دور دوم اعتصابات سراسری به دعوت سندیکاها به هدف اعلام مخالفت با طرح دولت ماکرون برای اصلاح قانون بازنشستگی روز سه‌شنبه ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) در پاریس و دیگر شهرهای بزرگ و کوچک فرانسه برگزار شد.

به گزارش ار. اف. ای، همزمان با این اعتصاب که بخش بزرگی از خدمات همگانی از جمله ناوگان ترابری کشور را به شدت مختل کرد، شمار زیادی از معترضان به این قانون در خیابان‌ها دست به اعتراض و راهپیمایی زدند.

روز ۱۹ ژانویه نیز مخالفان دولت ماکرون اعتصاب سراسری و راهپیمایی برپا کردند، اما حضور آنها در وعده‌گاه سه‌شنبه بسیار پررنگ‌تر بود. در حالی که پلیس پیش‌بینی کرده بود که در تمام کشور دست کم یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به خیابان می‌آیند، س‌اف‌دت، بزرگ‌ترین تشکل صنفی فرانسه در این روز اعلام کرد شمار تظاهرکنندگان تنها در پاریس بیش از ۵۰۰ هزار نفر بوده است. روزنامه ی اومانیته از حضور ۲.۸ میلیون نفر در خیابان ها خبر داده است.

در راهپیمایی‌های اعتراضی روز سه شنبه که از ساعت ۱۰ بامداد در بیش از ۲۰۰ شهر فرانسه برگزار شد، معترضان به ویژه مخالفت خود را با تصمیم دولت مبنی بر افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال اعلام کردند.

به گفته ژرالد دارمانن، وزیر کشور فرانسه، روز سه‌شنبه به ۱۱ هزار پلیس و ژاندارم شامل ۴ هزار نفر در پاریس برای کنترل راهپیمایان مأموریت داده شد.

در پاریس به جز چند مورد درگیری مأموران پلیس با تظاهرکنندگان به ویژه در حوالی ایستگاه مونپارناس، حادثه بزرگی روی نداد. رسانه‌های فرانسه نیز گزارش دادند که گروه‌های کوچکی از تظاهرکنندگان با یورش به چند بانک، شیشه‌های آنها را شکستند.

اعتصاب سراسری روز سه شنبه همچنین با تعطیلی مدارس، فلج شدن ناوگان ترابری همگانی به دلیل لغو حرکت قطارها، اتوبوس‌ها و متروها، قطع شبکه‌های برق و بلوکه شدن محموله‌های سوخت در پالایشگاه‌ها همراه بود زیرا کارکنان بسیاری از بخش‌ها در مخالفت با اصلاحات بازنشستگی مورد نظر دولت، روز سه‌شنبه دست از کار کشیدند.

در فرودگاه‌ها نیز اعتصاب کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی باعث ایجاد اختلال و تأخیر در پروازها شد.