24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

هشدار سازمان ملل متحد نسبت به بروز “فاجعه دوم”

یک هفته پس از وقوع سیل مرگبار در لیبی، خبرگزاری فرانسه، بر اساس گزارشی از سوی مقامات یونانی که روز دوشنبه ۱۸ سپتامبر منتشر شد،‌ گزارش داد: پنج نفر از اعضاء تیم نجات یونانی در یک تصادف جاده‌‌ای در لیبی کشته شدند. همزمان سازمان ملل متحد نسبت به خطر شیوع بیماری‌های عفونی به دلیل آب آلوده و بهداشت ضعیف در درما ابراز نگرانی کرد.

یک هفته پس از سیل ویرانگر در لیبی، مقامات یونان، روز دوشنبه ۱۸ سپتامبر، اعلام کردند: پنج عضو یک گروه نجات یونانی که برای حضور در عملیات کمک‌رسانی به سیل‌زدگان به لیبی رفته بودند، در حادثه رانندگی کشته شدند.

این گروه یونانی، به منظور شرکت در عملیات نجات پس از سیل مرگبار در لیبی، روز یک‌شنبه ۱۷ سپتامبر، ساعاتی پس از آنکه به لیبی رسیدند، دچار حادثه شدند.

سیل مرگبار و ویرانگر، در شهر درنه، در حاشیه دریای مدیترانه،‌ منجر به بروز فاجعه شده است.  

سازمان ملل متحد، روز دوشنبه ۱۸ سپتامبر، نسبت به خطر شیوع بیماری‌های عفونی در شهر درنه به دلیل استفاده از آب آلوده و بهداشت ضعیف ابراز نگرانی کرد.

هشدار سازمان ملل متحد نسبت به بحران بهداشتی در درنه

گروه ماموریت پشتیبانی سازمان ملل متحد در لیبی، در بیانیه‌ای ضمن هشدار نسبت به لزوم جلوگیری از گسترش بیماری در شهر سیل‌زده درنه در لیبی، تصریح کرد: این گروه تلاش می‌کند تا از “بحران ویرانگر دوم” در منطقه جلوگیری کند.

   مأموریت پشتیبانی سازمان ملل متحد در لیبی (UNSMIL) در بیانیه‌ خود توضیح داده است که تیم‌هایی از ۹ آژانس سازمان ملل متحد در درنه و دیگر شهرهای شرق لیبی برای کمک و حمایت از آسیب‌دیدگان توفان دانیل که این منطقه را به ویرانی کشاند، حضور دارند.

توفان دانیل، روز ۱۰ سپتامبر، بیش از ۳ هزار کشته بر جای گذاشت. هنوز از سرنوشت هزاران نفر دیگر که مفقود شدند، اطلاعی در دست نیست.

بر اساس اعلام سازمان ملل متحد، «مقامات محلی، آژانس‌های امدادی و تیم سازمان جهانی بهداشت، از خطر شیوع بیماری‌های عفونی به دلیل استفاده از آب آلوده و بهداشت ضعیف ابراز نگرانی کردند».

یک هفته پس از بروز سیل ویرانگر که هزاران کشته برجای گذاشت در شهر درنه لیبی، امدادگران داخلی و خارجی در این شهر در حال جستجو برای یافتن اجساد هزاران نفر دیگر هستند که هنوز اطلاعی از سرنوشت آنان در دست نیست.

شهر درنه، در شرق لیبی، در پی وقوع توفان دانیل،‌ بیشترین تلفات و خسارات را شاهد بود. شکسته شدن دو سد، سیلی عظیم را برای این شهر به بار آورد.