03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

نقض قوانین بین‌المللی در عفرین و سکوت جهانی

روبارین بکر

شهبا- دولت ترکیه و مزدوران تحت حمایتش از ٢٠ ژانویه‌ی ٢٠١٨ حملات خود را به کانتون عفرین در شمال و شرق سوریه آغاز کردند و در ١٨ مارس همان سال به بهانه‌ی «حفاظت از امنیت ملی خود» این شهر را اشغال کردند. از ابتدای اشغال این شهر، نقض حقوق غیرنظامیان بە شوەای گستردە آغاز شد و خشونت‌ها از جمله قتل، آدم‌ربایی، بازداشت خودسرانه و تجاوز به زنان به بهانه‌های واهی با هدف تغییر جمعیت و جغرافیای منطقه روز به روز در حال افزایش است.

سازمان حقوق بشر عفرین-سوریه آمار جنایات اشغالگران ترکیه و مزدوران تحت حمایت ترکیه در عفرین را از ابتدای سال ٢٠٢٣ تا ماه ژوئیه‌ی گذشته را اعلام کرد و ربوده شدن ٢٠٨ نفر از جمله ٢۴ زن و کشته شدن ١٣ نفر از جمله ٣ زن را تأیید کرد. همچنین بیش از ١٧ هزار اصله‌ی درخت قطع شده است. اشغالگران علاوه بر آتش زدن ٧٠ هکتار زمین کشاورزی، کاوش و تخریب بیش از ۵ محوطه‌ی باستانی، اقدام به ساخت و تجهیز حدود ٨ شهرک برای مزدوران گروهک‌های تروریستی و خانواده‌های آنان کردەاند.

هیهان علی، عضو سازمان حقوق بشر عفرین-سوریه، درباره‌ی سیاست اعمال شده توسط اشغالگران ترکیه در عفرین و هرج و مرج ناشی از آن، تأیید کرد که «از زمانی که دولت ترکیه و مزدورانش شهر عفرین را اشغال کردند، هرج و مرج و بی ثباتی گسترش یافتە و با ارتکاب تخلفات علیه مردم و طبیعت، قوانین بین‌المللی را نقض کرده و تا سطح جنایات جنگی و نسل‌کشی در این شهر گسترش یافته است.»

هیهان علی در مورد شکنجه‌هایی که صورت می‌گیرد نیز اظهار داشت که «علاوه بر موارد آدم ربایی، ساکنان این شهر پس از بازداشت توسط مزدوران اشغالگر ترکیه مورد شکنجه قرار می‌گیرند و موارد زیادی وجود دارد که به مرز کشتن زیر شکنجه رسیده است». وی با اشاره به این‌که اشغالگران در شکنجه کردن افراد بازداشت شده تفاوتی بین کودک و زن و حتی افراد مسن قائل نمی‌شوند، گفت که زنان آسیب پذیرترین افراد در برابر تخلفات هستند، زیرا زنان کانتون عفرین پیش از اشغال خود را سازماندهی کرده بودند، بنابراین با خشونت خود سعی در از بین بردن اراده‌ی زنان و از بین بردن نقش آن‌ها در جامعه دارند.

وی با اشاره به کشتار زنان در این شهر که اخیراً افزایش یافته است، گفت: با توجه به هرج و مرج گسترده در عفرین اشغالی، موارد کشتار غیرنظامیان به ویژه زنان با انگیزه‌ها و اهداف مختلف گسترش یافته است و آن‌ها را با این واقعیت توجیه می‌کنند که این موارد به انگیزه‌های شخصی یا خانوادگی و قتل‌های ناموسی صورت گرفته است، چنان‌که این سازمان از موارد بسیاری از قتل زنان و پرتاب آن‌ها در اماکن عمومی و بین زمین‌های کشاورزی را ثبت کرده است.

هیهان علی در خصوص اعمال سیاست تغییر جمعیتی تأکید کرد که اشغالگران ترکیه با اعمال سیاست سیستماتیک تصرف اموال غیرنظامی و اراضی کشاورزی و اسکان مزدوران خود و آوارگان مناطق دیگر سوریه در خانه‌های شهروندان عفرینی به دنبال تغییر جمعیت‌شناسی منطقه هستند و همچنین علاوه بر شهرک‌سازی، اشغالگران ترکیه اقدام به تغییر نام روستاها و میدان‌ها و برافراشتن پرچم ترکیه بر فراز مدارس و مراکز عمومی کرده است.

وی افزود: «اخیراً اشغالگران سیاست دیگری را در این شهر اعمال کردند و آن این است که از آوارگان خارج از عفرین درخواست می‌کنند تا از طریق نهادهای محلی به خانه‌های خود بازگردند، به این بهانه که عفرین به یک منطقه‌ی «امن» تبدیل شده است و ادعا کرده‌اند که کسانی که بازگردند، می‌توانند منازل و اموال خود را به دست آورند». وی با تأکید بر این‌که طی مستندسازی تخلفات داخل شهر مشخص شد، کسانی که بازگشته‌اند بدون به دست آوردن اموال و منازل خود، مورد بازداشت و زورگیری قرار می‌گیرند.

به گفته‌ی هیهان علی، «حتی زیارتگاه‌ها و اماکن مذهبی و باستان‌شناسی نیز از دست اشغالگران ترکیه مصون نمانده است و از ابتدای ورود ارتش ترکیه به عفرین، برای غارت و فروش ثروت‌های منطقه و از بین بردن تمدن کهن و تاریخی آن، زیارتگاه‌های مذهبی و مکان‌های باستانی را حفاری می‌کند.»

وی در خصوص فشارهای اجتماعی و روانی که خانواده‌ها در معرض آن قرار دارند، خاطرنشان کرد: خانواده‌ها در معرض اخاذی به ویژه از بعد مادی هستند که باعث ایجاد فشارهای روحی و روانی و منجر به خودکشی می‌شود و پدیده‌های اجتماعی مانند پدیده‌ی ازدواج اجباری با زورگیری و اخاذی از دختران و تحت فشار قرار دادن آن‌ها برای ازدواج بر خلاف میل خود با یکی از عناصر مزدور در شهر رواج یافته است.

هیهان علی در پایان صحبت‌های خود از سازمان‌های بشردوستانه و حقوق بشری درخواست کرد که سکوت خود را بشکنند و با به کارگیری اقدامات واقعی در صحنه به وظایف بشردوستانه و حقوق بشری خود عمل کنند تا به نقض قوانین در عفرین و سایر مناطق اشغالی توسط ترکیه صورت می‌گیرد پایان دهند تا بازگشت ایمن برای مردم تضمین شود.

JINH