نوک پیکان موساد محسن فخری زاده را ترور کرد

روزنامه سان، چاپ بریتانیا، در گزارشی به بررسی ترور محسن فخری زاده مهابادی، کارشناس اتمی جمهوری اسلامی پرداخته و گفته است که این ترور “تمامی نشانه های عملیات شاخه فوق محرمانه موساد – سازمان اطلاعات اسرائیل – را بر خود دارد.”

سان گفته است که این واحد کیدون نام دارد که واژه عبری برای “نوک پیکان” است و “به انجام ماموریت های متهورانه در پشت خطوط دشمن شهرت دارد.”

روزنامه سان به نقل از خبرگزاری فارس “نزدیک به سپاه پاسداران” نوشته است که تمامی عملیات سه دقیقه به طول انجامید و افزوده است که هیچکدام از عاملان ترور بازداشت نشده اند.

به نوشته این روزنامه، عملیات در میدانی نزدیک آبسرد صورت گرفت و یک دستگاه خودرو هیوندا سانتا فه با چهار سرنشین و چهار موتورسیکلت حامل تک تیراندازان هنگام عبور خودروهای حامل فخری زاده و محافظان، آنان را مورد حمله قرار دادند.

سان به نقل از “گزارش های تایید نشده” گفته است که نخست یک مسلسل کنترل از راه دور از داخل یک دستگاه نیسان پارک شده در محل به سوی این خودروها شلیک کرد و سپس منفجر شد. پس از آن، مهاجمان، خودرو دوم را که حامل محسن فخری زاده بود به گلوله بستند و پس از متوقف شدن آن، محسن فخری زاده را بیرون آوردند و با شلیک گلوله به زندگی او پایان دادند.

براساس این گزارش بر روال عملیات کیدون، عاملان حمله قبل از اینکه ماموران ایرانی به محل برسند و آنان را دستگیر کنند “ذوب و ناپدید شدند.”

به گفته سان، واحد مرگ موساد در عملیات خود معمولا از وسایل انفجاری کنترل از راه دور استفاده می کند و یادآور می شود که در سال 1996 این گروه عامل ترور یحیی عیاش “کارشناس بمب سازی گروه حماس” بود.

همچنین در سال 2010 مسعود علیمحمدی، کارشناس اتمی ایران در اثر انفجار تله انفجاری کار گذاشته شده در یک موتورسیکلت به قتل رسید، مجید شهریاری، استاد دانشگاه شهید بهشتی یک سال بعد در اثر انفجار خودرو بمب گذاری شده و مصطی احمدی روشن در سال بعد در انفجار بمب مغناطیسی جان خود را از دست دادند.

به نوشته سان، تیراندازی از خودرو عبوری هم از شیوه های مورد استفاده این گروه است و داریوش رضایی نژاد، کارشناس اتمی ایران در سال 2011 با تیراندازی یک موتورسیکلت سوار عبوری کشته شد.

در ترورهای قبلی، گاه مقامات و نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی کسانی را به اتهام دست داشتن در این اقدامات بازداشت، محاکمه و حتی اعدام کرده اند. به گفته کارشناسان، باتوجه به پیچیدگی این عملیات، دست داشتن این افراد قابل تصور نبوده است.

پس از ترور فخری زاده هم اظهارات برخی مقامات حکومتی در مورد شناسایی و مجازات عاملان باعث نگرانی شده به خصوص اینکه علی خامنه ای، رهبری جمهوری اسلامی، هم بر مجازات عاملان این ترور تاکید کرده است.

منبع: بی بی سی

Share: