بازار کالاهای اساسی این روزها در آشفتگی شدیدی به سر‌می‌برد. روزانه اخبار گرانی و کمبود اجناس در سطح شهر پخش شده و تبدیل به تیتر رسانه‌ها شده است. در این میان کمبود روغن و گرانی ماکارونی، تاثیر جدی بر زندگی مردم داشته است. در حال حاضر قفسه همه فروشگاه‌ها خالی از کالاهای اساسی بخصوص روغن و ماکارونی شده است. کمبود این کالاها در حالی است که آمارهای عجیبی از احتکار روغن و ماکارونی در انبار تجار وابسته به حکومت وجود دارد.

بنا به آمار سازمان گمرک، نزدیک به ۷۰۰ تن روغن در گمرکات کشور دپو شده و ۱۳۰ هزار تن نیز به روی آب در انتظار ترخیص مانده است. همچنین اخباری از دپوی نزدیک به ۷۰۰ تن ماکارونی تنها در یک شرکت وابسته به سران دولت به نام تک ماکارون رسیده است. پر واضح است، کمبود روغن و گرانی ماکارونی برای بالا بردن قیمت آن و تاراج زندگی مردم می‌باشد.

آشفتگی در بازار کالاهای اساسی تداعی‌کننده رها شدن اقتصاد کشور و به بن‌بست رسیدن سیاست‌های اقتصادی دولت رئیسی می‌باشد. از شروع سال جدید قیمت اغلب کالاهای اساسی افزایش چشمگیری داشته است. تورم و گرانی کالاهای اساسی همچنان ادامه دارد.

فروش اجباری اجناس بدلیل کمبود روغن و گرانی ماکارونی

با توجه به کمبود روغن در سراسر کشور، توزیع آن با قیمت مصوب تنها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یافت می‌شود. اما این عرضه با فروش اجباری باتری، کیک و… همراه است. دبیرکل اتحادیه بنکداران در این رابطه می‌گوید:

«شرکت‌های توزیع‌کننده تنها در صورتی روغن به بنکدارها می‌دهند که ۵۰ درصد از حجم خرید آنها، سایر کالاها مانند کیک، باتری، رب و … باشد.»

به گفته وی کل سیستم تامین روغن خوراکی از صفر تا ۱۰۰ آن دولتی است. به این ترتیب مشخص است، کمبود روغن و گرانی ماکارونی یک اقدام دولتی است.

سران حکومت با ایجاد مافیاهای مختلف زندگی مردم را به گروگان گرفته‌اند. این مافیاها هر بار با کم کردن یک جنس در بازار و بالا بردن قیمت آن به سودهای نجومی می‌رسند. دولت نیز با حذف ارز ترجیحی و انحصاری کردن واردات به این مافیاها کمک‌رسانی می‌کند. کمبود مواد غذایی و گرانی آن زمینه‌ساز اعتراضات گسترده است. این اعتراضات بخصوص با گران شدن یکباره اجناس اوج تازه‌ای خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.