نهادها و شخصیت‌های مختلف با محکوم کردن سانسور خبرهای خوزستان

در حالیکه اعتراضات شهروندان ساکن خوزستان به بی‌آبی ادامه دارد، مقامات جمهوری اسلامی ایران، همزمان با «مشروع» و «بحق» خواندن خواست‌ها، با اعزام نیرو و اقدام به دستگیری‌های گسترده به تشدید تدبیرات و تهدیدات امنیتی در شهرهای این استان دست زده‌‌اند. در همین حال، در پی هشدارهای کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، عفو بین‌الملل و شماری دیگر از انجمن‌ها، اعلام حمایت از نیازها و خواسته‌های مردم  این استان همچنان ادامه دارد.

در راستای اعلام پشتیبانی از مردم خوزستان و فراخواندن مقامات و مجریانِ جمهوری اسلامی ایران به شنیدن صدای آنان و خودداری از اعمال خشونت در این زمینه، ٢٣٠ تن از وکلای دادگستری نیز در بیانیه‌ای با اشاره به فریاد «من تشنه‌ام» که از خوزستان به گوش می‌رسد و « آشکار می‌سازد که یقیناً تقصیر و سوءمدیریتی در منابع آبی وجود داشته که چنین بحرانی» پدید آمده است، «اعتراض خود نسبت به نقض حقوق اولیه حیات انسانی مصرح در اصل ۲۲ قانون اساسی و اسناد بین‌المللی که حاکمیت ایران ملزم به رعایت مفاد آن است را اعلام [می‌داریم] و خواستار توقف فوری برخورد خشونت‌بار و سرکوب اعتراضات مردمی می‌باشیم».

در همین زمینه، سازمان گزارشگران بدون مرز، سانسور آگاهی رسانی از سوی منابع مستقل در بارۀ بحران بی آبی در ایران را محکوم کرد. این سازمان با ارسال توئیتی در صفحۀ خود تاکید کرد «در حالی‌که اعتراض‌های گسترده در بسیاری از شهرهای استان خوزستان جریان دارد، دسترسی به اینترنت در بسیاری از شهرها قطع شده است.» گزارشگران بدون مرز «ارادۀ آشکار به محدود ساختن و حتی سانسور آگاهی رسانی مستقل در بارۀ این استان را محکوم می‌کند».

از سوی دیگر صفحۀ توئیتری اصغر فرهادی، سینماگر ایرانی که آخرین فیلم او به نام «قهرمان» جایزۀ بزرگ هیئت داوران هفتاد و چهارمین جشنوارۀ بین‌المللی فیلم کن را بدست آورد، در واکنش به نصب بیلبورهائی با عکس وی در شهر تهران، پیامی منتشر کرد. در این پیام که زیر عنوان «گوش کن!» خطاب به همکاران وی انتشار یافته، آمده است «با توجه به این که «فریاد اعتراض‌های بحق مردم به ‌ستوه‌آمده از ظلم، هم‌چون تمام این سال‌ها با بازداشت و گلوله پاسخ داده می‌شود و بیش از پیش آنان را از یافتن گوشی شنوا ناامید می‌کند، [او مایل است که به جای تصاویر وی] جملات دردمندانه آن مادر خوزستانی در گوشه‌گوشه شهر نصب شود؛ شاید این مظلومیت، لحظه‌ای چشم‌های خواب‌زده را به عمق رنج این دوران باز کند». این پیام به صدای یک زن خوزستانی اشاه دارد که انتشار آن در روزهای اخیر در ایران بازتاب وسیعی یافت. وی در آن پیام با اشاره به «مظاهرات سلمیه» گفت «ما آب و زمین‌مان را می‌خواهیم».

Share: