هشدار وزیر بهداشت دربارۀ اوج‌گیری کرونا

در حالی که بسیاری از کشورهای جهان با واکسیناسیون گسترده توانسته‌اند از شمار فوتی‌های ناشی از کرونا بکاهند، میزان تلفات ناشی از موج پنجم کرونا در ایران بیشتر از موج‌های گذشته بوده و به طور پیوسته رکورد آمار ابتلا و مرگ و میر شکسته شده است. سعید نمکی وزیر بهداشت، روز چهارشنبه ٢۷ مرداد، وقوع ناآرامی ها و مهاجرت احتمالی شهروندان افغانستانی را یکی از عوامل اوج‌گیری مجدد کرونا دانست. از سوی دیگر، در حالیکه بیمارستان‌های کشور دیگر جایی برای پذیرش بیماران کرونایی ندارند و بیمارستان‌های صحرایی در شهرها در حال راه‌اندازی است، مقامات بهداشتی از برگزاری مراسم محرم ابراز نگرانی کرده اند. 

ایرج حریرچی: روزانه ٢٢٠ هزار نفر در کشور به کرونا مبتلا می شوند

در حالیکه طبق آمار رسمی در این روزها به طور میانگین حدود ۴۰ هزار ابتلای جدید به کرونا گزارش می‌شود، ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت ایران، شامگاه سه‌شنبه، ۲۶ مرداد، در مصاحبه‌ای تلویزیونی با اشاره به ثبت ۲۳۰ هزار تست مثبت کرونا در یک هفته گذشته، گفت «با در نظر گرفتن افرادی که تست نمی‌دهند، احتمالا روزانه تا ۲۲۰ هزار نفر از مردم به کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند».

وی افزود «در حال حاضر از میان ۳۱ استان کشور، روند ابتلا و بستری در ۱۴ استان ثبات پیدا کرده و مقداری رو به کاهش است، اما میزان مرگ و میر تا سه هفته دیگر، روند صعودی را طی خواهد کرد».

وی تصریح کرد که «در مقایسه با پیک آبان‌ماه گذشته، شمار بیماران بستری با افزایش ۶۰ درصدی روبه‌رو بوده است و استان کرمان در پیک پنجم جزو بدترین استان‌ها از نظر شدت ابتلا به کرونا بوده و هم‌اکنون هزار و ۸۹۵ بیمار در بیمارستان‌های این استان بستری هستند.

با توجه به برگزاری مراسم مذهبی ماه محرم در روزهای گذشته، ایرج حریرچی پیش از این با تاکید بر نقش کمبود واکسن در کشور در این شرایط بحرانی هشدار داده بود که آمار مرگ و میر حتی بدون برگزاری مراسم مذهبی، تا یک ماه و نیم دیگر صعودی خواهد بود.

وزیر بهداشت دربارۀ اوجگیری مجدد کرونا در کشور با ورود احتمالی مهاجران افغان هشدار داد

سعید نمکی وزیر بهداشت، وقوع ناآرامی‌ها و مهاجرت احتمالی شهروندان افغانستانی را یکی از تهدیدها برای اوج‌گیری دوباره کرونا دانست و گفت: «با توجه به اینکه قم مقصد بسیاری از این مهاجران خواهد بود، احتمال دارد با ورود این مهاجران به این استان و عدم رعایت دقیق شیوه‌نامه‌ها توسط آنان شاهد اوج‌گیری مجدد بیماری باشیم».

او در سفر به قم در جلسه استانی ستاد مقابله با کرونا با بیان این مطلب گفت: « ما هنوز به قله و پیک بیماری نرسیده‌ایم و احتمال دارد با عادی انگاری، بیماری رشد و شدت بی بیشتری پیدا کند. ویروس کرونا در آینده جهش های متعددی خواهد داشت و احتمالاً ویروس های آینده، واکسن را هم زیر سوال خواهد برد».

نمکی از خیزهای بیشتر کرونا در آینده خبر داد و گفت: «نمی‌توان مردم را در به وجود آمدن خیزها و پیک های کرونا مقصر دانست چرا که در تعطیلی‌های قبلی همچنان مترو، رستوران ها و دیگر کارخانه‌های تولید بیماری فعالیت می کردند».

وی ضمن اشاره به شیوه مدیریت بیماری در سطح کشور گفت: «تنها در روزهای نخست به حرف ما گوش می‌دادند اما در ادامه فقط ما یک رای در ستاد ملی مقابله با کرونا داشتیم. در صورتی که در هیچ جای دنیا چنین وضعی نبوده است».

آمار فوت بعد از واکسیناسیون در ایران بیشتر از کشورهای دیگر است

علی شریفی زارچی سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات، در گزارشی تحلیلی، میزان بستری‌ها و فوتی‌های کرونا در ایران را پس از تزریق واکسن به وزارت بهداشت ارائه کرد و گفت برخی شاخص‌ها نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی برخی از کشورهای به مراتب بالاتر است.

طبق این گزارش از ۲ میلیون و ۷۴۹ هزار و ۳۵۶ نفر جمعیت واکسینه شده، ۱۶ هزار و ۷۸۴ نفر دو هفته پس از دریافت دُوز دوم واکسن بستری شده‌اند و نسبت افراد بستری شده با تزریق دو دُوز واکسن به کل افراد واکسینه شده ۰.۰۰۶۱ درصد بوده است. در واقع از هر صد نفر که به‌طور کامل واکسینه شده‌اند ۰.۶ درصد بستری شده‌اند. این گزارش تاکید می‌کند که این شاخص نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی برخی کشورها به مراتب بالاتر به نظر می‌رسد.

در این گزارش همچنین اشاره شده است که از بین دریافت کنندگان نوبت دوم واکسن که بستری شده‌اند تعداد ۲۴۹۰ نفر فوت کرده‌اند که طبق این گزارش ۲۰۷۲ نفر که تاریخ شروع بستری آن‌ها حداقل دو هفته پس از دریافت نوبت دوم واکسن بوده، فوت شده‌اند.

بر اساس این گزارش با در نظر گرفتن جمعیت دو میلیون و ۷۴۹ هزار و ۳۵۶ نفر که تا آن زمان حداقل دو هفته از دریافت نوبت دوم آنها گذشته است، نرخ فوت افرادی که بیش از دو هفته از نوبت دوم واکسن آنها گذشته است ۷۵۳ نفر در هر یک میلیون نفر بوده است. در حالیکه شاخص اعلام شده در برخی کشورها کمتر از ۱۰ نفر در هر یک میلیون نفر جمعیت است.

ابراز نگرانی رئیس بخش آی سی یو بیمارستان مشهد از برگزاری مراسم محرم در اوج بحران کرونا

علی رضا صداقت رئیس بخش آی‌سی‌یو کرونای بیمارستان امام رضا در مشهد با اشاره به خطر آن دسته از مراسم‌های مذهبی که در آنها پروتکل بهداشتی رعایت نشده و همچنین برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بیان کرد: درحال حاضر ما جزو معدود کشورهای دنیا هستیم که در شرایط بسیار بدی قرار داریم و با پیک کشنده‌ای که همچنان پیشرونده است.

وی ادامه داد: اگر با همین شرایط پیش برود دیگر تخت آی‌سی‌یو نخواهیم داشت و اگر تخت هم داشته باشیم برای همکارانم بازوی توانمند دیگر باقی نمانده تا خدمت رسانی کنند.

صداقت افزود: در شرایطی قرار داریم که دارو و تجهیزات کمیاب شده و همین یعنی شرایط بحرانی. ازسوی دیگر، برخی مراسم‌ها کشوری است، مثل ایام سوگواری محرم که نباید با عدم رعایت پروتکل‌ها دستمایه از بین رفتن عزیزانمان شود یا جان آنها را در خطر بیندازد.

وی تأکید کرد: در نظر بگیرید که افراد از مناطق و شاید شهرهای مختلف در یک هیئت مذهبی بدون رعایت پروتکل‌ها کنار هم جمع می‌شوند، درگیر احساسات می‌شوند و شاید ماسک و کرونا را هم فراموش کنند، در آن هوا کرونا جولان می‌دهد و واقعا شرایط بسیار بدی خواهد شد.

آمار رسمی کرونا در ایران؛ مرگ ۵۸۳ بیمار در یک روز

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تاکنون ۱۶ میلیون و ۴۹ هزار و ۴۵ نفر دُوز اول واکسن کرونا و ۵ میلیون و ۶۳ هزار و ۵۱۹ نفر نیز دوُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۲۱ میلیون و ۱۱۲ هزار و ۵۶۴ دوُز رسیده است.

از دیروز تا امروز  ۲۷ مردادماه و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۹ هزار و ۱۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵۳۸۰ نفر از آنها بستری شدند و بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۴۱۷ نفر رسیده است.

همچنین در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵۸۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۹۹ هزار و ۶۹۱ نفر رسید و ۷۴۹۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۷ میلیون و ۴۸۵ هزار و ۹۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۳۵۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

rfi

Share: