ستاد عملیات بشردوستانه روسیه اعلام کرد که به درخواست ماکرون از پوتین، نیروهای مسلح روسیه از ساعت ۱۰ آتش‌بس را اعلام می‌کنند.
مهر: اقدام نظامی روسیه در اوکراین، امروز دوشنبه ۱۶ اسفند، وارد دوازدهمین روز خود شد. آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای روس از شمال و شمالی غربی، فاصله خود را تا کی‌یف کاهش داده و از پایتخت صدای انفجارهای شدید به گوش می‌رسد. همزمان، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین می‌گوید که ارتش روسیه آماده بمباران شهر اودسا است. از سوی دیگر، آمریکا به رغم مخالفت با ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین، مدعی شده که کشورهای همسایه می‌توانند جنگنده در اختیار دولت کی‌یف بگذارند حال آنکه این پیشنهاد، با هشدار شدیدالحن مسکو مواجه شد.
سطح هشدار درباره تبعات اقتصادی بحران اوکراین بر بازارهای جهانی هم افزایش یافته است. در این میان، گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه با هدف مهار افزایش بهای نفت، آمریکا به دنبال کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا است.
در ادامه این گزارش می‌توانید اخبار اوکراین را لحظه به لحظه دنبال کنید:
۰۹:۳۶ وزارت خارجه روسیه: تصمیم آلمان برای تامین سلاح به اوکراین مسکو را ناامید کرد
۰۸:۵۰ ستاد عملیات بشردوستانه روسیه اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه از ساعت ۱۰ آتش‌بس اعلام می‌کنند
ستاد عملیات بشردوستانه روسیه اعلام کرد که به درخواست ماکرون از پوتین، نیروهای مسلح روسیه از ساعت ۱۰:۰۰ آتش‌بس را اعلام می‌کنند و کریدورهای بشردوستانه از کی‌یف، ماریوپل، خارکف و سومی باز می‌شود.
تلاش‌های کی‌یف برای متهم کردن روسیه به اخلال در عملیات بشردوستانه این بار بی معنی است، کنترل این عملیات با کمک پهپادها انجام می‌شود.
۰۸:۴۸ اوکراین: حملات از خاک بلاروس ادامه دارد
ارتش اوکراین از تداوم حملات راکتی و توپخانه‌ای نیروهای روس از خاک بلاروس خبر داد.
گفته می‌شود که شهر «ایرپین» در غرب کی‌یف هم طی سه روز گذشته، با قطع برق، آب و سیستم‌های گرمایشی مواجه بوده است.
این در حالی است که طبق گزارش‌های قبلی، نیروهای روس در حال تجدید آرایش نظامی و افزایش قوا برای حمله به کی‌یف هستند.
۰۸:۴۲ «مارک میلی» شخصاً در محل تامین سلاح برای اوکراین حضور یافت
شبکه خبری سی ان ان به نقل از یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گزارش داد که «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور از یک فرودگاه مخفی در مرز با اوکراین که مرکز تأمین تسلیحات به این کشور است، بازدید کرد.
طبق گفته‌های مقام یادشده، میلی شخصاً بر تحویل سلاح به اوکراین نظارت داشته است.
۰۷:۵۱ وزارت خارجه کره جنوبی از توقف مبادلات با بانک مرکزی روسیه خبر داد
۰۷:۴۸ انفجاری قوی جمهوری لوهانسک را لرزاند
گزارش‌ها حاکی از آن است که یک مخزن نفت در جمهوری لوهانسک هدف حمله قرار گرفته است.
۰۶:۰۸ دولت اوکراین برای پس از مرگ زلنسکی برنامه دارد
محل اختفای «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین در روزهای اخیر در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است و این در حالی است که وی همچنان در اظهارات خود تاکید دارد که کی‌یف را ترک نخواهد کرد.
پیش از این، زلنسکی مدعی شده بود که او هدف شماره یک عملیات نظامی روسیه است و تهدیدی مستقیم برای جان او و خانواده اش وجود دارد.
با این حال به تازگی «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگویی اعلام کرده است که مقامات اوکراینی در صورت مرگ «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور این کشور در بحبوحه عملیات نظامی روسیه طرحی در دست دارند.
بلینکن به سی بی اس گفته است: «اوکراینی‌ها برنامه‌هایی دارند که من درباره آن صحبت نمی‌کنم یا وارد جزئیاتی نمی‌شوم تا مطمئن شوم که به هر طریقی دولت اوکراین تداوم خواهد داشت.»
۰۶:۰۷ بیش از یک میلیون اوکراینی وارد لهستان شدند
مرزبانی لهستان اعلام کرد شمار پناهجویان اوکراینی که از زمان حمله روسیه وارد خاک این کشور شده‌اند از یک میلیون نفر گذشت.
گارد مرزی لهستان با انتشار یک پیام توییتری این موج پناهندگان را «یک میلیون تراژدی انسانی» توصیف کرد.
پیش از این سازمان ملل متحد شمار کل پناهجویان اوکراینی که این کشور را برای پیدا کردن سرپناه به مقصد کشورهای همسایه ترک کرده‌اند بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر تخمین زده بود.
۰۶:۰۶ اوکراین و روسیه در دیوان بین‌المللی دادگستری رو در رو می‌شوند
اوکراین روز دوشنبه از دیوان بین‌المللی دادگستری به عنوان دادگاه عالی سازمان ملل درخواست خواهد کرد که حکمی اضطراری برای توقف حملات روسیه صادر کند.
کی‌یف گفته است که توجیه مسکو برای حمله و تهاجم به دلیل نسل‌کشی علیه روس زبانان در اوکراین نادرست است.
اگرچه احکام دیوان بین‌المللی دادگستری الزام‌آور است و کشورها عموماً از آنها پیروی می‌کنند، اما هیچ وسیله‌ای برای اجرای احکام دیوان وجود ندارد.
۰۴:۲۴ بلاروس نیرو و تجهیزات به اوکراین نفرستاده است
معاون وزیر دفاع بلاروس، ارسال تجهیزات و نیروهای نظامی بلاروس به اوکراین را رد کرد.
معاون وزیر دفاع بلاروس گفت: ما در درگیری در اوکراین شرکت نمی‌کنیم. هیچ سرباز بلاروسی و تجهیزات بلاروسی در خاک اوکراین وجود ندارد. وی تاکید کرد که نیروهای مسلح موظف به اتخاذ تدابیر سختگیرانه برای تضمین امنیت مردم بلاروس و امنیت مرزهای آن هستند.
وی تصریح کرد: این اقدامات به منظور جلوگیری از نفوذ گروه‌های خرابکارانه به خاک جمهوری بلاروس انجام می‌شود.
۰۴:۲۳ رهبران غربی با سکوت خود گویی از کار افتاده‌اند
«ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین با انتشار پیامی ویدئویی غرب را به سکوت در برابر تحولات اوکراین متهم کرد و گفت: «گویی رهبران غربی از کار افتاده و منحل شده‌اند.»
زلنسکی با متهم و محکوم کردن «سکوت» غرب گفت که این سکوت در شرایطی است که روسیه اعلام کرده که حملاتش به صنایع دفاعی اوکراین را ادامه خواهد داد.
رئیس جمهور اوکراین در پیام ویدئویی خود همچنین حملات روسیه را به دلیل استقرار «صدها هزار نفر» در محل‌های مورد حمله واقع شده، «قتل عمدی» خواند.
۰۴:۱۸ دور سوم مذاکرات روسیه و اوکراین در مرز لهستان برگزار می‌شود
سومین دور مذاکرات روسیه و اوکراین در مرز لهستان و بلاروس برگزار خواهد شد.
این خبر را «دیوید آراخامیا»، از اعضای تیم نمایندگی اوکراین و عضو پارلمان این کشور اعلام کرده و گفته است: «انتظار می‌رود دور سوم مذاکرات روسیه و اوکراین در روز دوشنبه ۷ مارس در مرز لهستان و بلاروس به مانند قبل برگزار شود.»
به گفته آراخامیا، مذاکرات از ساعت ۱۵:۰۰ بعد از ظهر به وقت محلی (مصادف با وقت مسکو) آغاز می‌شود.
۰۴:۱۷ آزادی ۶۸ شهر و روستای جدید توسط جمهوری دونتسک
جمهوری دونتسک از آزادسازی ۶۸ شهر و روستای جدید که تحت کنترل نیروهای اوکراینی بودند، خبر داد.
ستاد دفاع منطقه‌ای جمهوری دونتسک گزارش داد: تا شامگاه ۶ مارس، نیروهای ما ۶۸ منطقه را از کنترل نیروهای اوکراینی آزاد کردند.
جمهوری دونتسک همچنین از انهدام مقر نیروهای شمال اوکراین و کشته شدن فرماندهان آن خبر داد.
طبق این گزارش، نیروهای دونتسک به مرزهای استان زاپوروژیه اوکراین، جایی که نیروهای روسی در آن حضور داشتند، رسیده‌اند.