هشدار سازمان ملل متحد نسبت به افزایش سرعت گرمایش زمین تا کمتر از یک دهه دیگر

هشدار سازمان ملل متحد نسبت به افزایش سرعت گرمایش زمین تا کمتر از یک دهه دیگر

بریتانیا، میزبان بیست وششمین نشست آب و هوایی زیر نظر سازمان ملل متحد، در واکنش به تازه‌ترین گزارش گروه کارشناسان بین‌دولتی تغییرات آب و هوایی، تاکید کرد: این گزارش باید بعنوان «هشدار جدی» در راستای عوارض ناشی از فعالیت‌های بشری بر کره زمین مورد توجه قرار گیرد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه ۱۸ مرداد، هشدار داد: مطالعات حاکی از آن است که روند گرمایش زمین، بسیار سریعتر از زمان پیش‌بینی شده، در حال پیشرفت است و بعبارتی تا کمتر از ده سال دیگر، با افزایش ۱.۵ درجه‌ای دمای زمین مواجه خواهیم شد. این گزارش توسط ٢۳۴ دانشمند از ۶۶ کشور جهان بر اساس بررسی‌های انجام شده بر روی بیش از ۱۴ هزار گزارش علمی، تهیه و تنظیم شده است.

همزمان با هشدار جدی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، مبنی بر خطرات استفاده از سوخت‌های فسیلی، بریتانیا، میزبان نشست آتی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد، نسبت به لزوم جدی گرفتن این هشدار، تاکید کرد.

بنا بر اعلام دبیرکل سازمان ملل متحد، بر اساس تازه‌ترین گزارش گروه کارشناسان بین‌دولتی تغییرات آب و هوایی، فعالیت‌های بشری عاملی بی‌قید و شرط در گرمایش زمین است و بشر، برای کاستن از روند گرمایش زمین، راه چاره دیگری به جز کاهش میزان تولید گازهای گلخانه‌ای نخواهد داشت.

بر اساس تازه‌ترین گزارش گروه کارشناسان بین‌دولتی تغییرات آب و هوایی، انتظار می‌رفت، تا حدود دو دهه دیگر، روند گرمایش زمین تا حدود یک و نیم درجه سانتیگراد، ادامه یابد اما تازه‌ترین نتایج بر روی بررسی بیش از ۱۴ هزار گزارش علمی نشان می‌دهد این روند با سرعت بیشتری در حال وقوع است و در حدود یک دهه دیگر دمای زمین به میانگین یک و نیم درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با تاکید بر این گزارش، می‌گوید: باید ناقوس مرگ استفاده از انرژی‌های فسیلی، استفاده از زغال سنگ، نفت و گاز، را به صدا درآورد.

در حالیکه بر اساس این گزارش، میانگین دمای زمین تا حدود سال ۲۰۳۰، به میزان  ۱.۵ درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در بیانیه‌ای، هشدار داد که دهه‌ی پیشِ رو، سال‌هایی بسیار تعیین کننده، برای آینده سیاره‌ی ما خواهد بود.

این هشدار در حالی اعلام می‌شود که دمای کره‌ی زمین یک دهه زودتر از موعد پیش‌بینی شده توسط این گروه، به میانگین  ۱.۵ درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت.

گزارش گروه کارشناسان بین‌دولتی تغییرات آب و هوایی توسط ۲۳۴ دانشمند از ۶۶ کشور جهان و بر اساس بیش از ۱۴ هزار گزارش تهیه و تنظیم شده است.

همزمان، ریاست بیست و ششمین نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد که قرار است در سال جاری در گلاسکو بریتانیا برگزار شود، با اشاره به این گزارش، به تمامی کشورهای جهان، حکومت‌ها و موسسات اقتصادی هشدار داد که از این گزارش باید یک پند ساده بیاموزند و بر اساس آنچه که علم و دانش می‌گوید عمل کنند و به نقش و مسئولیت خود در قبال دستیابی به یک هدف، باقی ماندن در خط قرمز تعیین شده برای گرمایش زمین تا کمتر از ۱.۵ درجه سانتیگراد پایبند بمانند.

بر اساس تاکید کارشناسان محیط‌زیست، سبک زندگی و فعالیت‌های بشر عامل تولید گازهای گلخانه‌ای و در نتیجه تغییرات اقلیمی کنونی در کره زمین است.

آنتونیو گوترش، ضمن ابراز تاسف نسبت به نادیده گرفتن هشدارها، اعلام کرد: از پایان سال جاری میلادی، به هیچ عنوان نباید نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز احداث شود زیرا انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از سوخت‌های فسیلی، در حال خفه کردن کره زمین است.

بر اساس این گزارش، کارشناسان تاکید کردند که باید از هم‌اکنون به فوریت اقدام نمود زیرا هنوز جلوگیری از بحران گرمایش زمین غیرقابل کنترل و دیر نشده است، به شرطی که از هم‌اکنون و با قاطعیت عمل نمائیم.

Share: