یک نهاد وابسته به کمیسیون اروپا درباره خشکسالی بی‌سابقه در ۵۰۰ سال گذشته در کشورهای این اتحادیه هشدار دارد و اعلام کرد که وضعیت ۶۴ درصد از مناطق در حالت هشدار یا احتیاط قرار دارد.

بر اساس گزارش رصدخانه خشکسالی اروپا که تحت نظارت کمیسیون اروپا قرار دارد، ۴۷ درصد از خاک، در معرض خشکسالی و ۱۷ درصد دیگر نیز در وضعیت خطر قرار دارد.

خشکسالی باعث کاهش محصولات کشاورزی شده و پیش‌بینی می‌شود برداشت ذرت ۱۶ درصد و برداشت سویا و آفتابگردان نسبت به متوسط پنج سال گذشته، ۱۵ و ۱۲ درصد کاهش یابد.

اتحادیه کشاورزان آلمان نیز برداشت محصولات کشاورزی در این کشور را ناامید کننده اعلام کرده و پیش‌بینی شده با کاهش برداشت محصولات، قیمت‌ها نیز افزایش یابد.

همچنین تولید برق در نیروگاه‌های برق-آبی اتحادیه اروپا نیز ۲۰ درصد کاهش یافته است.


در ماه‌های گذشته قیمت محصولات غذایی و انرژی به دلیل حمله روسیه به اوکراین و کاهش مواد غذایی صادر شده از این دو کشور افزایش یافته است.

در روزهای گذشته نیز گزارش‌هایی درباره پدیدار شدن نوشته‌های موسوم به «سنگ‌های گرسنگی» در برخی کشورهای اروپایی منتشر شده بود. این نوشته‌ها در نقاط زیرین سنگ‌ها در رودخانه‌ها نوشته شده‌اند و پدیدار شدن آنها به دلیل کاهش آب، هشداری درباره احتمال قحطی است.

خشکسالی در نقاط دیگر دنیا نیز افزایش یافته است.

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد «رد پای دایناسور» که مربوط به حدود ۱۱۳ میلیون سال پیش است در پارک ایالتی دره دایناسور در تگزاس کشف شده است. دلیل این موضوع خشکسالی شدید بوده که یک رودخانه را خشک کرده و باعث آشکار شدن رد پای دایناسور شده است.

همچنین خشکسالی کم‌سابقه در چین باعث آتش‌سوزی جنگل‌ها و کاهش تولید برق شده است.