نهمین روز اعتصاب کارگران شرکت پتروشیمی بندرخمینی

کارگران شرکت پتروشیمی بندرخمینی برای نهمین روز به اعتصاب خود ادامه دادند

۳۰۰ نفر از کارگران معترض شرکت پتروشیمی بندرخمینی در اعتراض به شرایط صنفی خود دست به اعتصاب غذا زده‌اند. این کارگران روز سه‌شنبه ۱۶ شهریورماه ۱۴۰۰، تجمع اعتراضی برپا کرده و خواهان بهبود شرایط شغلی و معیشتی خود شدند.

در طول هفته گذشته که اعتراض و اعتصاب کارگران شرکت پتروشـیمی ادامه داشت، هیچ پاسخی از طرف مسئولان مربوطه نگرفته‌اند.

دلیل اصلی اعتصاب کارگران شرکت پتروشیمی بندرخمینی، رسیدگی به وضعیت استخدامی آنها است. این کارگران زیر نظر شرکت عملیات غیرصنعتی بندر ماهشهر می‌باشند. اعتصاب کنندگان همچنین خواهان بازگشت به، زیر مجموعه «شرکت پتروشیمی بندرخمینی» هستند.

بر اساس قانون پتروشـیمی و هلدینگ، «انتقال نیروهای پیمانکار باید با رضایت» این نیروها باشد. این قانون می‌گوید که کارگران معترض «با هرگونه انتقال مخالفت هستند. آنها هر تصمیمی در این خصوص از سوی مسئولان را غیرکارشناسی می‌دانند».

در صورت عدم رسیدگی به خواسته کارگران شرکت پتروشیمی، اعتصاب ادامه خواهد یافت

کارگران شرکت پتروشـیمی بندرخمینی اعلام کرده‌اند در صورت «عدم توجه مسئولان» به اعتراض و اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

 این شرکت در ماهشهر، در استان خوزستان واقع شده است و کارگران آن، از هفته پیش حرکت اعتراضی خود را  شروع کرده‌اند. کارگران روزمزد، پروژه‌ای و پیمانکاری، پیش از این در ماه‌های قبل اعتصابات خود را شروع کرده بودند. تعداد شرکت‌هایی که در این اعتصاب وارد شده‌ بودند حدود ۱۱۹ شرکت بود که همگی مربوط به صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در استان‌های مختلف کشور بودند.

همچنین روز سه‌شنبه ۲۳ شهریورماه ۱۴۰۰، نیز کارگران پالایشگاه فجر جم در استان بوشهر دست به اعتصاب زدند. کارگران ارکان ثالث شیفت صبح پالایشگاه فجر جم از رفتن به سر کار خودداری کرده و در برابر درب پالایشگاه دست به تجمع زدند.

Share: