هرمزگان و بوشهر در سیطره ویروس کرونا

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی می‌گوید استان‌های هرمزگان، کردستان، آذربایجان شرقی، لرستان و خوزستان از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز هستند. بر اساس آمارهای رسمی تمام شهرها و شهرستان‌های هرمزگان و بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند.

به گزارش بی بی سی، سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت امروز، جمعه، گفت در شبانه روز گذشته ۲۳۶۹ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و به این ترتیب شمار کل مبتلایان به ۱۸۲ هزار و ۵۴۵ نفر رسیده است. در شبانه‌روز گذشته همچنین ۷۵ نفر جان‌باخته‌اند که آمار کل را به ۸۶۵۹ نفر می‌رساند. حال ۲۷۳۹ نفر هم وخیم اعلام شده است.

در هفته‌های گذشته شمار مبتلایان جدید به کرونا افزایش قابل‌توجهی یافته است. در مدتی که محدودیت تردد و تعطیلی‌ها اعمال شد این آمار رو به کاهش بود اما از حدود یک ماه و نیم پیش که این محدودیت‌ها سبک یا لغو شد، روند ابتلا فزونی گرفته است.

پنج‌شنبه پیش ۳۵۷۴ ابتلای جدید اعلام شد که از ابتدای شیوع بیماری در ایران بی‌سابقه بوده است.

با اینکه برخی مقامات محلی از “موج دوم” شیوع بیماری اظهار نگرانی کرده اند و روزنامه دیلی میل انگستان این هفته نوشت ایران “اولین” کشوری است که درگیر موج دوم کرونا شده، موضع رسمی دولت و مقامات ملی این است که بیماری جز در برخی استان‌ها تحت کنترل است و افزایش موارد ابتلا به دلیل افزایش آزمایش کرونا است، اکنون از هر ۷۹ نفر یک نفر آزمایش می‌شود در صورتی که دو ماه پیش از هر ۳۸۰ نفر یک نفر تست می‌شد.

بر اساس آمارهای رسمی، بدترین وضعیت در دو استان جنوبی است، هرمزگان و بوشهر که تمام شهرها و شهرستان‌هایشان در وضعیت قرمز قرار دارند.

طبق رده‌بندی وزارت بهداشت ایران، شهرستانی در وضعیت قرمز قرار می‌گیرد که در دو هفته گذشته متوسط بستری روزانه به ازای هر صدهزار نفر جمعیت، بالای سه نفر باشد.

در همین حال مشاهده‌های عینی و هشدار برخی مقامات حاکی است که رعایت بهداشت و فاصله‌گذاری اجتماعی کم شده است. انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران می‌گوید فاصله اجتماعی در مترو و حمل و نقل شهری “کمتر از ۳۵ درصد و استفاده از ماسک زیر ۵۰ درصد” رعایت می‌شود.

او هشدار داد که در صورتی که مردم رعایت نکنند، محدودیت‌ها دوباره اعمال می‌شوند: “ابتدا میزان رعایت در حد ۵۶ درصد و میانگین کشوری ۷۴ درصد بود اما اکنون این رقم به ۱۰.۵ درصد در این استان رسیده است.”

در خوزستان شکرالله سلمان‌زاده، رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان می‌گوید “مردم بیماری را جدی نمی‌گیرند” و “از نظر اپیدمی بیماری، در بدترین شرایط ممکن قرار گرفته‌ایم.”

محدودیت امکانات درمانی و بهداشتی و بستری کردن بیماران مبتلا به کرونا در تمام بیمارستا‌ن‌ها نیز باعث شیوع بیشتر شده است. در خوزستان چندین شهر و شهرستان از جمله آبادان، اندیمشک و ماهشهر در وضعیت قرمز قرار دارند.

در کرمانشاه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان می‌گوید: “افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان بیانگر رعایت نکردن فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی است.”

کردستان نیز با شیوع بیماری روبروست و دیروز پنجشنبه بر خلاف روال روزهای قبل آمار جدید و روزانه کرونا در این استان اعلام نشد و فقط گفته شد ۳۴۹ نفر به دلیل کرونا بستری هستند. سنندج مرکز این استان و قروه اکنون در وضعیت قرمز قرار دارند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از شیوع چشمگیر بیماری در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان است. در کرمان تمام شهرها و شهرستان‌ها یا در وضعیت زرد هستند یا قرمز و شهرهای بزرگی مثل کرمان، بم، جیرفت و رفسنجان در وضعیت قرمز هستند.

در سیستان و بلوچستان هم با توجه به همسایگی با کرمان و افزایش تردد به خصوص برای مراسم عروسی و عزا در مناطق روستایی، بیماری رو به گسترش است و چاه‌بهار و ایرانشهر در وضعیت قرمز هستند و بقیه شهرها و شهرستان‌ها یا در وضعیت قرمزند یا زرد.

در استان‌های جنوبی گرمای شدید هوا که تا پنجاه درجه می‌رسد باعث شده پنکه و کولر آبی جوابگو نباشند و شهروندان مجبور به استفاده از کولر گازی باشند که سبب می‌شود همه اعضای خانواده در یک اتاق گرد هم بیایند. گرمای شدید همچنین زدن ماسک را بسیار دشوار کرده است.

در شمال شرقی ایران، بیماری در استان‌های خراسان هم شیوع دارد، در خراسان رضوی مشهد مرکز استان و شهرهایی چون تربت جام و تایباد در وضعیت قرمزند.

به گفته دکتر مهدی قلیان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اماکنی مانند تالارهای عروسی، باشگاه‌های ورزشی و شهرهای بازی هنوز اجازه بازگشایی ندارند اما “سالن‌های تئاتر و سینما از تیرماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با ظرفیت ۵۰ درصد فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.”

به دلیل شیوع بیماری امروز نماز جمعه در مشهد برگزار نشده اما در “۴۶ پایگاه از از مجموع ۵۳ پایگاه نماز جمعه” پس از حدود چهار ماه از جمله در گناباد و تربت حیدریه اقامه شده است.

در خراسان جنوبی، بیرجند و چند شهرستان در خراسان شمالی هم در وضعیت قرمزند.

در لرستان در شهرهایی که بیماری زیاد شیوع داشته نماز جمعه برگزار نشده اما در سایر شهرها از جمله شهرکرد اقامه شده است.

در استان زنجان نیز که نماز جمعه از اسفند سال گذشته برگزار نشده بود در ۱۳ شهر برگزار شده اما در زنجان و خرمدره که در وضعیت قرمز هستند اقامه نشده است.

در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی چندین شهر و شهرستان از جمله اورمیه در وضعیت قرمز هستند.

در استان‌های اردبیل، ایلام، البرز، اصفهان (به جز فریدونشهر)، فارس, تهران، سمنان، قم، قزوین، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازنداران (به جز گلوگاه)، مرکزی، همدان (جز کبودرآهنگ و نهاوند) و یزد همه شهرها و شهرستان‌ها در وضعیت سفید یا زرد اعلام شده‌اند.

در اراک پس از ۱۱۰ روز تعطیلی نماز جمعه با “رعایت پروتکل‌های بهداشتی” در مصلی این شهر اقامه شده و در استان مازندران هم در تمام شهرها و شهرستان‌ها به جز گلوگاه نماز جمعه برگزار شده است.

Share: