نخست‌وزیر عراق: حضور آمریکا تصمیم دولت بود، خروجش هم همینطور

عادل عبدالمهدی، در پاسخ به تهدید دونالد ترامپ، بر حق حاکمیت کشورش تاکید کرد. رئیس جمهور آمریکا گفته واشنگتن میلیاردها دلار در عراق هزینه کرده و اگر نیروهایش از عراق اخراج شوند، بغداد را به شدیدترین وجه تحریم می‌کند.

عادل عبدالمهدی در ملاقات با سفیر چین در بغداد ، یادآوری کرد که سربازان آمریکایی به تصمیم دولت عراق در این کشور حضور دارند و خروجشان هم با تصمیم دولت انجام می‌گیرد. عبدالمهدی افزود آمریکا سهم خود در مبارزه با داعش را ادا کرده است.

نخست‌‌وزیر مستعفی عراق گفت: «ما نمی‌خواهیم جانب هیچ کشمکشی را بگیریم و نمی‌پذیریم که کشورمان صحنه تسویه حساب‌ها باشد.»

پارلمان عراق روز یکشنبه ۵ ژانویه به خروج ۵۰۰۰ نظامی مستقر در خاک این کشور رای داد.

این تصمیم واکنشی بود به حمله پهپادی آمریکا به کاروان حامل قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران و ابو مهدی المهندس، جانشین فرمانده حشد الشعبی. حمله‌ای که به کشته شدن آنها در بامداد سوم ژانویه در مسیر فرودگاه بغداد.

مصوبه مجلس عراق پیش از هر چیز با رای مثبت نیروهای حامی ایران در پارلمان میسر شد. نمایندگان کرد و اکثر نمایندگان سنی در این رای گیری شرکت نداشتند. گرچه این قطعنامه در پارلمان عراق به تصویب رسیده است، اما اجرای آن برای دولت عراق الزامی نیست. عادل عبدالمهدی در پارلمان گفت که در حال حاضر مصلحت اینست که فعالیت نیروهای آمریکایی در عراق به پایان برسد. 

ترامپ در واکنش به مصوبه خروج آمریکایی‌ها از عراق تهدید کرد که این کشور را طوری تحریم می‌کند که هرگز نچشیده است.

ترامپ گفت عراق باید شرایط خروج نظامیان آمریکایی از این کشور را برآورده کرده باشد و دولت بغداد باید مخارج ساختارهایی را که واشنگتن ایجاد کرده از جمله پایگاه‌ هوایی مدرن با میلیاردها دلار هزینه را بپردازد.

عادل عبدالمهدی در نوامبر ۲۰۱۹ پس از تظاهرات ضد دولتی گسترده در عراق و فشار مخالفان، استعفا داده اما تا تعیین جانشین‌اش کماکان در پست نخست‌وزیری باقی مانده است.

Share: