هزاران کارگر ساختمانی فارس در انتظار بیمه

به گفته رئیس کانون انجمن‌های صنفی و استادکاران ساختمانی، حدود ۲۰۰ هزار کارگر ساختمانی فارس منتظر پوشش بیمه می‌باشند. وی ضمن اعتراض از متوقف شدن بیمه کارگران ساختمانی از یک سال پیش، از مجلس خواست مشکل بیمه کارگران ساختمانی را حل نماید.

محمد فرشیدیان روز دوشنبه ۳ خرداد ماه ۱۴۰۰ در جمع خبرنگاران حاضر شد. وی گفت: «طبق ماده ۱۸ قانون بهبود محیط کسب و کار، امورات مربوط به کارگران ساختمانی به انجمن‌های صنفی سپرده شده است.»

وی افزود: «طبق ماده ۵ قانون بیمه تامین اجتماعی، همه کارگران و استادکاران ساختمانی بایستی تحت پوشش بیمه قرار گیرند. این کارگران و استادکاران شامل همه کسانی می‌شود که کارت مهارت از سازمان فنی و حرفه‌ای دریافت کرده‌اند. آنها در صنعت ساختمان مشغول بکار هستند.»

نگاهی به آمار و ارقام در خصوص بیمه هزاران کارگر ساختمانی فارس

فرشیدیان در ادامه گفت: «حدود ۲۵۰ هزار کارگر ساختمانی و فصلی در استان فارس فعالیت می‌کنند. از این تعداد تنها ۵۲ هزار کارگر تحت پوشش بیمه قرار دارند. بقیه کارگران و استادکاران ساختمانی در انتظار سهمیه بیمه تامین اجتماعی هستند.»

رئیس کانون انجمن‌های صنفی و استادکاران ساختمانی فارس به توقف بیمه کارگران ساختمانی از سال ۹۹ اشاره کرد. وی می‌گوید: «از سال ۹۸ تاکنون حدود ۱۵ هزار کارگر در استان فارس تمام مراحل را برای قرار گرفتن در ردیف بیمه‌ای گذرانده‌اند. آنها در سامانه رفاهی پالایش شده‌اند و در انتظار سهمیه و پوشش بیمه کارگران ساختمانی هستند. اما متاسفانه از این تعداد حتی یک کارگر تحت پوشش بیمه قرار نگرفته است.»

وی تصریح کرد: «بیمه این قشر زحمتکش که در معرض خطر قرار دارند، هیچ باری بر دوش دولت نخواهد داشت. چرا که تمام هزینه‌ها از جانب سازندگان ساختمان انبوه‌سازان و فعالین صنعت ساخت و ساز پرداخت می‌شود. تنها ۷ درصد آن توسط کارگران ساختمانی به حساب تامین اجتماعی واریز می‌شود.»

بنابه گفته فرشیدیان، براساس بررسی‌های انجام شده در سال ۹۹، دو برابر سال ۹۸ پروانه ساختمانی صادر شده است. در این میان سهمیه بیمه کارگران ساختمانی از سوی کارفرما به حساب تامین اجتماعی واریز شده است. اما متاسفانه از ابتدای سال ۹۲ تاکنون سهمیه بیمه برای این قشر ضعیف و زحمتکش را در نظر نگرفتند. این وضعیت منجر به نارضایتی و اعتراض کارگران و استادکاران ساختمانی شده است.»

افزایش هزینه‌های درمان و ضرورت قرار گرفتن کارگران تحت پوشش بیمه

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «شرایط فعلی اقتصادی و تورم شدید در جامعه باعث شده تا هزینه درمان نیز به مراتب افزایش یابد. این در حالی است که دستمزد کارگران پا به پای این هزینه‌ها افزایش پیدا نکرده است. علاوه بر این، با توجه شیوع ویروس کرونا، قرار گرفتن کارگران در معرض این ویروس باعث شد تا لزوم بیمه کارگران بیش از پیش ضروری شود.»

فرشیدیان در خاتمه افزود: «به بیمه مراجعه کردیم، در جواب می‌گویند شهرداری همکاری لازم را ندارد. با شورای شهر جلسه گذاشته‌ایم، اما همکاری لازم را نداشته و ندارند. در نتیجه از نمایندگان مجلس درخواست داریم که در حل مشکل کارگران زحمت‌کش ساختمانی وارد شوند. علاوه بر این چنین معضلی بایستی توسط شورای عالی استان فارس نیز پیگیری شود.»

Share: