات برق تولید خواهند کرد.

شرکت نواه که از سال ۲۰۱۶ در زمینه تامین انرژی فعالیت می‌کند، با قراردادی با شرکت انرژی هسته‌ای امارات، مسئولیت بهره‌‌برداری و نگهداری تجهیزات مرتبط با چهار راکتور این نیروگاه را برعهده خواهد داشت.

Share: