همزمان با واکنش‌های گسترده جهانی در محکومیت حمله خونین به سلمان رشدی، نویسنده آمریکایی-بریتانیایی هندی‌تبار کتاب «آیات شیطانی»، روزنامه کیهان، چاپ تهران، بر «دستان مرد دلاور و وظیفه‌شناسی که در نیویورک به سلمانی رشدی» حمله کرد «بوسه» زد و تاکید کرد: او با  «دست» خود «با چاقو گردن دشمن خدا را پاره کرده است». سلمان رشدی، روز جمعه ۱۲ اوت، در یک مراسم ادبی در ایالت نیویورک، هدف حمله قرار گرفت. در حالیکه آخرین گزارش‌ها درباره وضعیت جسمانی سلمان رشدی از قرار گرفتن وی زیر دستگاه تنفس مصنوعی خبر داده‌اند احتمال از بین رفتن یک چشم این نویسنده نیز مطرح شده است. فرد ضارب در بازداشت پلیس است.

واکنش‌های گسترده شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در جهان نسبت به حمله خونین به سلمانی رشدی، نویسنده هندی‌الاصل که از زمان انتشار کتاب «آیات شیطانی» در سال ۱۹۸۹ هدف تهدید مرگ قرار داشته است، ادامه دارد.

سخنگوی سلمان رشدی، در بیانیه‌ای، درباره وضعیت جسمانی این نویسنده ۷۵ ساله، اعلام کرد: «حال او خوب نیست و انتظار می‌رود که سلمان یک چشم خود را از دست بدهد؛ اعصاب بازوی او قطع شده و کبدش نیز تحت تاثیر قرار گرفته و آسیب دیده است. ».

در حالی که شمار زیادی از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی بین‌المللی حمله به سلمان رشدی را حمله به «آزادی بیان» توصیف کردند، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در نخستین واکنش به سوءقصد به جان این نویسنده، گفت: فرانسه در کنار او ایستاده است، «مبارزه او، مبارزه ما و جهانی است». 

به گفته رئیس‌جمهوری فرانسه، «سلمان رشدی، ۳۳ سال است که مظهر آزادی و مبارزه با تاریک‌اندیشی است؛ نفرت و بربریت ناجوانمردانه به او ضربه زد». 

علاوه بر امانوئل مکرون، شمار زیادی از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی فرانسه از جمله وزیران پیشین فرهنگ و شماری از نویسندگان فرانسوی به حمله به سلمان رشدی واکنش نشان داده و روز جمعه ۱۲ اوت را روزی که «آزادی بیان هدف حمله قرار گرفت»، ارزیابی کردند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در واکنش به این حمله، که از طریق سخنگوی وی اعلام شده است، گفت: از این حمله «وحشت‌زده» شده است. 

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، نیز گفته است که از حمله به سلمان رشدی «بهت‌زده» شده است. نخست‌وزیر بریتانیا تاکید کرد: «آزادی بیان یک ارزش مهم است و هیچ تلاشی برای تضعیف آن قابل تحمل نیست». 

بوسه کیهان بر دستان ضارب

در عین حال، واکنش متفاوت از ایران، که توسط روزنامه کیهان، بلندگوی آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد، قدردانی از ضارب سلمان رشدی بود. روزنامه کیهان در یادداشتی در قالب گفت‌وشنود، نوشت: «هزاران آفرین صد بارک‌الله، باید آن دست را بوسه‌باران کرد».

روزنامه کیهان در این یادداشت تاکید کرد: «آفرین بر آن مرد دلاور و وظیفه‌شناسی که در نیویورک به سلمان رشدی مرتد و خبیث حمله کرده و بوسه بر دست او که با چاقو گردن دشمن خدا را پاره کرده است». 

یادداشت کیهان با اشاره به ضربه چاقو به گردن سلمان رشدی، می‌افزاید: «از یارو که به شدت مریض بود پرسیدند حالت چطوره؟ جواب داد تبم قطع شده اما گردنم بدجوری درد می‌کنه؛ گفتند نگران نباش به زودی گردنت هم مثل تبت قطع می‌شه».

برخی از فعالان سیاسی در ایران نیز همزمان شدن زمان پاسخ برای گفتگوهای احیاء برجام، اعلام برنامه‌ریزی برای ترور جان بولتون و حمله خونین به سلمان رشدی تردیدآمیز عنوان کردند.

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توییتی نوشت: «اهل نظریه توطئه نیستم ولی تصادفی بودن همزمان خبر برنامه‌ریزی برای ترور جان بولتون و ترور سلمان رشدی، با نهایی شدن گفتگوهای احیاء برجام برای من غیرقابل باور است». 

عباس عبدی

اهل نظریه توطئه نیستم ولی تصادفی بودن همزمانِ خبر برنامه‌ریزی برای ترور بولتون و ترور سلمان رشدی، با نهایی شدن گفتگوهای احیای برجام برای من غیر قابل باور است.

عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه همشهری، نیز در واکنش به حمله به سلمان رشدی در توییتی از یادآوری فتوای آیت‌الله خمینی برای قتل سلمان رشدی، برای نسلی که «امام و انقلاب» را ندیده‌اند، ابراز «خوشحالی» کرد. 

rfi