چندین سال است، هجوم ریزگردها در استان‌های غربی و جنوبی کشور سلامت مردم را به گروگان گرفته است. از زمستان گذشته هجوم ریزگردها به استان‌های مرکزی و تهران هم شروع شده است. پیش از این تنها استان سیستان و بلوچستان بود که به دلیل خشکسالی با طوفان‌های شن و هجوم ریزگردها دست و پنجه نرم می‌کرد.

بعد از شروع هر هجوم ریزگردها به کشور تعداد مراجعین به بیمارستان‌ها افزایش می‌یابد. علت مراجعه به بیمارستان‌ها، عارضه‌های تنفسی و مشکلات قلبی است. به گفته یک مقام دولتی در استان خوزستان، میزان مراجعه بیماران تنفسی به بیمارستان‌های این استان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۹ درصد و بیماران قلبی ۳۲ درصد افزایش داشته است.

یکی شهروند با تشریح وضعیت بیماری‌اش به دلیل آلودگی هوا می‌گوید:

«دچار تشنج شدم. طوری که سمت چپ بدنم بی‌حس شد. پلک چشم سمت چپم نیز افتاده بود. دست و پای چپ بدنم هم کار نمی‌کرد و سرم لرزش خیلی شدید داشت. فکر کردم سکته کردم، بعد دکتر گفت؛ از ریزگرد‌هایی بوده که وارد مغزم شده»

خشک شدن تالاب‌ها علت اصلی پدیده ریزگردها

مسئولین دولتی تلاش می‌کنند، علت هجوم ریزگردها را فرا مرزی جلوه دهند. اما مردم خوزستان به خوبی می‌دانند، پدیده ریز‌گردها در خوزستان با خشک شدن تالاب هورالعظیم آغاز شده است. این موضوع در مورد اهالی سیستان و بلوچستان نیز صدق می‌کند. آمار بیماران تنفسی و قلبی در این استان با هر هجوم ریزگردها افزایش چشمگیری دارد.

یکی از مسئولین بهداشت استان سیستان و بلوچستان در این رابطه می‌گوید:

«موضوع ریزگرد‌ها باعث شده که تعداد مراجعه‌کنندگان ناشی از علائم تنفسی به دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به شدت افزایش پیدا کند و تا صد درصد این تعداد نسبت به گذشته بیشتر شده و متاسفانه جز اینکه صورت مساله را پاک کنند، کسی فکر چاره اصلی نبوده است»

ضرورت مقابله با هجوم ریزگردها برای حفظ جان مردم

مقابله با هجوم ریزگردها یک ضرورت انکارناپذیر برای حفظ جان مردم است. اما سران حکومت آن را در اولویت چندم خود هم قرار نمی‌دهند. برای جلوگیری از پدیده ریزگردها بایستی جلوی فرسایش خاک را با گسترش و تقویت پوشش گیاهی گرفته شود. تامین حقابه‌ فراموش شده تالاب‌ها از مهمترین اقدامات برای مقابله با پدیده ریـزگردها می‌باشد. خشک شدن هر تالاب در کشور به معنی کانونی جدید برای تولید ریزگردها می‌باشد.

هجوم ریزگردها به خوزستان و سایر استان‌های کشور را می‌توان کارنامه ۴۰ ساله حکومت در زمینه محیط زیست دانست. خشک شدن تالاب‌ها برای استخراج نفت در استان، به معنی قربانی کردن مردم برای کسب ثروت بیشتر است. مردم علت اصلی این پدیده‌ها را که سودطلبی سران حکومت است به خوبی دریافته‌اند. به همین دلیل، اعتراضات مردم در این رابطه هر روز گسترده‌تر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.