هشتاد درصد مردم سیستان و بلوچستان مستعد ابتلاء به ویروس کرونا

کمبود آب، فقر غذائی، ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت، بیماری قلبی، مشکلات تنفسی و کمبود پزشک، عواملی هستند که مردم این منطقه را مستعد ابتلا به ویروس کرونا کرده است.

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان، در مورد علل تعداد محدود مبتلایان به ویروس کرونا در سیستان و بلوچستان که تا جمعه ۱۶ اسفند ماه، به گفته وی، تنها یک فوتی به همراه داشته است، گفت:‌ «پراکندگی روستاها، شهرها و جمعیت ساکن در استان سیستان و بلوچستان مانع از دریافت اطلاعات دقیق در خصوص مبتلایان به بیماری کرونا شده است.»

وی تذکرهای بهداشتی و گرانی سوخت را عواملی می‌داند که باعث شده مردم کمتر از محل سکونت‌شان به سایر شهرها تردد کنند.

اما به گفته او، نباید از این نکته غافل باشیم که ۸۰ درصد مردم این منطقه زیرخط فقر امنیت غذائی بوده و مستعد ابتلا به کرونا هستند.

او گفته است، اغلب مردم این مناطق به بیماری‌هایی همچون دیابت، ناراحتی قلبی یا مشکلات تنفسی مبتلا هستند که ناشی از طوفان شن است و می‌تواند سرعت شیوع این بیماری را در استان تسریع کند.

وی ادامه می‌دهد: «اغلب مردم این منطقه کارگر بوده و ناچار هستند حتی برای تهیه یک قرص نان، روزانه فعالیت کنند؛ بنابراین به دلیل حضور مستمر در بازار، در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند.

اکثر روستاهای بلوچستان آب لوله‌کشی و حتی آب شرب ندارند؛ چه برسد به اینکه روزی چندین بار دست‌های خود را بیست ثانیه با آب و صابون بشویند.

  • زندگی زنان روستایی در باتلاق فقر و تبعیض

علاوه براین، مردمانی که در سرزمین خود به حاشیه رانده شده‌اند، درصد بالایی از جمعیت بلوچستان را تشکیل می‌دهند که مشکلات بهداشتی و عدم وجود زیرساخت‌های بهداشتی لازم در این مناطق هم، بخش دیگری از ماجرای نگرانی این روزهای مردم بلوچستان است.

ماسک، دستکش و محلول ضدعفونی‌کننده دست، نیاز شدید آنها برای مقابله با این ویروس در این مناطق است. این در حالی است که تقریباً در همان ابتدای اوج گرفتن شیوع این بیماری، هیچ اثری از این سه قلم کالای بهداشتی در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های کالای پزشکی نبود.

Share:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *