روابط عمومی وزارت نفت جمهوری اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای، خبرهای منتشرشده درباره حضور ۵ هزار نیروی امنیتی چین برای محافظت از کارگران چینی و پروژه‌های نفتی این کشور در ایران را تکذیب کرد و نوشت این خبر «ناشیانه و کذب» بوده و با هدف «برای تخریب روابط ایران با دیگر کشورهای جهان طراحی» شده است.
خبر حضور ۵ هزار نیروی امنیتی چین را سه سال پیش سایت «پترولیوم اکونومیست» منتشر کرد ولی در روزهای اخیر پس از آنکه در جریان یک نشست بررسی نحوه اجرایی شدن سند همکاری ایران و چین، رضا پدیدار، عضو اتاق بازرگانی تهران، به آن اشاره کرد، دوباره بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت و انتقادات زیادی برانگیخت.
جمهوری اسلامی و چین فروردین امسال سند برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله امضا کردند و امضای این سند با انتقادات گسترده‌ای در داخل و خارج ایران مواجه شده است و برخی از مخالفان حکومت ایران از آن به عنوان «سند فروش ایران به چین» یاد کرده‌اند.
مسئولان حکومت ایران بدون انتشار رسمی جزییات این سند، روز ۲۴ دی‌ماه امسال اعلام کردند که عملیاتی کردن این سند شروع شده است.
امضای سند همکاری با چین در چارچوب سیاست «نگاه به شرق» دنبال می‌شود که در سال‌های اخیر از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به عنوان محور سیاست خارجی جمهوری اسلامی تعیین و اعلام شده است.
فروش منابع نفتی ارزان به چین، تسلط چین بر اقتصاد ایران، گسترش همکاری‌های امنیتی بین جمهوری اسلامی و چین از جمله راه‌اندازی شبکه ملی اینترنت از جمله انتقادات و نگرانی‌هایی بوده است که بارها درباره این سند مطرح شده است.