03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

نخست وزیر هند درباره خطر به وجود آمدن یک “مدل جدید استعمار” هشدار داد

امروزه تامین منابع کافی از مواد معدنی حیاتی برای گذار به انرژی سازگارتر با محیط‌زیست، با وجود چالش‌هایی مانند تنوع جغرافیایی نابرابر معادن، برای بسیاری از کشورها تضمین نشده است. نخست وزیر هند می‌گوید اگر کشورهای دارای مواد معدنی حیاتی، حق و تکلیف این منابع را به عنوان یک “مسئولیت جهانی” تلقی نکنند، خطر به وجود آمدن یک “مدل جدید استعمار” وجود دارد.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، امروز، یکشنبه بیست و هفتم اوت، در نشست سه روزه بخش تجاری گروه۲۰ (بی ۲۰) که در دهلی نو برگزار می‌شود، ضمن اشاره به رقابت موجود میان شرکت ها برای تامین منابع موردنیاز خود در راستای هدف گذار به انرژی سازگارتر با محیط‌زیست و جایگزینی سوخت‌های فسیلی با منابع انرژی کم‌کربن، تصریح کرد: “ما در حال تجربه یک چالش در زمینه مواد حیاتی، عناصر و فلزهای کمیاب زمین و موارد دیگر هستیم. اینها چیزهایی ست که همه بشر به آنها نیاز دارد اما در برخی جاها به فراوانی یافت می‌شوند و در برخی مناطق دیگر اصلا وجود ندارند”.

وی در ادامه هشدار داد کشورهایی که این منابع را در اختیار دارند “اگر آن را یک مسئولیت جهانی تلقی نکنند، مدل جدیدی از استعمار ترویج خواهد یافت.”

این سخنان نخست وزیر هند در حالی ایراد می شود که در سال گذشته میلادی، ٧٠ درصد از تولیدات معدنی کمیاب جهان و حداقل ٨٥ درصد از ظرفیت پردازش جهانی به چین اختصاص داشته است. 

پکن، امسال برای صادرات گالیوم و ژرمانیوم که در ساخت تراشه‌های رایانه‌ای و سایر اجزای آن استفاده می‌شوند، محدودیت‌هایی اعمال کرده است. اقدامی که به طور گسترده به عنوان تلافی محدود کردن فروش فناوری از سوی ایالات متحده به چین تلقی می‌شود و نگرانی‌هایی را در مورد محدودیت‌های بیشتر در آینده برانگیخته است.

در جریان سفر نارندرا مودی، نخست وزیر هند به واشنگتن در ماه ژوئن، ایالات متحده و هند در راستای تلاش‌های گسترده‌تر برای تنوع بخشیدن به زنجیره‌ تامین مواد و کالاهای مورد نیاز، قراردادهایی را در زمینه هایی از قبیل تراشه‌ها، مواد معدنی، فناوری، فضا و دفاع امضا کردند.

دعوت هند از اتحادیه آفریقا برای عضویت دائمی در گروه ٢٠

نخست وزیر هند طی سخنان خود در نشست امروز بخش تجاری گروه ۲۰، نقش کشورش به عنوان میزبان اجلاس جی۲۰ که ماه آینده در پایتخت هند برگزار می شود را تمرکز بر “برجسته کردن نگرانی های کشورهای در حال توسعه” دانسته و اعلام کرد دهلی نو از اتحادیه آفریقا برای عضویت دائمی در گروه ٢٠ دعوت کرده است.

هند به عنوان میزبان اجلاس گروه ۲۰(جی۲۰) در سال جاری تلاش کرده است تا اختلافات میان کشورهای عضو بر سر جنگ اوکراین را از بین ببرد. این واقعیت که هیچ یک از جلسات متعددی که در هند برگزار شد، موفق به ارائه یک بیانیه نشده، این سوال را بر می انگیزد که آیا نشست ماه آینده رهبران گروه ۲۰ به این بن بست خاتمه خواهد داد؟