مسکو: شهرهای خرسون و ولناواخا اوکراین به تصرف نیروهای روس درآمد

نیروهای روسیه امروز موفق شدند شهر خرسون در جنوب اوکراین را به تصرف در اورند و نیروهای ارتش جمهوری خلق دونتسک نیز شهر ولناواخا را تحت کنترل خود در آوردند. شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ اعلام کرد: تفنگداران دریایی روسیه و واحدهای ارتش این کشور با پشتیبانی هوایی وارد شهر خرسون در جنوب اوکراین شده و این شهر را تحت کنترل خود در آوردند.  بر اساس این گزارش، در شبانه روز اخیر درگیریهای شدیدی در منطقه خرسون که در نزدیکی شبه جزیره کریمه واقع شده است، رخ داد و نیروهای اوکراینی خسارت سنگینی را متحمل شده و مجبور به عقب نشینی از این شهر شدند. ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: همینک فرماندهان نیروهای روسیه با مقامهای شهر هرسون برای برقراری نظم در این شهر و تامین امنیت و نیازهای ساکنان آن مذاکره می کنند.  

بندر ماریوپول در محاصره نیروهای روسیه

مسکو می گوید نیروهای روسیه همچنین شهر بندری ماریوپل در ساحل دریای آزوف را بطور کامل محاصره کرده اند. در این شهر شمار بزرگی از نیروهای اوکراینی در محاصره واقع شده اند و ارتش روسیه از یک طرف و نیروهای ارتش جمهوری خلق دونتسک از سوی دیگر حلقه محاصره را تنگ کرده اند. به گفته معاون وزیر دفاع روسیه، از زمان شروع جنگ، بیش از یک هزار و ۵۰۰ مورد از مواضع و زیرساخت های نظامی اوکراین نابود شده است.

شهر ولناواخا نیز تصرف شد

ادوارد باسورین معاون فرمانده ارتش جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد که شهر ولناواخا به کنترل نیروهای این ارتش در آمد. باسورین در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ گفت: درگیریها در ولناواخا از چند روز پیش ادامه داشت و سرانجام نیروهای دونتسک، این شهر را که از طرف گردان ملی گرایان افراطی آزوف و واحدهایی از ارتش اوکراین کنترل می شود، آزاد کردند.

ورود نیروهای هوابرد ارتش روسیه به شهر خارکیف

ارتش اوکراین گزارش ها دایر بر فرود چتربازان روس در خارکیف در تلاشی برای تصرف این شهر تحت محاصره را تایید کرد. به گفته ارتش اوکراین این عملیات هوایی زمانی شروع شد که صدای آژیر حمله هوایی در خارکیف و نواحی اطراف به صدا در آمد. این بیانیه می افزاید که نیروهای روسیه به یک بیمارستان نظامی در منطقه حمله کرده اند و نبرد ادامه دارد. خارکیف، دومین شهر بزرگ کشور، کانون بیشتر خشونت ها در نبردهای اخیر در اوکراین بوده است. ساعت هشت صبح روز سه شنبه یک موشک به مقر دولت محلی در این شهر اصابت کرد. موشک دیگری در ادامه این روز به یک محله ای مسکونی خارکیف برخورد کرد. به گفته مقام های اورژانسی حداقل ۱۷ نفر در روز سه شنبه در این شهر کشته و ده ها نفر دیگر زخمی شدند.

سخنرانی سالانه جو بایدن در کنگره آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه در سخنرانی سالانه خود در کنگره آمریکا که در حضور قانونگذاران، اعضای دولت و قضات دیوان عالی کشور ایراد شد، به موضوعات مختلفی از جمله تشریح موضع آمریکا در قبال حملۀ روسیه به اوکراین و برنامه‌هایش برای احیای اقتصاد کشور پس از دو سال همه‌گیری ویروس کرونا پرداخت. او دربارۀ وقایع اوکراین گفت: «شش روز پیش ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با این تصور که می‌تواند دنیا را مقابل تهدیدات خود به زانو دراورد، برای لرزاندن پایه‌های جهان آزاد اقدام کرد. اما محاسباتش اشتباه بود. او که فکر می‌کرد می‌تواند بر اوکراین تسلط یابد، با دیوار قدرتمندی از مقاومت روبرو شد که هرگز تصورش را نمی‌کرد.» بایدن در ادامه با «دیکتاتور» خطاب کردن پوتین گفت: «با نگاه به تاریخ این درس را آموخته‌ایم که اگر دیکتاتورها بهای تجاوز خود را نپردازند، هرج و مرج بیشتری ایجاد می‌کنند و به حرکت خود ادامه می‌دهند.» بایدن گفت که «جهان آزاد پوتین را در قبال حوادث اوکراین مسئول می‌داند» و به همین دلیل است که «پوتین بیش از هر زمانی منزوی شده است».

او دربارۀ مواضع آمریکا در قبال جنگ اوکراین نیز گفت: «بگذارید صریح بگویم، نیروهای ما با نیروهای روسیه در اوکراین درگیر نیستند و درگیر نخواهند شد. نیروهای ما برای جنگیدن در اوکراین به اروپا نمی‌روند، بلکه حضور آنها برای دفاع از متحدانمان در ناتو در صورت تصمیم پوتین برای ادامه تهاجم به سمت غرب است.» بایدن افزود که آمریکا و متحدانش به روش‌های مختلف کرملین را مجازات و از اوکراین حمایت می‌کنند؛ از جمله وضع تحریم‌های اقتصادی، قطع دسترسی بزرگترین بانک‌های روسی به سیستم مالی بین‌المللی، قطع دسترسی روسیه به فناوری‌ها که منجر به تضعیف اقتصاد و ارتش این کشور برای سال‌های طولانی خواهد شد. او افزود که با اعمال این فشارهای مالی به روسیه و «ممانعت از اینکه بانک مرکزی روسیه بتواند از روبل روسیه محافظت کند، “بودجه جنگ” ۶۳۰ میلیارد دلاری پوتین را بی‌ارزش کردیم». بایدن دربارۀ بستن حریم هوایی کشورها به روی هواپیماهای روسیه نیز گفت: «امشب اعلام می‌کنم که ما نیز به متحدان خود در بستن فضای هوایی به روی همه پروازهای روسیه می‌پیوندیم تا روسیه بیشتر منزوی شود.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه سخنرانی خود، طبقه الیگارشی حامی کرملین را خطاب قرار داد و گفت: «وزارت دادگستری ایالات متحده در حال تشکیل یک گروه ویژه برای تعقیب جنایات الیگارش‌های روس است. ما به متحدان اروپایی خود می‌پیوندیم تا قایق‌های تفریحی و آپارتمان‌های لوکس شما و جت‌های خصوصی‌تان را پیدا کرده و مصادره کنیم.» جو بایدن همچنین دفاع اوکراینی‌ها از سرزمینشان در مقابل تهاجم روسیه را ستود و از تقویت کمک‌ها به این کشور خبر داد. او گفت: «ما بیش از یک میلیارد دلار به صورت مستقیم به اوکراین کمک می‌کنیم و کمک به مردم اوکراین در دفاع از کشورشان و کاهش رنجشان را ادامه خواهیم داد.»

پوتین شرایط خود برای پایان عملیات نظامی را اعلام کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در گفت وگوی تلفنی نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد، هدف از عملیات نظامی روسیه در اوکراین، دفاع از ساکنان غیرنظامی دونباس، به رسمیت شناختن جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک و مالکیت روسیه بر منطقه کریمه است. به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، این گفت وگوی تلفنی عصر سه‌شنبه صورت گرفت. رئیس جمهور روسیه، غیرنظامی کردن و زدودن عناصر پیروی کننده از ایدئولوژی نازیسم (ایدئولوژی شبیه آلمان هیتلری) در لایه‌های حکومت اوکراین و تامین شرایط بیطرفی این کشور و موقعیت غیرهسته‌ای آن را از اهداف دیگر عملیات نظامی روسیه در اوکراین خواند.

خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرده است: رئیس جمهور روسیه اعلام نمود که که اوکراین باید جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک را به رسمیت بشناسد، بعد عملیات نظامی متوقف خواهد شد.بنابر این گزارش ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در گفتگو با همتای ونزویلایی خود اظهار داشته است که در صورتی که کی‌یف از غیرنظامیان در دنبس محافظت می کند و جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک را به رسمیت بشناسد و حاکمیت روسیه را بر کریمه را تائید کند، عملیات نظامی تمام می‌شود.

ولادیمیر پوتین خاطرنشان کرد که هدف روسیه از این عملیات، غیرنظامی سازی اوکراین است.

روز دوم مذاکرات چهارشنبه برگزار می شود

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از یک منبع دولتی روسی گزارش داد که دور دوم مذاکرات روسیه و اوکراین برای دوم مارس (۱۱ اسفند) برنامه‌ریزی شده است. پس از دور اول مذاکرات که روز دوشنبه انجام شد و هیچ نتیجه ملموسی به همراه نداشت، طرفین اعلام کرده بودند که در روزهای آینده مجدداً با یکدیگر دیدار خواهند کرد. به نوشته رویترز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، روز سه‌شنبه گفت که روسیه باید پیش از شروع مذاکرات معنادار دربارهٔ آتش‌بس، بمباران شهرهای اوکراین را متوقف کند.

حملات توپخانه ارتش اوکراین به دونتسک

منابع خبری بامداد چهارشنبه از حملات توپخانه ارتش اوکراین به جمهوری «دونتسک» خبر دادند. به گزارش الجزیره، محله‌های شمالی و غربی دونستک هدف حملات توپخانه ای قرار گرفته و انفجارهای شدیدی در این مناطق به وقوع پیوسته است. هنوز گزارشی درباره خسارت‌های احتمالی این حملات منتشر نشده است.

وزیرخارجه ترکیه: تمایلی به شرکت در تحریم‌های ضد روسی نداریم

وزیر امور خارجه ترکیه سه‌شنبه شب گفت که کشورش تمایلی به شرکت در تحریم‌ها علیه روسیه ندارد. «مولود چاووش اوغلو» گفت: ما اصولاً در چنین تحریم‌هایی شرکت نکرده‌ایم و در تحریم‌های فعلی نیز تمایلی نداریم شرکت کنیم. وی افزود: روسیه موافقت کرده که درخواست عبور آن دسته از کشتی‌های خود از تنگه ما که در ناوگان دریای سیاه ثبت نشده‌اند را پس بگیرد.

انگلیس چهار مقام ارشد نظامی بلاروس را تحریم کرد

 انگلیس سه‌شنبه شب تحریم‌هایی را علیه چهار شخصیت ارشد نظامی در بلاروس به دلیل حمایت از حمله روسیه به اوکراین اعلام کرد. ویکتور گولویچ رئیس ستاد کل ارتش بلاروس و معاون اول وزیر دفاع یکی از مقام‌های ارشد دفاعی بلاروس است که تحریم هایی از جمله ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی علیه وی اعمال شده است. وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد: او (گولویچ) مسئول هدایت اقدامات نیروهای مسلح بلاروس بود که از حمله روسیه به اوکراین حمایت کرده است. به گفته وزارت خارجه انگلیس، وی (گولویچ) مانورهای نظامی مشترک با روسیه را هدایت و با استقرار نیروهای روسی در امتداد مرز بلاروس با اوکراین موافقت کرده که مستقیماً به توانایی روسیه برای حمله به اوکراین کمک کرده است. “آندری بوردیکو” معاون وزیر دفاع در امور لجستیک و رئیس لجستیک نیروهای مسلح بلاروس، “سرگئی سیموننکو” معاون وزیر دفاع و رئیس تسلیحات و آندری ژوک معاون وزیر دفاع بلاروس از جمله دیگر مقامات دفاعی هستند که از طرف لندن تحریم شدند.

۵ انفجار پایتخت اوکراین را لرزاند

 منابع خبری بامداد چهارشنبه از وقوع دستکم پنج انفجار شدید در کی‌یف پایتخت اوکراین خبر دادند. به گزارش الجزیره، مجموعه‌ای از انفجارها و درگیری‌ها در کی‌یف روی داده است. بر اساس این گزارش، سه انفجار نیز در حومه پایتخت اوکراین به وقوع پیوسته است. هنوز جزئیات بیشتری از این انفجارها گزارش نشده است.

انفجاری عظیم آسمان حومه خارکف اوکراین را روشن کرد

 تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها، یک انفجار بزرگ در حومه شهر خارکف در شمال شرق اوکراین را نشان می‌دهد که آسمان را روشن و پس از یک موج انفجار قوی، دودی قارچ مانند را در آسمان منتشر کرده است. درحال حاضر هیچ گزارشی مبنی بر اتمی بودن این انفجار منتشر نشده است اما مشخص نیست این انفجار از چه نوعی است. کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند این انفجار در حومه شهر خارکف اتفاق افتاده اما آسمان این شهر کاملا روشن شده است و ادعا می‌کنند که بمب استفاده شده از نوع ترموباریک یا بمب خلاء زا است. هنوز از تلفات این انفجار خبری منتشر نشده است.

روسیه به اخراج ۱۲ دیپلمات خود از آمریکا پاسخ می‌دهد

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو به اخراج ۱۲ دیپلمات خود از آمریکا پاسخ متقابل خواهد داد. زاخارووا سه‌شنبه شب در بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه روسیه منتشر شد، نوشت: آنچه که مربوط به اخراج دیپلمات‌های روسیه می‌شود، این اقدام بدون پاسخ و واکنش شایسته نمی‌ماند و حتما پاسخ مناسب به آن داده خواهد شد. وی افزود: به مقام‌های مسئول واشنگتن توصیه می‌کنیم به پیامدهای این اقدام مخرب خود فکر کنند.  سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود تصریح کرد: هر بار که واشنگتن در میدان دیپلماتیک می بازد سعی می کند تلافی کند و از موقعیت این کشور به عنوان میزبان مقر سازمان ملل سوء استفاده می کند. 

بلومبرگ: اتحادیه اروپا حذف هفت بانک روسیه از سوئیفت را تصویب کرد

شبکه بلومبرگ گزارش داد که اتحادیه اروپا قطع دسترسی هفت بانک روسی از جمله بانک VTB به سیستم بانکی سوئیفت را تصویب کرده است. بلومبرگ سه‌شنبه شب در صفحه توییتری اعلام کرد، سفرای اتحادیه اروپا با حذف هفت بانک روسی از سیستم پیام‌رسانی مالی سوئیفت موافقت کردند اما از حذف بزرگترین وام‌دهنده کشور یعنی اسبربانک (Sberbank) و بانکی که بخشی از آن متعلق به غول گازی روسیه (گاز پروم) بود، خودداری کردند. اسبربانک یا بانک پس‌انداز فدراسیون روسیه بزرگترین بانک در روسیه و اروپای شرقی بوده و همچنین به‌ عنوان سومین بانک بزرگ در اروپا شناخته می‌شود.

مقام اوکراینی: نیروهای روسیه وارد شهر خرسون شدند

یک مقام ارشد اوکراینی اعلام کرد که نیروهای روسیه عصر سه‌شنبه وارد شهر خرسون در جنوب این کشور شده‌اند. وادیم دنیسنکو مشاور وزارت کشور اوکراین در تلویزیون این کشور گفت: نیروهای روسیه وارد شهر خرسون در جنوب اوکراین شده‌اند، اما اوکراین همچنان ساختمان شهرداری را در کنترل خود دارد. 

زلنسکی برای مذاکره با پوتین اعلام آمادگی کرد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای مذاکره مستقیم با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام آمادگی کرد. زلنسکی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان آمریکا که بخشی از آن سه‌شنبه شب در رسانه‌های روسیه منتشر شد، گفت که برای نشستن پشت میز مذاکره با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه آمادگی دارد. وی افزود: جهان این واقعیت را می داند که باید پشت میز مذاکره با رئیس جمهور روسیه نشست. در زمان حاضر هنوز امکان مذاکره با آنها وجود دارد و من هم برای این اقدام آمادگی دارم. رئیس جمهور اوکراین گفت که برای مذاکره با روسیه نیاز است که حداقل اشاره‌ای به آتش بس کامل شود.