دود از بالای کارخانه شرکت آهن و فولاد Azovstal در جریان درگیری اوکراین و روسیه در شهر بندری جنوبی ماریوپول، اوکراین بلند می شود. ۲۰ آوریل ۲۰۲۲ – رویترز/الکساندر ارموچنکو

خبرگزاری ها از سقوط ماریوپل توسط ارتش روسیه خبر می دهند. سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور دیدار و اعلام کرد نیروهای مسلح روسیه و نیروهای جمهوری خلق دونتسک شهر ماریوپل را «آزاد» کردند. به گفته وی، اعضای باقیمانده واحدهای ملی گرا در منطقه صنعتی کارخانه فولاد آزوستال پناه گرفته اند. وزیر دفاع روسیه تاکید کرد که رژیم کی یف در واقع ماریوپل را به عنوان پایتخت موقت منطقه دونتسک در سال ۲۰۱۴ اعلام کرده و آن را به منطقه ای بسیار مستحکم و پناهگاه ملی گرایان تندرو تبدیل کرده بود. به گفته ی او مقدار زیادی سلاح سنگین و تجهیزات نظامی از جمله تانک، راکت‌اندازهای چندگانه اسمرچ و اوراگان، سامانه‌های توپخانه سنگین و سامانه‌های موشکی توچکا یو در این شهر مستقر بودند. شویگو خاطرنشان کرد: برد این سامانه موشکی ۱۲۰ کیلومتر است، در حالی که شهر تاگانروگ روسیه در ۹۴ کیلومتری ماریوپل قرار دارد. به گفته وزیر دفاع، ذخایر مواد غذایی و مهمات در ماریوپل به عنوان بخشی از آمادگی برای درگیری طولانی مدت ایجاد شده و تاسیسات زیرساختی اصلی شهر از جمله بندر دریایی مین گذاری شده بود.

بر پایه ی این گزارش ها، پوتین نیز به شویگو تبریک گفته و تاکید کرده که  حمله به کارخانه فولاد آزوستال، و ورود به آن در این مقطع اقدام عاقلانه‌ای نیست. رئیس جمهوری روسیه پیشهاد کرد که نیروهای روس به جای آن باید یک محاصره هوایی نفوذناپذیر بر فزار آسمان این کارخانه ایجاد کنند.

پوتین حمله به منطقه صنعتی آزوف‌استال را لغو کرد 

ولادمیر پوتین در یک نشست خبری در کرملین خطاب به وزیر دفاع روسیه تاکید کرد که حمله پیشنهادی به منطقه صنعتی را غیرضروری می‌داند. او همچنین به سرگی شویگو دستور داد که برنامه حمله به این منطقه لغو شود. رئیس جمهوری روسیه دلیل این تصمیم را تمایل به حفاظت از جان سربازان روسی اعلام کرد. او با بیان اینکه نیازی به بالا رفتن از این دخمه ها و خزیدن در زیر زمین از طریق این تاسیسات صنعتی نیست، گفت: «این منطقه صنعتی را مسدود کنید تا حتی یک پرنده هم نتواند از آن عبور کند.»  پوتین همچنین خطاب به جنگجویان اوکراینی باقیمانده در آزوف‌استال که هنوز تسلیم نشده‌اند گفت  که روسیه با آنها با احترام رفتار خواهد کرد و به مجروحان کمک‌های پزشکی ارائه خواهد کرد.

روسیه ۸۰ درصد از خاک لوهانسک را تصرف کرده است

به گفته مقام‌های محلی، حدود ۸۰ درصد منطقه لوهانسک در کنترل نیروهای روسی قرار گرفته و حمله به شرق اوکراین ادامه دارد. مرحله دوم تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، به تازگی با حمله گسترده به مناطق شرقی این کشور آغاز شد. “اشپیگل آنلاین” بامداد پنج‌شنبه، ۲۲ آوریل (۱ اردیبهشت) به نقل از فرماندار لوهانسک گزارش داد پس از عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی از شهرک کریمنا، نظامیان روسی کنترل ۸۰ درصد این منطقه را در دست گرفته‌اند. درگیری‌های نظامی در مناطق مختلف استان لوهانسک که در شرقی‌ترین نقطه اوکراین قرار دارد از چند هفته پیش آغاز شد و در روزهای گذشته شدت گرفت.

عملیات نظامی روسیه در جبهه‌های لوهانسک و دونتسک و کلان‌شهر خارکیف از بامداد سه‌شنبه آغاز شد اما دبیر شورای امنیت اوکراین می‌گوید “تهاجم بزرگ” نیروهای روسی هنوز شروع نشده است. به گزارش اشپیگل آنلاین، اولکسی دانیلوف در یک گفت‌وگوی رادیویی احتمال داده که عملیات بامداد سه‌شنبه یک “تهاجم آزمایشی” باشد و حمله نهایی به زودی انجام شود. دبیر شورای امنیت اوکراین پیش‌بینی می‌کند روسیه طی دو تا چهار هفته آینده نیروها و تجهیزات خود در منطقه را به شکل گسترده‌ای تقویت کند. او بر این باور است که نبرد بر سر تسلط بر منطقه دنباس می‌تواند آخرین و تعیین‌کننده‌ترین مرحله جنگ در اوکراین باشد. این منطقه بخش‌هایی از استان‌های لوهانسک و دونتسک را هم در بر دارد و بندر ماریوپل در آن اهمیت استراتژیک زیادی دارد.

نخست وزیران اسپانیا و دانمارک به اوکراین سفر کردند

«پدرو سانچز» و «مته فردریسکن» نخست وزیران اسپانیا و دانمارک امروز (پنجشنبه) وارد کی‌یف پایتخت اوکراین شدند تا با رئیس جمهوری این کشور دیدار کنند. دولت اسپانیا خبر این سفر را تایید و در بیانیه ای اعلام کرد: پس از دیدار نخست وزیران اسپانیا و دانمارک با ولودیمیر زلنسکی، هر سه در نشستی خبری حضور خواهند یافت.پیشتر و در روز سه شنبه خبر این سفر از سوی رسانه های اسپانیایی اعلام شده بود اما به دلایل امنیتی زمان دقیق آن مشخص نبود. دیروز سانچز اعلام کرده بود که در این سفر مراتب «تعهد خدشه‌ناپذیر و آشکار اتحادیه اروپا و اسپانیا را به صلح» به رئیس جمهوری اوکراین اعلام می‌کنیم. وی عنوان کرده بود: اسپانیا به تلاش برای برقراری صلح در اوکراین و نیز ارسال کمک های بشردوستانه و نظامی به این کشور با تضمین پذیرش پناهجویان اوکراینی در خاک خود ادامه خواهد داد.