نماینده حکومت اسلامی در سازمان ملل: علیرغم تغییر بولتون با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم 

مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم حکومت اسلامی در دفتر سازمان ملل در نیویورک گفته است که با وجود تغییر جان بولتون، ایران با ایالات متحده مذاکره نخواهد کرد.

یک روز پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که به ماموریت جان بولتون در سمت مشاور امنیت ملی آمریکا خاتمه داده است.

با نزدیک شدن به زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و حضور حسن روحانی رئیس جمهور ایران در آن، گمانه زنی هایی درباره احتمال دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا مطرح شده بود.

نماینده حکومت اسلامی گفته “ما بارها اعلام کرده ایم و رئیس جمهور ایران هم به صراحت نظر داده تا زمانی که این تحریم های ظالمانه و تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه مردم ایران، ادامه دارد، جای صحبت و مذاکره نیست”.

خامنه ای رهبر حکومت اسلامی گفته به هیچ وجه به رئیس جمهور و مقام های دولتی اجازه نخواهد داد تا با دولت ترامپ مذاکره کنند. او تماس با دولت کنونی ایالات متحده را “سم مضاعف” خوانده است.

حسن روحانی که در مواردی تمایلاتی برای مذاکره با آمریکا از خود نشان داده بود در آخرین اظهاراتش در این باره، دیدار با رئیس جمهور آمریکا را منتفی خوانده و گفته در صورت لغو تحریم ها و بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای برجام امکان مذاکره صرفا در قالب گروه ۱+۵ وجود دارد. او یک روز پس از برکناری جان بولتون گفته “هم جنگ طلبان باید بروند و هم فشار حداکثری آمریکا باید برداشته شود”.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک هرگونه تغییر دیگری در دولت دونالد ترامپ را برای مذاکره دو کشور بی ثمر دانسته و گفته “سیاست ما در این زمینه بسیار روشن است، این سیاست ربطی به تغییرات دولت آمریکا ندارد. اگر سیاست تروریسم اقتصادی آمریکا لغو نشود، جایی برای گفت و گو وجود ندارد”.

او تازه ترین تحریم های آمریکا علیه حکومت اسلامی را نشانه ادامه “فشار حداکثری” دولت ترامپ به ایران دانسته است.

ساعاتی پس از اعلام برکناری جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، وزیر خزانه داری و وزیر خارجه این کشور در یک کنفرانس خبری مشترک در کاخ سفید از اعمال تحریم های جدیدی علیه ایران و منافع حکومت این کشور خبر دادند. تحریم های تازه ۱۵ فرد و نهاد مرتبط با حماس، القاعده و سپاه پاسداران را هدف می گیرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس خبری گفته که کنار گذاشته شدن جان بولتون به معنای تغییر سیاست های دولت ترامپ نیست.

 بی بی سی

Share: