بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا و زلنسکی رئیس جمهور اوکراین
از چند روز گذشته موضوع احتمال کشته شدن ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین یا اسارت وی توسط نیروهای مهاجم روسی در رسانه های غرب مطرح است.
به نظر می رسد هم اوکراین و هم متحدان غربی آن از قبل برای کشته شدن یا اسارت رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی توسط نیروهای روسی آماده شده اند.
در این ارتباط وزیر امور خارجه آمریکا آنتونی بلینکن روز یکشنبه در گفتگو با شبکه سی بی اس گفت که جانشین زلنسکی تعیین شده ولی وی به دلایل امنیتی مایل به ارائه اطلاعات بیشتر نیست.
بلینکن گفت: در صورت کشته شدن رئیس جمهور زلنسکی، طرحی برای تامین امنیت جانشین دولت وجود دارد. و افزود: «اوکراین طرحی را آماده کرده است که من درباره آن با جزئیات صحبت نخواهم کرد تا جانشینی امن دولت در اوکراین به خطر نیفتد»
بر اساس اطلاعات “نیویورک تایمز”، نمایندگان دولت های غربی به منظور گفتگو در مورد جانشین دولت فعلی اوکراین در شرایط اضطراری باهم ملاقات کرده اند. مهمترین مسئله برای غرب این است که باید یک دولت مستقل در اوکراین وجود داشته باشد تا از آن در برابر دولت دست نشانده ای که ممکن است روسیه در کیف به قدرت برساند، پشتیبانی کند.
نیویورک تایمز در ادامه نوشته، یک چیز واضح است: ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا دولت دست نشانده روسیه را به رسمیت نمی شناسند و رئیس جمهور تحت کنترل روسیه هیچ مشروعیتی نخواهد داشت.
نکته دیگری که نیویورک تایمز به نقل از وزارت خارجه آمریکا بر آن تاکید کرده است: «تا زمانی که دولت قانونی اوکراین وجود داشته باشد و کشور هنوز سقوط نکرده باشد، حمایت از ارتش اوکراین با سلاح راحت تر خواهد بود. دولت ایالات متحده در حال حاضر قصد دارد علناً به تأمین تسلیحات اوکراینی ها ادامه دهد، حتی اگر پایتخت کیف سقوط کند. جایگزین یک برنامه مخفی تحویل تسلیحات خواهد بود، اما ایالات متحده معتقد است که حفظ حمایت عمومی برای روحیه و مقاومت اوکراین ضروری است».
در شرایط عادی اگر رئیس جمهور زلنسکی بمیرد، قانون اساسی اوکراین تصریح می‌کند که رئیس‌ مجلس این کشور سمت ریاست جمهوری را بر عهده خواهد گرفت. رئیس پارلمان اوکراین در حال حاضر روسلان استفانچوک است. در غرب فرض بر این است که او راه زلنسکی را ادامه خواهد داد.
به گزارش نیویورک تایمز، نمایندگان ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا قبلاً از استفانچوک خواسته‌اند که به مکان امن دیگری منتقل شود تا از بروز خطر در یک ضربه‌ای ناگهانی توسط نیروهای مسلح روسیه جلوگیری شود. اوکراین تا کنون این پیشنهاد را رد کرده است. اخیراً، استفانتچوک در تصاویری همراه با زلنسکی دیده شد، زمانی که این دو درخواست عضویت در اتحادیه اروپا را امضا کردند. علاوه بر این، گفته می شود که غرب پیشنهاد کرده است که یک مقر دولت جایگزین در خارج از پایتخت فعلی کی یف، به احتمال زیاد در کوهستان های غرب کشور انتخاب شود. مقامات اوکراین به طور رسمی می گویند برای شرایط اضطراری آماده هستند.
دولت تبعیدی اوکراین در برلین یا ورشو
در همین حال، چندین کارشناس پیشنهاد ایجاد دولت در تبعید را می دهند. یوهانس وارویک، دانشمند علوم سیاسی در مصاحبه با “RND” گفت: “یک سناریو ممکن این است که برلین یا ورشو به مقر یک دولت اوکراین در تبعید تبدیل شود، اوکراین غیرنظامی شود و دولتی طرفدار روسیه شود.” این کارشناس روابط بین الملل گفت: طرح پوتین واضح است: او می خواهد تمام اوکراین را اشغال کند، دولت کی یف را سرنگون کند و یک دولت طرفدار روسیه را روی کار بیاورد. پوتین به هر وسیله ای به این اهداف خواهد رسید و تکرار می کنم به هر وسیله ای باشد.»
این کارشناس تصریح می کند که دولت در تبعید هدف رئیس جمهور اوکراین نیست، ولی می افزاید: “اما اگر او نمی خواهد مردمش آواره یا مرده شوند، من راه حل دیگری نمی بینم.” پوتین برنامه خود را اجرا خواهد کرد، تنها سوال این است که چقدر باید خون ریزی شود.