همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران روز شنبه تجدید می‌شوند

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا از بازگشت همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران خبر داده است. این در حالی است که حسن روحانی از شکست تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه سخن گفته است.

اولتیماتوم ۳۰ روزه پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای روز شنبه ۱۹ سپتامبر (۲۹ شهریور) به پایان می‌رسد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در ماه اوت شخصا در نشست شورای امنیت سازمان ملل شرکت کرده و خواستار فعال شدن مکانیسم ماشه و احیای همه تحریم‌های قبل از برجام علیه ایران شده بود.

مکانیسم ماشه، یکی از راهکارهای پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است که به کشورهای ذیربط اجازه می‌دهد در صورت عدم پایبندی یکی از طرفین، این مکانیسم را فعال کند. در چنین شرایطی کشورهای صاحب حق وتو در شورای امنیت نیز نمی‌توانند مانع از اجرای این مکانیسم و بازگرداندن تحریم‌های قبلی علیه ایران شوند.

درخواست پمپئو مبنی بر فعال کردن مکانیسم ماشه با مخالفت دیگر کشورهای شرکت کننده در توافق هسته‌ای روبه‌رو شد. این کشورها با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، رجوع آمریکا به یکی از بندهای توافق هسته‌ای را ناممکن می‌دانند.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا اکنون بار دیگر تاکید کرده است که مکانیسم ماشه از روز شنبه ۱۹ سپتامبر فعال خواهد شد و همه تحریم‌ها علیه ایران پس از آن باز خواهند گشت.

تحریم نامحدود تسلیحاتی

آبرامز در مصاحبه مطبوعاتی خود با خبرنگاران در روز چهارشنبه، ۲۶ شهریور، تاکید کرده است که تحریم‌های بین‌المللی از روز شنبه تجدید خواهند شد. او همچنین گفته است که تحریم‌های تسلیحاتی ایران نامحدود خواهند بود.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا همچنین تاکید کرده است که بسیاری از کشورهای جهان با رفع تحریم تسلیحاتی ایران مخالف هستند. او در این ارتباط به کشورهای اروپایی و همچنین به نامه کشورهای حوزه خلیج فارس به شورای امنیت اشاره کرده است.

بر اساس توافق هسته‌ای، تحریم‌های تسلیحاتی ایران برای مدت پنج سال پیش بینی شده بود و عملا در ماه اکتبر سال جاری به پایان می‌رسد. آمریکا تمام تلاش خود را برای مانع شدن از رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران به کار بسته است. فعال کردن مکانیسم ماشه، آخرین اقدام آمریکا در این رابطه است.

فعال شدن مکانیسم ماشه

آبرامز تاکید کرده است که صرف‌نظر از تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران، سایر محدودیت‌ها از جمله منع غنی‌سازی اورانیوم و فعالیت‌های اتمی مربوط به آن، منع آزمایش‌ و تولید موشک‌های بالستیکی و محدودیت انتقال فن‌آوری‌های هسته‌ای و موشکی نیز از روز شنبه ۱۹ سپتامبر برقرار خواهند شد.

او گفته است که آمریکا به ایران امکان آن را نخواهد داد با دست‌یابی به جنگ‌افزارهای پیشرفته، بیش از پیش باعث بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه شده و در امور کشورهای یمن، سوریه، عراق و لبنان مداخله کند.

نماینده ویژه آمریکا در وزارت امور خارجه این کشور تاکید کرده است که تحریم‌های بین‌المللی شامل صدور کالاهای نوع‌دوستانه و پزشکی نمی‌شوند. آبرامز در عین حال از موثر بودن تحریم‌ها علیه ایران سخن گفته است.

آبرامز گفته است که درباره چگونگی فعال شدن مکانیسم ماشه، آمریکا روز یکشنبه اطلاع‌رسانی خواهد کرد و در هفته آینده اطلاعات بیشتری در همین ارتباط منتشر می‌کند.

شکست تلاش آمریکا

در حالیکه مقامات آمریکا، از فعال شدن مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران سخن می‌گویند، حسن روحانی مدعی است که این تلاش‌ها به شکست انجامیده‌اند.

روحانی در سخنرانی خود در جلسه هیات دولت “پیروزی ملت ایران” را در روزهای شنبه و یکشنبه تبریک گفته است. او گفته است:

«آمریکا که بسیار روشن آمده و از برجام خارج شده، هرچه فحش عالم بوده نثار برجام کرده، بقیه کشورها را به خروج از آن تشویق کرده و به دنبال تهدید کشورهایی رفته که با ایران ارتباط اقتصادی داشتند و حال می‌خواهد از مکانیسم درون برجام استفاده کند و دیدیم که یک قدم هم نتوانست بردارد.»

این در حالی است که مقامات آمریکا نظر دیگری در این باره دارند. الیوت آبرامز سخنان مایک پمپئو را در مورد چگونگی تجدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را تکرار کرده است.

آبرامز گفته است که آمریکا مثلا در مورد تحریم‌های تسلیحاتی به همه سازندگان جنگ‌افزار و تجار اسلحه در جهان هشدار خواهد داد که در صورت معامله با ایران، مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد. او برخلاف حسن روحانی نسبت به موفقیت این تلاش آمریکا ابراز اطمینان کرده است.

دویچه وله

Share: