ورشکستگی دامداران بدلیل عدم حمایت دولت

خشکسالی و عدم تامین نهاده توسط دولت باعث ورشکستگی دامداران شده است. اقتصاد ایران در این سالها در شرایط وخیمی بسر می‌برد. در این میان عدم تعیین سیاست مواجهه با خشکسالی باعث نابودی مراتع کشور شده است. خشک شدن مراتع و گران بودن نهاده‌‌های دامی باعث شده که دامداران در تغذیه دام‌های خود با مشکل مواجه شوند. عدم توانایی دامداران در نگهداری دام، آنها را ناگزیر به فروش دام‌های مولد خود می‌کند.

شبکه اطلاع رسانی دانا (۲۷اردیبهشت۱۴۰۰)، به نقل از وب‌سایت «انعکاس بناب»، گوشه‌ای از مشکلات دامداران را منعکس کرده است. دراین گزارش آمده است که دامداران بدلیل کمبود شدید علوفه و گرانی نهاده‌های دامی، توان ادامه فعالیت ندارند. این مشکلات، دامداران را وادار کرده که دامهای خود را روانه کشتارگاه کنند.

بدلیل پایین آمدن قدرت خرید مردم، میزان خرید گوشت قرمز بشدت افت کرده و فروش دام هم بدلیل پایین بودن قیمت آن به صرفه نیست.

نقش سودجویی و رانت خورای مسئولین در ورشکستگی دامداران

سودجویی و رانت‌خواری مسئولین کار و نداشتن تخصص، مشکل اصلی در عرضه نهاد‌های دامی است. یک دامدار در این رابطه میگوید: «از دلایل مهم در افزایش این معضلات، تخصص نداشتن برخی دست اندرکاران و متولیان در عرصه نظارت و توزیع این بخش و وجود رانت و تخلف در عرصه توزیع نهاده‌های دامی یارانه‌ای است.»

سایت دانا در رابطه با عمق فاجعه می‌نویسد: «روستایی که در آن گاوداری داشته و روزی ۲ تن شیر تولید و صادر می کرده است درحال حاضر تمام شیری که دارد به ۲۰۰ کیلو هم نمی رسد. زیرا مجبور شده است به دلیل نبود بازار و آذوقه، دام یا همان سرمایه اش را با چک مدت دار، به دلالان فروخته و روانه کشتارگاه می‌کند. بدین ترتیب، چندی بعد، نسلی از گاو را پیدا نخواهیم کرد.

بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی و فروش زودهنگام دام علت ورشکستگی دامداران

خشکسالی و بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی باعث شده که بسیاری از دامداران مجبور به فروش زود هنگام دام‌های خود شوند. ایلنا(۳۰اردیبهشت۱۴۰۰) طی گزارشی سخنان چند دامدار را منعکس کرده است. «چون توان تهیه خوراک این زبان‌بسته‌ها را ندارم مجبور به فروش آنها شدم تا شاید بقیه راحفظ کنم.» این صحبتهای یکی از دامداران است. وی ادامه می‌دهد: شما می‌بینید که وزن خوبی ندارند و قیمت‌های پیشنهادی هم اصلا عادلانه و صادقانه نیست. دام ارزان شده اما قیمت گوشت هنوز گران است،کاش کسی به داد ما برسد.»

یکی از دامداران به نام علی میرزایی، به عدم حمایت دولت از دامداران درشرایط خشکسالی اشاره می‌کند. وی می‌گوید: «با مشقت و سختی، سال پیش را با فراز و نشیب طی کردیم. هرچه داشتیم برای دام‌هایمان گذاشتیم. از حق زن و بچه خودمان زدیم تا بتوانیم آذوقه دام های خود را فراهم کنیم.»

ورشـکستگی دامداران زنگ خطر بحران گوشت و لبنیات

متاسفانه در هر بحران مسئولین به فکر رانت و سود خود هستند و به سرنوشت مردم و آینده کشور اهمیتی نمی‌دهند. در حال حاضر اگر به سرعت برای ورشکستگی دامداران کشور تدبیری اندیشیده نشود، باید منتظر بحرانی عظیم‌تر از گرانی گوشت قرمز و لبنیات باشیم. گرانی روزمره باعث فقیرتر شدن روزانه مردم شده است. مردم به خوبی می‌دانند که علت فقیرتر شدن آنها فقط سیاستهای غارتگرانه حکومت است. حکومتی که قیمت حفظ بقای خود را از مردم با هرچه فقیر‌تر شدن آنها می‌گیرد.

Share: