واگذاری ناموفق یک کارخانه کاشی نیلوی گلدشت و بیکاری کارگران

کارخانه کاشی نیلوی گلدشت نجف آباد اصفهان، با چالش‌های متعددی همراه بوده است.

بیش از ۸ سال، از زمان واگذاری کارخانه کاشی نیلوی گلدشت نجف‌آباد اصفهان به بخش خصوصی می‌گذرد. بحران در این کارخانه کاشی سازی نیلوی گلدشت ۴۱ سال سابقه تولید دارد و در دوران اوج فعالیت‌های خود، عنوان صادرکننده نمونه کشور را دریافت کرده‌است. اما بحران در این کارخانه، از دوران «خصوصی‌سازی» آغاز شد و دوران رکود را نیز تجربه کرد. خبرها حاکی است که این کارخانه همچنان وضعیت باثباتی ندارد و مشکلات آن روندی صعودی دارد.

نماینده نجف‌آباد در مجلس، در این مورد گفت که در قرارداد واگذاری بنا بوده تا مبلغ مورد نظر در سه مرحله از سوی خریدار به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود؛ در حالی که خریدار یک قسط پرداخت کرده است. منابع این قسط از محل فروش وسایل داخل کارخانه تامین می‌شود.

پس از واگذاری به بخش خصوصی، این کاشی‌سازی دچار مشکلات مدیریتی و نقدینگی شد و در پی آن کارگران بارها مقابل کارخانه، فرمانداری و استانداری اصفهان تجمع کردند و دریافت حقوق و مزایای خود و برطرف شدن این واحد تولیدی را خواستار شدند.

محمد مغزی، رئیس اداره تعاون، کار ورفاه اجتماعی نجف‌آباد، درباره این واحد تولیدی توضیح داد: واحدهایی از این دست، شرایط مختص به خودشان را دارند. این کارخانه متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی بود که در شهریور ۹۱ به شرکت سفیر تجارت اسپادانا واگذار شد.

معزی ادامه داد: در زمان واگذاری، این شرکت با ۸۷ درصد از ظرفیت داخلی خود کار می‌کرد؛ این روزها، ظرفیت این کارخانه به ۶۰ درصد توان تولیدی خود رسیده و ۲۷۰ کارگر در سه شیفت کاری در حال حاضر اشتغال دارند.

در سال ۱۳۹۵، این کارخانه به طور کامل تعطیل شد و چرخ‌های تولید از حرکت ایستاد. پس از راه‌اندازی مجدد در آذرماه ۹۷، فقط حدود ۳۰ درصد از کارگران به کار خود بازگشتند.

به گفته مغزی، تنها کارگرانی توانستد در زمان راه‌اندازی مجدد به کار خود بازگردند که سابقه طولانی‌تری داشتند. بدین ترتیب روند خصوصی سازی در این کارخانه، باعث افت تولید و بیکاری نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارگران گردید.

Share: