وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی هم‌زمان با گسترش اعتراضات ضدحکومتی در شهرهای ایران به مدیران مسئول رسانه‌های داخلی هشدار داده در صورت استفاده از برخی عبارات و کلمات، با آن‌ها برخورد قضایی صورت خواهد گرفت.
این گزارش حاکیست وزارت اطلاعات به رسانه‌ها اعلام کرده استفاده از عبارت‌هایی از جمله «جراحی اقتصادی»، «برخورد خشونت‌آمیز»، «برخورد با مردم»‌ و «تحصن» ممنوع است.
این در حالی است که محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی و سایر مقام‌های حکومت ایران خود از عبارت «جراحی اقتصادی» برای اشاره به تغییرات اقتصادی دولت رئیسی استفاده می‌کنند.
این عبارت از سوی برخی رسانه‌ها همراه با طرح و کاریکاتورهای انتقادی گزارش شده و بازتاب یافته است.
ابلاغ این هشدار به رسانه‌ها در حالی است که موج جدید اعتراضات ضد حکومت در استان‌هایی از جمله چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان،‌ خوزستان و اردبیل گسترش و ادامه یافته است.
برخی گزارش‌ها نیز حاکی از ایجاد فضای امنیتی و قطع و اختلال اینترنت در شهرهایی است که با اعتراضات شهروندان مواجه‌اند.
ابلاغ چنین هشدارهایی به رسانه‌های داخل ایران پیشتر نیز سابقه داشته است.
در یک مورد اخیر علیرضا حبیبی، مدیر رادیو فرهنگ صداوسیما در یک فایل صوتی که به دست ایران اینترنشنال رسید، همکارانش را تهدید می‌کند مبادا اخبار گرانی‌ها و انتقادها علیه دولت را پوشش دهند.
او هشدار داده بود: «کوچکترین خطا دیگر خطای بخشودنی نیست، چون نوع نگاه به این مقوله [گرانی‌ها] امنیتی است.»
حبیبی در ابتدای این فایل صوتی گفته بود پیشتر پیامی در این زمینه در گروه مدیران صداوسیما گذاشته بود، اما با توجه به تاکید علی بخشی‌زاده، معاون صدای سازمان صداوسیما، او پیام خود را در گروه همکارانش در رادیو فرهنگ منتشر می‌کند و از همه همکاران می‌خواهد این پیام را به عنوان یک «پیام تلفنی فرد به فرد» تلقی کنند.
طی روزهای اخیر امامان جمعه و رسانه‌های جمهوری اسلامی از جمله صداوسیما اعتراضات شهروندان را به رسانه‌های فارسی‌زبان خارج کشور مرتبط کرده‌اند.
روزنامه کیهان در یادداشتی نوشت: «رسانه‌های معاندی که در معرفی فرصت‌های تحریمی جدید به دشمنان، ولع دارند و منافق و دزد و اختلاسگر و نادرست و بی‌وطن و…، به اصلاح ساختار معیوب و فلج یارانه‌ها اعتراض دارند و از فقر مردم ابراز نگرانی کرده‌اند!»
همچنین فتاح دماوندی، امام جمعه دماوند، رسانه‌ها را در زمینه اعتراضات اقتصادی «آتش بیار معرکه» خواند و گفت «همه باید مراقب باشیم که دشمن از شرایط فعلی بازار کشور سوء استفاده نکند.»
ايران اينترنشنال