واکنش جهانی به تصمیم ترامپ برای تحریم کارکنان دیوان کیفری بین‌المللی

اتحادیه اروپا و نهادهای حقوق بشری از تحریم آمریکا علیه دادگاه کیفری بین‌المللی انتقاد کردند. آمریکا تهدید کرده در صورت ادامه تحقیقات دیوان کیفری لاهه علیه فعالیت سربازانش در افغانستان، این نهاد را تحریم خواهد کرد.

دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه روز جمعه ۲۳ خرداد (۱۲ ژوئن) در واکنش به تحریم‌های وضع شده آمریکا علیه کارکنان این نهاد اعلام کرد این تحریم‌ها “غیرقابل قبول” است و تاثیری روی احکام دادگاه کیفری بین‌المللی نخواهد گذاشت.

دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه همچنین گفته است به‌رغم تحریم‌هایی که دونالد ترامپ علیه این دادگاه وضع کرده به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه ۲۲ خرداد (۱۱ ژوئن) طی حکمی اعمال تحریم علیه مقامات دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه را به دلیل تحقیقات در مورد احتمال ارتکاب جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان را تصویب کرد.

ترامپ مقامات این دادگاه بین‌المللی را تهدید كرد که اگر بدون رضایت واشنگتن در باره عملکرد سربازان آمریكایی در افغانستان تحقیق كنند، از سوی آمریکا تحت مجازات‌های اقتصادی قرار خواهند گرفت.

کاخ سفید همچنین اعلام کرد که بر اساس این حکم دارایی‌های مقامات این دادگاه بین‌المللی در آمریکا مسدود می‌شوند. در این حکم همچنین رئیس جمهوری ایالات متحده محدودیت صدور ویزای ورود به آمریکا را برای این مقامات و وابستگان آنها تصویب کرده است. در این حکم آمده است که ” ایالات متحده تمام اقدامات لازم را برای محافظت از شهروندان و متحدان خود در برابر آزار و اذیت غیرقانونی این دادگاه انجام خواهد داد”.

اتحادیه اروپا و فعالان حقوق بشر هم  اقدامات دولت آمریکا را علیه دادگاه عالی کیفری لاهه محکوم کردند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت این کشور اجازه نمی‌دهد آمریکایی‌ها توسط این “شبه دادگاه” تهدید شوند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا هم گفته است حکم دونالد ترامپ برای تحریم دیوان کیفری لاهه در حمایت از شهروندان این کشور بوده و استقلال و امنیت کشور را تضمین می‌کند. وزیر دفاع آمریکا گفته است اعضای ارتش در این دادگاه حضور پیدا نخواهند کرد.

سازمان‌های حقوق بشری هم از تصمیم دولت دونادل ترامپ انتقاد کردند. ریچار دیکر از سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفته است، بستن حساب‌های بانکی و ممنوعیت سفر برای افرادی در نظر گرفته شده‌اند که حقوق بشر را نقض می‌کنند نه آنهایی که این افراد را به دادگاه می‌کشند.

یورگن شور از فدراسیون جهانی جامعه‌های حقوق بشر تحریم‌های آمریکا را “جنجالی” توصیف کرده و آن را تضعیف کننده قوانین بین‌المللی دانسته است.

جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در واکنش به تحریم آمریکا علیه دادگاه کیفری لاهه انتقاد کرده و گفته است تحریم‌های اعلام شده نگرانی جدی را برانگیخته است.

پیشینه تحقیقات در باره افغانستان

علت شروع تحقیقات دادگاه کیفری بین‌المللی احتمال وقوع جنایات جنگی در افغانستان است. دیوان کیفری بین‌المللی لاهه در ماه مارس سال جاری (حدود سه ماه پیش) طی حكمی اعلام کرد كه تحقیقات در مورد احتمال ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان می‌تواند در باره  كارمندان سازمان امنیت آمریکا، سازمان سیا،  نیز انجام شود. دادستان این دادگاه همچنین اعلام کرد ممکن است به طور رسمی درباره جنایات جنگی احتمالی در زندان‌های مخفی نیروهای مسلح ایالات متحده در خارج از افغانستان در لهستان، رومانی و لیتوانی نیز تحقیق شود.

آمریکا ولی تحقیقات دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه را قبول ندارد و تهدید کرده است که در صورت ادامه این تحقیقات، این نهاد را تحریم خواهد کرد.

دیوان کیفری بین‌المللی لاهه در سال ۲۰۰۲ میلادی راه اندازی شد. وظیفه این دادگاه عالی بررسی و تحقیق در باره جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل‌کشی در جهان است.  ایالات متحده عضو این نهاد نیست و آن را به رسمیت نمی‌شناسد و سال‌ها است که با این دیوان مخالف کرده است. آمریکا دیوان لاهه را به انجام “تحقیقات با انگیزه‌های سیاسی” متهم می‌کند.

مقامات دادگاه بین‌المللی کیفری ولی استدلال کردند افغانستان و کشورهای اتحادیه اروپا (لهستان، رومانی و لیتوانی) عضو این نهاد بین‌المللی قضایی هستند و به این خاطر آنها می‌توانند “جنایات احتمالی شهروندان آمریکایی در افغانستان” را پیگیری کنند.

۱۲۳ کشور در دادگاه کیفری لاهه عضو هستند.

Share: