همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی گروگان دروغی به نام نبودن منابع مالی

همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی از سال‌ها پیش بعنوان مطالبه اصلی این گروه عظیم از بازنشستگان کارگری، مطرح است. فعالین کارگری می‌گویند، دولت نه تنها توجه چندانی به موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی ندارد بلکه این مطالبه بر حق آنها، با شایع نمودن دروغی به نام نبودن منابع مالی توسط سازمان تأمین اجتماعی روی زمین مانده است. از همین رو این گروه از کارگران، با مشکلات زیاد معیشتی مواجه هستند.

به گفته فعالین کارگری، دولت، در ظاهر، به مطالبات جامعه بازنشستگان تامین اجتماعی توجه می‌کند و هربار در مقابل اعتراضات سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی، از زبان مسئولان مختلف، وعده‌هایی می‌دهد، اما اجرای ناقص این مهم، اعتراضاتی به همراه داشته است.

داود قربانی، رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی اراک، در توضیح این موضوع گفت: «از گذشته تا امروز، بازنشستگان تامین اجتماعی مشکلات و معضلات فراوانی را در طول حیات خود تجربه‌کرده‌اند که هیچگاه مورد توجه قرار نگرفته است. به تبع این موضوع، انبوهی از مشکلات دامنگیر آن‌ها شده و معیشتشان به چالش کشیده است. این روزها، مطالبه اصلی بازنشستگان تامین اجتماعی، اجرای صحیح و قانونی همسان‌سازی است.»

قربانی اظهار داشت: «اگرچه دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی، ۱۶ تا ۲۶ درصد در سال جاری افزایش یافت اما بازنشستگان کشوری و لشگری شرایط بهتری داشتند و افزایش دستمزد ۷۰ درصدی حقوق را تجربه کردند. این اختلاف در افزایش دستمزد، بیانگر تبعیض آشکار بین دو گروه است که سرخوردگی مستمری‌بگیران تامین اجتماعی را به همراه دارد. همچنین بازنشستگان کشوری و لشگری که به عنوان همکار قلمداد می‌شوند، امکانات قابل‌توجه و شایانی دارند اما دیگر گروه‌ها محروم هستد. »

قربانی در مورد علت این تبعیض در میزان مستمری دو گروه بازنشسته گفت: «اجرا نشدن ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی موجبات این تبعیض را فراهم کرده است.

بر اساس این ماده، سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یکبار کمتر نباشد را باتوجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیأت وزیران به همان نسبت افزایش دهد. همچنین بر اساس تبصره یک از ماده ۴۱ قانون کار حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی اعلام می‌شود باید افزایش یابد.»

داود قربانی، رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی اراک، با انتقاد از مستمری ناچیز این گروه توضیح داد: «افزایش دریافتی بازنشستگان بر اساس نرخ تورم و سبد معیشت، شعاری بیش نیست. این مسائل باعث می‌شوند تا آنان از حداقل‌ها هم برخوردار نباشند و در زمره محروم‌ترین اقشار جامعه قرار گیرند.»

او با اشاره به صحبت‌های غیر مسئولانه نوبخت،‌ رئیس بانک مرکزی، گفت: «نوبخت، اعلام کرده‌ که از کسری منابع سازمان تامین اجتماعی اطلاعی نداشته‌؛ چگونه ممکن است که سنگ‌های بیابان از کسری منابع و اجحاف حق بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داشته باشند ولی رئیس سازمان برنامه و بودجه از این موضوع اطلاعی ندارد؟»

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی اراک با اشاره به طلب ۳۴۰ هزار میلیارد تومانی سازمان از دولت گفت: «من معتقدم، کمبود منابع دروغ بزرگی است که به ذی‌نفعان اجتماعی گفته می‌شود. اگر منابع مادی با کمبود همراه است، چرا مدیران کشور حقوق‌های چندین میلیون تومانی دریافت می‌کنند؟»

این سؤال بجایی است که همه مزدبگیران و مستمری بگیران حداقلی، از مقامات دارند اما آنها که حقوق‌های چند ده میلیونی و چند صد میلیونی می‌گیرند، گوششان به این حرف‌ها بدهکار نیست.

Share: