نهمین روز از اعتصاب کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان

در شرایطی که اعتصاب ۳۵۰۰ نفر از کارگران شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان، در اعتراض به واگذاری سهام این شرکت در بورس و خصوصی‌سازی آن همچنان ادامه دارد، خانواده‌های آنها نیز سر به اعتراض برداشته‌اند.

چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۹، کارگران معادن زغال‌سنگ در حالی که  خانواده های آنان نیز از روز سه شنبه در این اعتصاب حضور داشتند به تجمع و اعتصاب خود ادامه دادند.

اعتراضات کارگران معادن کرمان از ۹ روز پیش آغاز شده و علی‌رغم این که روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، مقامات استان کرمان از دستیابی کارگران به بخشی از خواسته‌های خود خبر داده و گفته بودند که اعتصاب پایان یافته است، اما بر اساس گزارش‌ها و فیلم‌های منتشر شده این اعتصاب همچنان ادامه دارد.

کارگران معادن زغال‌سنگ کرمان خواستار جلوگیری از عرضه سهام این شرکت در بورس و بازگشت آن به صندوق بازنشستگان فولاد هستند.

شرکت زغال‌سنگ کرمان، زیرمجموعه صندوق بازنشستگی فولاد است و این صندوق قصد دارد این شرکت را به شرکتی به نام دالاهو واگذار و سهام آن را در بازار بورس عرضه کند.

برخی از کارگران با اشاره به وضعیت کارخانه‌های مشابهی که پس از خصوصی‌سازی دچار مشکلات عمده شده‌اند، می‌گویند که نمی‌خواهند آنچه بر سر کارگران هپکو، آذرآب و هفت تپه آمده، گریبان آنها را نیز بگیرد.

اعتصاب کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان

از دیگر خواسته‌های کارگران معدن زغال‌سنگ، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و استخدام تمامی کارکنان شرکت زغال‌ سنگ کرمان از سوی صندوق بازنشستگان فولاد است.

کارگران این شرکت همچنین خواستار افزایش ضریب سنوات کاری خود، از ۱.۵ به ۲ هستند؛ چرا که شغل آن‌ها جزء مشاغل زیان‌آور می‌باشد.

اما آن چه باعث ادامه اعتصاب کارگران معادن زغال‌سنگ کرمان شده و بر نگرانی آن‌ها افزوده است، علاوه بر پاسخگو نبودن دولت و مسئولان نسبت به خواسته برحق کارگران، انداختن مسئولیت بر گردن همدیگر در سیستم‌های دولتی است؛ چنانکه در آخرین موضع‌گیری، مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفته است که اجرای این خواسته کارگران، نیازمند تصویب قانون در مجلس می‌باشد.

لازم به یادآوری است که این دومین سری از اعتصاب کارگران شرکت زغال سنگ کرمان در یک ماه اخیر است که چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، نهمین روز خود را سپری کرد.

در سال‌های گذشته نیز کارگران این شرکت به دلیل برآورده نشدن خواسته‌هایشان و پایمال شدن حق و حقوق‌شان چندین بار دست به تجمع اعتراضی زده‌اند.

Share: