01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

هشدار نارنجی برای آلودگی هوا و تعطیلی مقاطع تحصیلی

آلودگی هوا در ایران باعث تعطیلی مدارس در تمام مقاطع تحصیلی شد. مدارس اصفهان و ٩ شهر این استان بە دلیل آلودگی تعطیل اعلام شد.

رسانه‌های ایران از وضعیت قرمز آلودگی هوا در روزهای اخیر در ایران خبر داده و گفته‌اند که مدارس برخی شهرها در مقاطع مختلف غیر حضوری و در برخی شهرها تعطیل شده‌اند.

در همین راستا استانداری اصفهان اعلام کرد امروز یکشنبه، ۲۱ آبان، تمامی مدارس شهر اصفهان و ۹ شهر دیگر این استان به دلیل آلودگی هوا تعطیل خواهند بود.

همچنین به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، «تداوم پایداری و سکون مطلق جو، انباشت غلظت آلاینده‌ها همراه با کاهش کیفیت هوا» باعث این تصمیم جلسه کمیته اضطراری آلودگی هوای اصفهان بوده است، به همین دلیل همه مقاطع تحصیلی در مناطق شش‌گانه شهر اصفهان و شهرهای خمینی‌شهر، فلاورجان، شاهین‌شهر، زرین‌شهر، مبارکه، نجف‌آباد، پیربکران، فولادشهر و برخوار روز یک‌شنبه ٢١ آبان ماه ۱۴۰٢ تعطیل خواهد بود.

شایان ذکر است که به دلیل آلودگی هوا، قرار است طرح محدودیت تردد خودروها با پلاک زوج و فرد در شهر اصفهان تا پایان هفته و از درِ خانه‌ها اجرا شود.

همچنین به دلیل آلودگی هوا در روز چهارشنبه ١٧ آبان ماه و براساس مصوبه کمیته اضطرار اصفهان تمامی مقاطع تحصیلی نوبت صبح در مناطق شش گانه آموزش و پرورش اصفهان و شهرستان خمینی‌شهر تعطیل شده بود.

گفتنی است که رسانه‌ها از وضعیت قرمز آلودگی هوا در روز ۲۱ آبان برای شش شهر استان خوزستان خبر داده‌اند. براساس این گزارش‌های منتشر شده، وضعیت هوای شهرهای اهواز، ماهشهر، هندیجان، خرمشهر، سوسنگرد و اندیمشک براساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲/۵ میکرون، ناسالم اعلام شده است.

همچنین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اعلام کرد که به بر اثر آلودگی هوا از ١۶ تا ٢٠ آبان ماه  حدود دو هزار و ۵۰۰ نفر با علائم تنفسی راهی مراکز درمانی زیر مجموعه دانشگاه در خوزستان شده‌اند؛ که بیشتر مراجعه کنندگان به صورت سرپایی درمان شدند و حدود ١٠ درصد بستری شدند.

لازم به ذکر است که وضعیت هوای شهر تهران نیز در این روزها بحرانی بوده است و هشدار نارنجی برای آلودگی هوای تهران اعلام شده و بر ضرورت اجتناب از تردد غیر ضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز تاکید کرد شده است.

همچنین مدیرکل محیط زیست البرز نیز اعلام کرد کیفیت هوای شهرستان‌های کرج و اشتهارد به علت وارونگی هوا در وضعیت ناسالم و اضطرار قرار دارد.

گفتنی است که در همین راستا، صحرائی (وزیر آموزش و پرورش) اعلام کرده است: «که در زمان آلودگی هوا به هیچ عنوان کلاس‌های درس نباید تعطیل شود. گرچه موضوع صنعت و تولید بسیار مهم است اما تعطیل یا غیر فعال کردن مدارس باید آخرین اولویت باشد».